Recept na pravé korejské kimchi
Chtěli byste do svého jídelníčku přidat více kvašených potravin, ale nevíte, po čem přesně byste měli sáhnout? Pokud se nebojíte nových chutí a láká vás exotika, připravte si pravé korejské kimči. Případně jeho jinou variaci.
Světová kuchyně je velice rozmanitá. Zatímco v Japonsku se těší velké oblibě konzumace syrových ryb, jinde se zase za největší pochoutku považuje speciálně připravený zelný salát. Ten lze jíst jak samotný, tak jako přílohu k dalším pokrmům. Třeba k rybě.
Z toho důvodu je kimči vhodné jak pro vegetariány, tak pro masožravce. S trochou fantazie se dá dokonce upravit, tak, aby trochu více zapadalo do vašeho obvyklého repertoáru chutí.
Proč kimchi jíst? A jak přesně ho udělat?
Obsah
Co je kimči?
Kimči je korejský národní pokrm. Ve své podstatě jde o křupavý salát, na který se používá fermentovaná zelenina. Většinou nefiguruje jako hlavní jídlo. Spíše zastává funkci přílohy. V některých restauracích se dokonce dává miska s kimči hostům zcela automaticky. (Je to podobné, jako když v některých podnicích u nás dostanete pečivo, nebo čaj.) U původního receptu rozlišujeme dvě jeho verze. Známe zimní kimchi a sezónní kimchi. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že sezónní kimči se jí prakticky okamžitě. Zimní musí být upravené tak, aby přečkalo několik měsíců.
Proč jíst kimči?
Tradiční kimči je velmi bohaté na živiny. Obsahuje hodně vitamínu C, vitamín B6, vitamín K, železo nebo riboflavin. Kromě toho, fermentované potraviny jsou zdrojem probiotik. Vitamín C navíc podporuje normální funkci imunitního systému. Takže je v našem vlastním zájmu si dopřávat tolik kimchi, kolik jenom jde.
Recept na kimči
Tradiční korejské kimči
Budete potřebovat: 1 velké pekingské zelí, 1 hrnek mořské soli, 5 hrnků vody, 450 g korejské ředkve, ¼ korejské hrušky (singo), 3-4 jarní cibulky, 1 plátek mořské řasy Kombu Dashima; Koření: 1 lžíci rýžového prášku, ½ hrnku čili vloček, ¼ hrnku najemno nakrájených krevet (nemusí být), 3 lžíce rybí omáčky, 3 lžíce rozmačkaného česneku, 1 lžičku strouhaného zázvoru, 1 lžičku sezamových semínek, ½ hrnku vody
Začněte tím, že nakrojíte bílou (podlouhlou) část pekingského zelí směrem k listům. Takto nakrojte i polovinu vzniklých polovin. Teprve pak zelí úplně rozkrojte. Do velké mísy dejte 5 hrnků vody a ½ hrnku soli. V této vodě opláchněte zelí, nechte ho okapat a dejte ho do jiné mísy. V této míse začněte důkladně nasolovat všechny kusy zelí. (Tedy, i jeho jednotlivé vrstvy.) Na zelí pak nalijte slanou vodu, ve které jste ho umývali. A nechte ho stát 6-8 hodin. Každé 2-3 hodiny zelí zezdola posuňte nahoru.
Dnes 10.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Zelí důkladně omyjte, i uvnitř. Poté ho dobře osušte a položte ho nařezanou stranou dolů. Mezi tím přiveďte k varu 1,5 hrnku vody a malý kousek dashima řasy. Vařte 5 minut. Poté nechte tekutinu vychladnout. Dále rozmíchejte rýžový prášek s ½ hrnkem vody. Tuto směs dejte na oheň a na mírném plameni ji nechte za stálého míchání proměnit v pastu. V jiné misce smíchejte čili, zázvor a česnek. Poté k nim nalijte rýžovou pastu a ½ hrnku vody.
Mezi tím nakrájejte ředkev a hrušku na velmi jemné nudličky. K nim přidejte nakrájenou cibulku. Do tohoto základu přidejte čili pastu a důkladně ji zapracujte rukama. V této fázi lze do zeleniny přidat i nakrájené krevety. Také lze přidat další ingredience, jako je rybí omáčka, nebo vývar z řasy. Poté nechte zeleninu třicet minut odpočívat.
Nakrájejte zelí a přidejte ho ke zbývající zelenině. Postupujte tak, aby se ze zelí stal plněný zeleninový balíček. Ty pak vedle sebe poskládejte do dostatečně velké nádoby. V ní pak zelí nechte dva až tři dny při pokojové teplotě. Potom můžete dát kimči do ledničky.
Kimči s červenou řepou
Budete potřebovat: 4 hrnky vody, 4 lžíce soli, 1 velké červené zelí, 2-3 mrkve, 2 červené řepy, 3 stroužky česneku, 4 lžíce čili pasty
Ve vodě rozpusťte sůl. Mezi tím najemno nakrájejte všechno zelí. Také najemno nakrájejte řepu a mrkev. Následně vše dejte do velké mísy a zalijte zeleninu slaným nálevem. V něm nechte zeleninu ležet, ideálně přes noc.
Druhý den smíchejte papriku s rozmačkaným česnekem. Takže vám vznikne pálivá pasta. Zeleninu omyjte ve vodě a pořádně ji osušte. Nakonec do zeleniny přidejte pálivou pastu a vše pořádně promíchejte. Následně ji dejte do velké zavařovací sklenice. Tu pak dejte na suché, chladné a temné místo. Tam sklenici nechte asi týden. Poté ji můžete dát do ledničky.
Zkoušeli jste někdy připravovat kimči? Pokud ano, jak vám chutnalo?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kimči – Kimči (česky)
https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-kimchi – 9 benefitů kimči (anglicky)
https://www.koreanbapsang.com/baechu-kimchi-napa-cabbage-kimchi/ – Tradiční recept na kimči (anglicky)
https://ediblenortheastflorida.ediblecommunities.com/recipes/beet-kimchi – Recept na kimči z červené řepy (anglicky)
Originál kichči na 20kg recept děkuji