Magnetická rezonance a vše co bychom měli vědět
Magnetická rezonance je diagnostická metoda pro zobrazení jednotlivých tkání díky měření změn magnetických momentů atomových jader. Podívejme se, k čemu se používá a jak probíhá.
Magnetická rezonance je jednou z nejcitlivějších metod pro možnost posouzení morfologie měkkých tkání, tedy mozku, míchy, svalů, šlach, či kloubů. Používá se při diagnostice onemocnění chorob srdce a cév i pro zobrazování orgánů dutiny břišní a pánve. Umí odhalit degenerativní onemocnění mozku, páteře, kloubů. Používá se také jako doplňkové vyšetření mamografie. Jde o přístroj, kde je uzavřený válcovitý magnet, ve kterém pacient leží podle typu vyšetření i několik desítek minut. Někteří lidé pociťují strach z uzavřeného prostoru. Indikované vyšetření nebo zákrok jsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.
Obsah
Co je magnetická rezonance
Magnetická rezonance je jiná, než rentgenové vyšetření, vyšetření CT a pomocí radioizotopů, protože se při ní nevyužívá ionizační záření. Vychází z působení radiofrekvenčních vln na protony v silném magnetickém poli. Změny v chování protonů vedou ke změně radiových signálů, pak se počítačově zpracují a vytvoří se z nich obraz. V těle jsou protony obsaženy v atomech vodíku. Vyšetření zobrazuje hlavně molekuly vody, tuku a bílkovin. Promítá rozdíly v množství a charakteru vazby molekul vody v různých tkáních. Na základě rozdílů mohou být v jednom orgánu tkáně, jako je tuk, voda, sval či mozková hmota, od sebe rozlišeny.
Jak probíhá magnetická rezonance
Vyšetření se skládá ze 2 až 6 sekvencí a každá z nich trvá 2 až 6 minut. Při každé sekvenci se pořídí řezy lidským tělem v jedné z několika rovin. Při vyšetření se položíte na speciální stůl, který zajede do otvoru přístroje. V jeho průběhu je slyšet hluk, který připomíná údery kladivem způsobený zapínáním a vypínáním magnetických cívek. Můžete si vzít od lékaře ucpávky do uší. Po celou dobu musíte v klidu nehybně ležet. V některých případech je pacientům pro lepší zobrazení podána kontrastní látka. Po skončení vyšetření si venku chvíli odpočinete.
Jak se připravit na vyšetření na magnetické rezonanci
Na vyšetření se není třeba nijak zvlášť připravovat. Magnetická rezonance využívá magnetickou sílu, která silně působí na jakýkoliv kovový předmět, proto se vás lékař před vyšetřením zeptá, zda máte v těle kov, jako je třeba kardiostimulátor, neurostimulátor, kochleární implantát, inzulinovou pumpu, kovovou kloubní náhradu, kovovou svorku, střepinu, projektil či umělou srdeční chlopeň. Kovové dlahy a šrouby, které jsou v těle déle než 4 až 6 týdnů, nejsou kontraindikací vyšetření.
Co možná nevíte
Tetování a některá líčidla mohou obsahovat kysličníky železa a mohou se proto během vyšetření zahřívat. Kovové předměty a zubní výplně vyšetření sice nebrání, mohou ale způsobit deformace konečného obrazu. Před vyšetřením je třeba odložit prádlo, na kterém jsou háčky, sponky, brýle, šperky, naslouchadla i kovový oblouk zubních rovnátek. Pokud máte opravdu velký strach z uzavřených prostor, lékař vám podá lék na uklidnění a měli byste si předem zajistit odvoz domů po vyšetření. Už jsou i otevřené přístroje, které nemají tvar tunelu. K dispozici máte mikrofon a personál vás slyší. Vy naopak slyšíte pokyny, pokud třeba máte zadržet dech.
Co vás ještě čeká
Před vyšetřením vám lékař položí několik otázek a možná budete muset vyplnit dotazník o případném těhotenství, problémech s ledvinami a dalších okolnostech, které mohou komplikovat či znemožnit vyšetření. Kvůli rizikům podepíšete informovaný souhlas s vyšetřením. Samotné vyšetření trvá od 10 do 40 minut.
Dnes 10.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Magnetická rezonance v těhotenství
Vyšetření na magnetické rezonanci se nedoporučuje ženám v prvních 3 měsících těhotenství s výjimkou zcela jasně odůvodněných a nutných případů. Těhotným nemůže být podána kontrastní látka, která by se dostala i do krevního oběhu plodu.