PCOS: Jaké příznaky má tato hormonální porucha?

Hormonální nerovnováha nemusí být na první pohled příliš vidět, dokáže ale solidně zamávat s některými zásadními tělesnými funkcemi. Například s těmi, které souvisí s úspěšným rozmnožováním. Zvlášť u žen, protože jsou velmi citlivé na testosteron, estrogen a progesteron. Jednou z poruch, která trápí řadu žen, je syndrom polycystických ovarií. Jaké má příznaky? A existuje nějaká účinná léčba?
Že se čas od času objeví krvácení při ovulaci, to řadu zralých žen nemůže při dobré informovanosti překvapit. Právě v této době je šance na úspěšné početí a těhotenství nejvyšší, takže pokud plánujete rozšíření rodiny, nejspíš si její přesně vypočítaný termín zaznamenáte do kalendáře a na ten den si naplánujete nechráněný pohlavní styk. (Případně můžete mít nechráněný styk i pár dní předtím, protože spermie dovedou v těle ženy nějakou dobu přežívat a na vajíčko si počkat.)
Problém je, pokud se ovulace nedostavuje, nebo je značně nepravidelná, což propočet nejlepšího termínu pro otěhotnění značně komplikuje. I když je jednou z možných příčin přibližující se přechod, na vině může být i syndrom polycystických ovarií.
Přečtěte si: Víte, jakými příznaky se projevuje klimakterium?
Hormonální nerovnováha během PCOS, jak se syndromu polycystických ovarií také říká, však může mít negativní dopady i na další oblasti ženského zdraví a může kvůli němu utrpět i vaše krása. Jak tedy rozeznat signály, že byste se měly nechat důkladně vyšetřit u svého lékaře?
Obsah
O syndromu polycystických ovarií
Syndrom polycystických ovarií, či také PCOS, je jednou z nejčastějších hormonálních poruch v ženské populaci. První příznaky toho, že vaše tělo nefunguje tak, jak by správně mělo, se mohou objevit už v pubertě, není ale výjimkou, že se rozvinou až později. Včasná diagnostika a léčba žen může zvyšovat šanci na úspěšné otěhotnění a těhotenství. PCOS je dále jedním z viníků neplodnosti.
Přečtěte si: Víte, na co jsou dobré fytoestrogeny?
Příznaky syndromu polycystických ovarií
Mezi běžné příznaky tohoto syndromu patří poruchy menstruačního cyklu. Neobvyklá není například méně častá menstruace či vynechání menstruace. Dále se můžeme setkat i s bolestivou menstruací.
Všímat si můžete i:
Dnes 25.3.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Většího množství ochlupení (například i na bradě a nad horním rtem)
- Androgenizace (mastná pleť s akné, androgenní alopecie…)
- Problémů se spánkem
- Problémů s hmotností (ženy s PCOS mají sklony k nadváze a obezitě)
- Zvětšení vaječníků
- Inzulinové rezistence
- Snížené plodnosti a neplodnosti
Proč se to děje?
Příčina tohoto vážného problému není dosud uspokojivě objasněna. Může v něm hrát ale roli dědičnost, vliv životního prostředí a životní styl. Co však víme je to, že během PCOS dochází k hormonální nerovnováze, kvůli které v těle ženy dochází k produkci většího množství mužských pohlavních hormonů.
Důvody, proč to řešit
Nejen, že syndrom polycystických ovarií může znemožňovat těhotenství a rozšíření rodiny, ale také může zvyšovat riziko některých zdravotních problémů. Inzulinová rezistence může vést k rozvoji cukrovky II. typu. Také se může zvyšovat riziko metabolického syndromu a nádoru dělohy.
Léčba PCOS
Když vám lékař potvrdí PCOS, sice vás z něj nedokáže vyléčit, může vám ale navrhnout kroky, které povedou ke kompenzaci a ke zmírnění vašich potíží. Hodně velkou roli v tom hraje zdravější životní styl, který by měl zahrnovat větší množství pohybu, zdravý jídelníček a probiotika. Díky tomu se dá úspěšně odvrátit riziko vzniku diabetu. Pokud neplánujete děti, lékař vám také může doporučit hormonální léčbu. Také v dnešní době existuje speciální operace, která dovede normalizovat funkci vaječníků. Její efekt však bývá jen dočasný a trvá cca 1-2 roky.
V případě, že syndrom polycystických ovarií neřešíte, ale trápí vás hormonální nerovnováha způsobená přechodem, můžete vsadit na bylinky během menopauzy, mezi které patří například ploštičník hroznatý a červený jetel.
Diagnostikoval vám lékař syndrom polycystických ovarií? Pokud ano, podařilo se vám ho společnými silami dostat pod kontrolu?