Dna a dieta – co můžete jíst vs. zakázané potraviny?
Onemocnění dna je typ zánětu kloubů, tedy artritidy, postihující v dnešní době asi 10 % populace České republiky. Nejčastěji postihuje muže nad 40 let. Jde o metabolickou nemoc způsobenou nadměrnou koncentrací kyseliny močové.
Dieta
Je třeba důsledné dodržování diety s omezením přívodu nukleoproteinů. Nejvíce se vyhýbáme potravinám jako vnitřnosti, sardinky, ančovičky, masové extrakty a či omáčky. Omezujeme potraviny jako červená masa, luštěniny, mořské i sladkovodní ryby a obecně maso. Vždy je zakázán alkohol, zejména destiláty včetně piva, červeného vína i sůl. Uvedené potraviny zvyšují hladinu kyseliny močové a přispívají k akutnímu záchvatu dny. Některé léky jako diuretika často užívány ke kontrole vysokého tlaku krve a ke snižování otoků mohou způsobit také akutní záchvat dny. Dále je to třeba stres či infekce.
Přehled potravin s obsahem purinů v mg/100g
- Maso a uzeniny: vepřové 48, telecí 48, skopové 46, hovězí 40, kuřecí 40, zvěřina 35 až 39, králičí 38, anglická slanina 25, šunka 24
- Ryby: sardinky 120, sleď 69, pstruh 56, kapr 54, štika 48, losos 22
- Vnitřnosti: telecí brzlík 400, játra 95, ledvinky 80, jazyk 55
- Mléko a vejce: žloutek 5, bílek 2, mléko 1
- Zelenina a luštěniny: zelený hrášek 80, čočka 70, hrách 45, fazole 44, špenát 23, chřest 14, květák 10, celer 10, lískové ořechy 10, mandle 9, červené zelí 8, brambory 6, ředkvička 6, kedlubna 5, bílé zelí 5, červená řepa 5, hlávkový salát 5, houby 5, rajčata 4, okurky 3, mrkev 2, cibule 1
- Ovoce: jahody 5, borůvky 2, jablka 1, hrušky 1, švestky 1, hroznové víno 1, pomeranče 1, meruňky 0
- Pečivo: kakaový prášek 1 900, ovesné vločky 30, celozrnný chléb 14, bílé pečivo 8, žitná a pšeničná mouka 0
Co jíst – vhodné potraviny
Doporučuje se pití velkého množství čisté vody bez bublin. Alkalické minerální vody napomáhají alkalizaci moči a k udržení jinak špatně rozpustné kyseliny močové v roztoku a předchází tvorbě močových konkrementů. Je třeba také zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu.
Doporučená je i hnědá rýže, kukuřice, zelenina jako vařené zelí a kapusta, celer, mrkev, pečené sladké brambory, cibule, ale i ovoce jako datle, čerstvý kokos, avokádo. Ovoce jako banány, hrušky, jahody, třešně, pomeranče, grepy, kiwi, čerstvé neslazené ovocné a zeleninové džusy či pečené brambory se zakysanou smetanou. Dále pak med, hrozinky, zakysané mléčné výrobky, čerstvé, tvarohové farmářské sýry, kysaná smetana, oříšky a semínka i mandle. Zejména hnědá rýže, čerstvé mandle a kukuřice poskytuje veškeré bílkoviny a aminokyseliny, které jsou v mase, ale bez purinů.
- Zařaďte čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, zejména šťávu z třešní, jahod a celeru, které neutralizují kyselinu močovou.
- Zařaďte i zrniny, mandle, semena a ořechy.
- Užívejte vitaminové doplňky, zejména kyselinu pantotenovou, tedy vitamin B5. Dále vitamin A, C a E zmírňujících zánět. Dále pak bromelin, omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje snižující hladinu zánětlivých leukotrienů poškozujících tkáň.
- Z bylinek snižujících hladinu kyseliny močové doporučujeme vojtěšku, kopřivu a lopuch.
Zakázané potraviny
Nevhodné potraviny s vysokým obsahem purinů či oxalátů, jako vnitřnosti, brzlík, játra, ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev, játrové paštiky, jitrnice, masové koncentráty i vývary, zvěřina, kořenící směsi a koncentráty ve formě Maggi, sójové omáčky a masových kostek. Dále pak maso a masné výrobky jako nakládaná masa i masa mladých zvířat, tedy telecí, jehněčí, kuřecí i uzeniny. Ryby a rybí výrobky, jako sardelová pasta, očka, olejovky, šproty, rybí konzervy i nakládané ryby. Dále pak obilniny a celozrnné výrobky, luštěniny, droždí, čokoláda, kakao, špenát, rebarbora, červená řepa a fíky. Je třeba vybírat potraviny s nízkým obsahem purinů.
- Vynechte smažená jídla, pražené ořechy a poživatiny s obsahem oleje prošlé varem. Oleje po vystavení vysokým teplotám často žluknou a ničí vitamin E, což vede ke zvýšení tvorby kyseliny močové.