Řapíkatý celer: Proč mu dát šanci a na co všechno jej lze využít
Když se řekne zelenina, patrně vám na mysl přijde rajče, mrkev nebo okurka. Málokdo si ale hned na první pokus vzpomene na řapíkatý celer. To je škoda, protože obsahuje řadu cenných látek, které pomáhají udržovat lidský organismus v kondici. Proč byste měli řapíkatý celer zařadit do svého jídelníčku? To se dozvíte v tomto článku.
Řapíkatý celer se v našich končinách netěší tak velké oblibě, jako je tomu u jiných druhů zeleniny. Ti svědomitější z vás ho čas od času přidají do některé z polévek. A tím povědomí o něm končí.
Byla by ale chyba, kdybychom celer zařadili na vedlejší kolej. Má totiž mnoho příznivých účinků na lidské zdraví.
Zároveň se s jeho konzumací pojí i několik málo rizik, která je potřeba dobře znát. Jedině tehdy tato zázračná zelenina odvede svoji práci dokonale a bez vedlejších účinků.
Jaké má pojídání řapíkatého celeru výhody a na co si dát raději pozor?
Obsah
Proč dát řapíkatému celeru šanci
Tato na první pohled nudná zelenina v sobě skrývá mnoho důvodů, proč byste ji měli zařadit do svého běžného jídelníčku.
Nejen, že má opravdu nízkou kalorickou hodnotu, ale při správné úpravě dokáže být opravdu překvapivě chutná.
Mezi zdravotními benefity řapíkatého celeru najdete:
- Vysoké množství antioxidantů
- Látky na podporu trávení
- Řadu vitamínů (konkrétně vitamín A, C a K)
- Snížení tlaku
- Prevenci proti některým druhům rakoviny
Je ale potřeba mít na vědomí, že i přes veškeré benefity má užívání celeru i svá rizika. Díky silicím, které jsou v něm obsažené, může řapíkatý celer u citlivějších jedinců způsobit alergickou reakci.
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Celerová dieta
Možná znáte někoho, kdo ve snaze zhubnout přešel na celerovou dietu. Hned v úvodu ale musíme říct, že aby řapíkatý celer fungoval, nemusíte ho jíst po kilech. Naopak stačí, když si jím jídelníček pouze zpestříte.
Jeho stonky jsou lidem důvěrně známé z průvodců hubnutím, kdy jej většina z nich doporučuje konzumovat syrové. Ti odvážnější si dost možná vzpomenou, že řapíkatý celer někdy viděli ve vyprošťovacím koktejlu Bloody Mary.
Pokud chcete zhubnout, můžete také zkusit celer konzumovat vařený. Za nejlepší úpravu se pak považuje povaření celeru v páře, která jej nepřipraví o vitamíny a důležité látky.
Důležitými látkami v celeru myslíme:
- Vitamín K, který pomáhá se srážlivostí krve
- Draslík, který pomáhá udržovat svaly v dobré kondici
- Kyselinu pantothenovou, která zlepšuje funkci metabolismu
- Vápník, který posílí vaše kosti
A mnoho dalších prospěšných látek, které oceníte nejen během redukční diety.
Celer můžete do jídelníčku zařadit s nejrůznějšími dipy, jako džus, v salátu či v polévkách. Tipy na některé recepty z řapíkatého celeru najdete na konci tohoto článku.
Bojovník s rakovinou
V době, kdy je rakovina jednou z nejvíce skloňovaných civilizačních chorob je jistě dobré této nemoci předcházet. Jedním z možných způsobů, jak na to, je právě konzumace řapíkatého celeru.
Celer v sobě obsahuje luteolin, který je důležitým zdrojem antioxidantům. Vědecké studie se přiklání k závěrům, že má tato látka pozitivní vliv na potlačení prvních příznaků rakoviny a doporučuje se jako vhodná prevence.
Vědci také věří, že luteolin oslabuje již existující rakovinné buňky, které se pak nemohou tak dobře bránit léčbě.
Posiluje imunitu
Řapíkatý celer obsahuje i celou řadu látek, které napomáhají posílení imunity. To oceníte zvláště v zimním období, kdy je organismus náchylnější k nejrůznějším nemocem.
Už v dávných dobách se celeru připisovaly i antibakteriální účinky, které likvidují první zárodky nemocí.
Celer obsahuje:
- Vitamín C, který je známým bojovníkem proti nachlazení
- Vitamín A, který vám vykouzlí perfektní zrak
- Riboflavin, který je důležitý pro správnou činnost srdce
Na co si dát pozor?
Jak jsme zmínili v úvodu, řapíkatý celer má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Pokud ho však budete konzumovat v nadměrném množství, mohli byste si spíš ublížit.
Proto vám přinášíme několik pravidel, nad kterými byste se měli v rámci vlastní bezpečnosti důkladně zamyslet.
Mezi důležité informace o řapíkatém celeru patří:
- Celer u vás může vyvolat závažnou alergickou reakci
- Můžete být citlivější na sluneční záření
- Vyhněte se celeru, pokud jste těhotná, nebo právě kojíte
- Celer nejezte, pokud máte problémy s ledvinami či s nízkým tlakem
Samozřejmě, malé množství celeru (např. v polévce) vám pravděpodobně nic neudělá. Pokud jste se ale poznali v některém z výše uvedených bodů, pak se celeru raději vyvarujte. Pro jistotu.
Víte ale, jak řapíkatý celer použít?
Chutné recepty z celeru
Řapíkatý celer je zelenina, která má širokou škálu pozitivních účinků na lidské zdraví. Z neznámých důvodů se však na českých talířích objevuje jen velmi zřídka. Možná i proto, že řada lidí neví, jak jej správně připravit. Pojďte si nyní ukázat několik tipů na recepty z řapíkatého celeru. Věříme, že svého oblíbence si mezi nimi najde každý.
Celerová polévka recept
Ať už je jakékoliv roční období, určitě vám přijde vhod výživná a krémová celerová polévka. Její příprava je tak jednoduchá, že si dozajista najde své pevné místo ve vašem kulinárním repertoáru.
Budete potřebovat:
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 cibuli
- 4 stroužky česneku
- 6 šálků nakrájeného celeru
- 2 šálky krájených brambor
- 4 šálky zeleninového či kuřecího vývaru
- 1 šálek vody
- sůl, pepř, kajenský pepř
- Smetanu na vaření
Do hrnce nalijte trochu oleje a orestujte nakrájenou cibuli. Mezi tím nakrájejte česnek, celer a brambory. Když je cibule opečená, přidejte česnek a krátce ho opečte. Nyní do hrnce vložte celer a brambory. Směs zalijte vývarem a vodou a přidejte do ní veškeré připravené koření. Všechna zelenina by měla být ponořená, aby během procesu pomalého vaření dostatečně změkla. Jakmile je zelenina v polévce měkká, rozmixujte ji ponorným mixérem.
Do polévky přidejte i smetanu. Poté bude výsledná konzistence polévky plnější a krémovější.
Alternativní recept na celerovou polévku
Budete potřebovat:
- 2 lžíce oleje
- 300 g celeru
- 1 stroužek česneku
- 200 g brambor
- 500 ml zeleninového vývaru
- 100 ml mléka
Celer pokrájejte na kousky a zbavte ho tuhých částí. Uvařte brambory a rozkrájejte je na kostky. Celer i brambory spolu s česnekem vložte do hrnce a na oleji je mírně osmažte. Přidejte trochu vody, sůl a vařte zhruba 15 minut.
Jakmile se směs v hrnci trochu povaří, nalijte do ní zeleninový vývar a vše pomalu vařte další půl hodinu. Když je směs dostatečně rozvařená, ponorným mixérem ji rozmixujte spolu s mlékem.
Salát z řapíkatého celeru
Řapíkatý celer se nejvíce hodí pro přípravu zdravých salátů. Nejčastěji ho lze použít ve spojení s jablky. Jdou s ním však dělat i zajímavější věci.
Budete potřebovat:
- 8 stonků celeru
- ½ hrnku mandlí
- několik datlí
- 3 lžíce citronové šťávy
- trošku čili koření
- sůl, pepř
- 50 gramů parmezánu
- ¼ šálku olivového oleje
Nakrájejte celer na menší kousky (tak, jak vám budou velikostně vyhovovat) a vložte je na chvilku do mísy s ledem. Tak neztratí svoji křupavost. Po asi půl hodině celer osušte a vložte jej do mísy na salát. Přidejte opražené a nasekané mandle. Nakrájejte datle na drobné kousky a opět vložte do mísy s celerem. Přidejte citronovou šťávu a dochuťte kořením. Nakonec zakápněte olivovým olejem a ozdobte nakrájeným či nastrouhaným sýrem. Ihned servírujte.
Alternativní recept na salát z řapíkatého celeru
Budete potřebovat:
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce citronové šťávy
- Špetku soli a pepře
- 2 – 3 jablka, nakrájená najemno
- 1 celer
- Pažitku
- 1 červenou cibuli
Připravte si zálivku z olivového oleje, citronové šťávy, soli a pepře. Nakrájejte celer, jablka a cibuli a vložte je do větší mísy, do které přilijete připravenou směs. Nakonec přidejte trochu pažitky na dochucení.
Závěr
Řapíkatý celer je zelenina, která si rozhodně zaslouží šanci. A to nejen pro své účinky na vaše zdraví, ale také pro svou nezaměnitelnou chuť.
A jaké jsou vaše zkušenosti s využitím řapíkatého celeru ve vaší kuchyni?