Co je medvědí česnek
Medvědí česnek je přírodní antibiotikum, antioxidant a bohatý zdroj vitamínu C. Kromě toho je to také velmi chutná bylinka. Pokud si ho nasekáte najemno a posypete si jím chleba s máslem, využijete naplno jeho účinky a ještě si pochutnáte.
Obsah
Povede vás vůně česneku
Medvědí česnek je trvalka, která dorůstá maximálně 50 cm a má podlouhlou podzemní cibulku. Výrazným určujícím znakem je jeho česneková vůně. Roste u nás běžně podél potoků, v lesích nebo na loukách, kde je vlhčeji. Pěstovat se dá ovšem i na zahrádce.
Tato bylinka obsahuje vitamíny A, B1, B2 a C a také stopové prvky. Dodá vám hořčík, vápník, železo, zinek, měď, mangan nebo molybden. Obsahuje i hořčiny, glykosid nebo alicin a další tělu prospěšné látky.
Medvědí česnek se doporučuje na:
- Jarní pročišťování organismu
- Nachlazení, chřipky a nemoci dýchacích cest
- Podporu trávení a snižování krevního tlaku
- Prevenci vzniku krevních sraženin, kardiovaskulárních chorob a rakoviny
- Čištění ledvin a močového měchýře
- Mykózy a ničení nežádoucích střevní bakterií, parazitů a zlatého stafylokoka
- Závratě, úzkosti a nespavost
- Srdeční činnost
- Plísně a baktérie
- Krevní oběh a arteriosklerózu
- Podporu činnosti žaludku
Účinný je jen, když je čerstvý
Nejlépe je, používat medvědí česnek čerstvý. V lidovém léčitelství se z něho používá tinktura, ale v kuchyni se využívá podobně jako česnek. Jen nemá stroužky, ale listy. Můžete ho použít jako koření do omáček, polévek nebo na maso. Z jeho listů se dá také spařit špenát. Stejně tak se skvěle hodí do salátů nebo na místo cibulky a pažitky.
Nejlepší období pro sklízení medvědího česneku je duben až červen. Sušit ho moc nezkoušejte, ztrácí tak svou chuť, vůni a bohužel i vitamíny. Jeho listy však můžete nasekat a zmrazit. Také si z něho můžete vyrobit pesto nebo máslo.
Pokud chcete mít úrodu medvědího česneku zaručenou, začněte ho pěstovat doma. Není vůbec náročný a množí se jak semeny, tak i cibulkami. Nejlépe se mu daří na severní straně v polostínu a má rád hodně vlhkou půdu, takže ho nezapomínejte zalévat.
Pokud se ovšem vypravíte na medvědí česnek do přírody, dejte si pozor, ať si ho nespletete s konvalinkou. Vypadají dost podobně, ale konvalinka je jedovatá. Naštěstí medvědí česnek bezpečně odhalíte podle výrazné česnekové vůně.
Připravte si z něho pesto nebo máslo
Pesto snadno vyrobíte ze svazku medvědího česneku, dvou hrstí kešu oříšků, 4 lžic olivového oleje, parmezánu a soli. Česnek omyjte, rozmixujte s oříšky a postupně k nim přidávejte olej. Pak přidejte nastrouhaný parmezán a osolte dle chuti.
Další způsob, jak medvědí česnek uchovat, je vyrobit z něho máslo. Změklé máslo rozmixujte s medvědím česnekem a solí podle chuti. Důkladným rozmixováním vznikne jemná hmota. Dejte ji do misky nebo formičky a vychlaďte. Výsledkem bude vynikající bylinkové máslo.
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.