8 bylinek vhodných během klimakteria (menopauzy)
Klimakterium je v životě ženy velmi náročným obdobím. Už není možné otěhotnět, ale zároveň dochází k významné změně hormonální činnosti, která vychyluje ženské tělo z rovnováhy. Víte, které bylinky můžete vyzkoušet?
Lidské tělo je v mnoha ohledech ovládáno hormony. Snad z toho důvodu dokáže reagovat i na jejich velmi malé změny. Umíte si tedy asi celkem dobře představit, co s ním dovede udělat menopauza, v průběhu které dochází k pozvolnému úbytku ženského hormonu estrogenu.
Mezi příznaky menopauzy tradičně patří náladovost, vaginální suchost, návaly horka a pocení, přibírání na váze, méně energie, vypadávání vlasů, ztráta plnosti ňader a mnoho dalších jevů, které by si většina z nás raději odpustila.
Jelikož to ale nejde, níže se podíváme na bylinky, po kterých můžete v tomto vyhroceném období sáhnout.
Obsah
Ašvaganda
Ašvaganda je bylina, která se používá především v indické ayurvédě. Spojuje se především s redukcí stresu a úzkostí, také ale podporuje relaxaci a spánek. Vzhledem k tomu, že s tímto vším mívají ženy v menopauze problémy, určitě ji stojí za to vyzkoušet. Ženy v období přechodu také ocení to, že její užívání může příznivě ovlivnit četnost návalů horka a pocení, které se mohou objevovat i několikrát za den. (Jelikož ženy bývají hodně propocené, mnohdy to vede k neustálé výměně oblečení.)
Ploštičník hroznatý
Ploštičník hroznatý používali původní obyvatelé Ameriky. Stejně jako v předchozím případě zmírňuje návaly horka a nočního pocení. Tato bylinka se ale nehodí pro všechny ženy, například ty, které mají problémy s játry, by se jí měly raději vyhnout.
Červený jetel
Červený jetel obsahuje látky, které se podobají estrogenu. Z toho důvodu se doporučuje právě v období menopauzy, kdy může zmírnit příznaky propadu ženských hormonů. Kromě návalů horka a pocení se jeho užívání spojuje i s nižším rizikem ztráty kostní hmoty.
Andělika čínská
Andělika čínská, nebo také Don quai, je rostlina, která je příbuzná celeru a mrkve. Daří se jí především v Koreji, Japonsku a Číně. V čínské lidové medicíně se používá na zmírňování příznaků PMS a menopauzy. Nejčastěji se ale používá s dalšími bylinkami pro ženy.
Pupalka dvouletá
Dnes 17.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Velmi populární je u žen i pupalka dvouletá, která se spojuje s redukcí hormonální nerovnováhy v ženském organismu. Taktéž ji tedy najdete v některých doplňcích stravy.
Maca peruánská
Maca peruánská se skloňuje hlavně s mužským zdravím, ve skutečnosti ji ale mohou užívat i ženy v období menopauzy. Stejně jako u mužů může ženám nabídnout podporu libida a sexuality. Také může mít dobrý vliv na redukci deprese a úzkostí.
Ženšen
U ženšenu si musíte dávat dobrý pozor na to, abyste si vybraly ten správný. Některé byliny se totiž prezentují jako ženšen, i když jím ve skutečnosti nejsou. (Například sibiřský ženšen, který je úplně jinou rostlinou a s klasickým ženšenem nemá nic společného.) Orientujte se tedy podle označení ženšen pravý, korejský, čínský, japonský, asijský, bílý či červený.
Ženšen se považuje za životabudič, který tělu dodává energii. Také by měl podporovat normální stav imunitního systému, zlepšovat náladu, podporovat sexualitu a podobně. Pokud to s ním ale přeženete, může vás čekat úzkost, neklid a nespavost.
Kozlík lékařský
Kozlík lékařský určitě znáte, protože se přidává do doplňků stravy na spaní. Pokud vás tedy trápí pomalé usínání a časté buzení, určitě po něm můžete sáhnout. Také může mít pozitivní vliv na návaly horka.
Zdroje informací
https://www.vasemenopauza.cz/bylinky-na-menopauzu/ – Nejlepší bylinky na menopauzu (česky)
https://www.healthline.com/nutrition/menopause-herbs – 10 bylinek na menopauzu (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/ashwagandha-menopause – Ašvaganda a menopauza (anglicky)