Penízovka sametonohá: Tento znak pomůže při možné záměně
Penízovka sametonohá je jedlá houba, se kterou se v přírodě setkáváme především v zimních měsících. Nehledejte ji ale na zemi, ale na kmenech listnatých stromů. Ty mohou, ale také nemusí, být ve stádiu tlení. Čím je penízovka sametonohá specifická? A má nějaké léčivé účinky?
Penízovka sametonohá, nebo také enoki, je oblíbená houba, pro jejíž výskyt jsou typické především chladnější měsíce roku. (V přírodě se s ní můžete setkat od října do prosince. Pokud je ale zima mírná, doba kdy roste se protáhne až do března.) Zajímavostí je, že dokáže přežít i extrémní teploty. Nedělá jí například problém čelit -10 °C.
Jelikož jde o opravdu zajímavou houbu, někdy se z ní dělá tinktura. Když ale máte správný recept, můžete ji využít i v průběhu vaření.
Jak penízovku sametonohou bezpečně poznáte? A co přesně s ní můžete udělat?
Obsah
Typické znaky penízovky sametonohé
Jedním z prvních znaků, že máte co dočinění s penízovkou sametonohou, je její medové zbarvení, které může přecházet až do oranžova. Její vzhled se také někdy popisuje jako sametově ojíněný. Celkem často má i podélně vrásčitý třeň, který se postupně zbarvuje do hnědočerna. Zajímavostí je, že i když může zmrznout na kost, po rozmrznutí může tato houba pokračovat ve svém růstu. Je tedy mimořádně odolná.
Benefity penízovky
Vzhledem k tomu, že se z ní dělá celkem běžně tinktura, dá se očekávat, že se jí připisují nějaké pozitivní účinky na lidský organismus. Například se má za to, že jde o přírodní antibiotikum. V lidové medicíně se ale používá i při zvládání mnoha dalších potíží.
Říká se o ní, že:
- Podporuje normální stav imunity
- Pomáhá redukovat stres
- Zlepšuje spánek
- Podporuje normální stav slinivky břišní
- Se používá při zvládání dermatóz
Penízovka sametonohá (nebo také vánoční houba) se používá i v čínské lidové medicíně, kde se používá na choroby jater a na žaludeční vředy.
Dnes 18.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Co se s ní dá dělat?
Pokud byste měli zájem o domácí tinkturu, určitě budete potřebovat dobrý recept, který vám toto vaše snažení dost zásadně usnadní.
Postup je jednoduchý:
- Nakrájejte cca ⅓ čerstvé houby, dejte ji do láhve o objemu 0,5 l a zalijte ji téměř k okraji čistým lihem (pokud nevíte, zkuste 40% vodku)
- Láhev dejte na místo, kde bude v teple a ve stínu
- Nechte ji macerovat po dobu cca 14 dní
- Každý den obsah láhve promíchejte
- Po dvou týdnech macerát přefiltrujte přes jemné plátno nebo sítko, vymačkejte z hub veškerou tekutinu a tinkturu následně skladujte v tmavé uzavíratelné sklenici
Když budete tinkturu dobře skladovat, vydrží vám v dobrém stavu klidně i dva roky. Co se týče dávkování, obvykle se doporučuje 1 kapka na 1 kg hmotnosti. Jelikož to ale může být hodně, doporučuje se dávku rozložit do dvou až tří lžiček během dne.
Penízovka sametonohá po Burgundsku
V případě, že byste si chtěli penízovku sametonohou spíš uvařit k jídlu, nabízíme vám chutný recept, jak ji připravit po Burgundsku.
Budete potřebovat:
- 3 hrsti penízovky
- 2 mrkve
- 1 petržel
- 1 červenou cibuli
- 4 kousky slaniny
- 1 stroužek česneku
- 3 lžíce másla
- 1 dcl kvalitního červeného vína
- 200 ml hovězího vývaru
- sůl, pepř, hladkolistou petržel
Očistěte mrkev, petržel, cibuli a česnek a vše nakrájejte na menší kousky. Následně nakrájejte i připravenou slaninu. V hrnci rozehřejte dvě lžíce másla a všechny ingredience orestujte. Poté přidejte víno a nechejte ho vyvařit. Jakmile se tak stane, přidejte do hrnce vývar a nakrájenou petržel. Vařte, dokud není zelenina měkká. Poté obsah hrnce rozmixujte na hladkou omáčku, kterou osolíte a dochutíte pepřem. V hrnci rozpalte zbývající lžíci másla a orestujte na něm hlavičky penízovky. (Což by mělo trvat cca 5 minut.) Nakonec všechny ingredience smíchejte, prohřejte a můžete podávat. Tento recept nejlépe chutná s bramborovou kaší.
Máte s penízovkou sametonohou nějakou zkušenost? Pokud ano, budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.