Prebiotika: Proč je nezanedbat ve stravě?
Všude kolem nás se to hemží nejrůznějšími termíny, o jejichž významu toho často mnoho nevíme. Jedním z nich mohou být prebiotika, která se doporučuje každodenně užívat. Na co jsou ale dobrá? A nejde jen o nějaký marketingový trik, jehož cílem je z vás vytáhnout další těžce vydělané peníze? Na to se spolu podíváme níže.
Co jsou to probiotika už nejspíš víte, jak se ale říká, opakování je matkou moudrosti, takže jejich roli připomeneme lidem, kteří jsou ještě trochu pozadu a nic bližšího o nich nevědí. Probiotika jsou přátelské mikroorganismy, které podporují normální stav střevní mikroflóry a trávení. To je důležité jak pro zažívání a normální vyprazdňování, tak pro normální stav imunitního systému, pro normální tělesnou hmotnost a podobně.
Jenže, živé mikroorganismy potřebují z něčeho žít, je to tak? Z toho důvodu se doporučuje spolu s nimi užívat prebiotika, která jsou něco jako jejich hnojivo. Běžně se nachází v některých potravinách, ale mohou být i součástí dobrých probiotických doplňků stravy. (Pokud obsahují jak probiotika, tak prebiotika, říká se jim synbiotika.)
Přečtěte si: Na co je dobré psyllium?
V čem přesně ale prebiotika najdeme? Kvůli čemu všemu jsou tak důležitá? A které probiotické doplňky stravy je mají ve svém složení?
Obsah
Něco o prebiotikách
Prebiotika jsou nestravitelné oligosacharidy, které stimulují růst a aktivitu probiotických kmenů (bifidobakterie), které jsou důležité pro normální stav lidského těla. Mezi nejznámější prebiotika patří například inulin, oligofruktóza a laktulóza.
Jak už bylo řečeno o pár řádků výše, prebiotika se nachází jak v některých potravinách, tak v kvalitních doplňcích stravy s obsahem prebiotik a probiotik. Jmenovat můžeme například český doplněk stravy Probiotikus, který lze řadit mezi synbiotika.
Úloha prebiotik
Prebiotika jsou důležitá nejen pro populaci bifidobakterií, jejich příjem má i řadu dalších důležitých důvodů.
Mají vliv na:
Dnes 9.11.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Viskozitu tráveniny
- Rychlost trávení
- Pravděpodobnost osídlení zažívacího ústrojí parazity
- Redukci zácpy
- Pocit sytosti
- Snížení glykemické křivky
V průběhu fermentace prebiotik probitiky během zažívání pak dochází k produkci kyseliny octové, máselné atd. To přispívá k podpoře normálního stavu střev. Snižuje se pH, což vede k redukci růstu hnilobných a jiných patogenních bakterií, které by mohly negativně ovlivnit náš celkový zdravotní stav.
Přečtěte si: Jak vypadá potravinová pyramida?
Přírodní zdroje prebiotik
Prebiotika se obvykle nachází v jiných potravinách a nápojích než probiotika. Z toho důvodu je důležité dbát na pestrost každodenního jídelníčku. Posvítit byste si měli především na cibuli a na česnek. Dobrým zdrojem prebiotik je i čekanka, banán, jablko a další.
Proč je brát společně?
V první řadě, pokud kvalitní doplněk stravy s probiotiky obsahuje i prebiotika, znamená to, že vám odpadne jedna starost navíc. Vše důležité do svého těla dostanete po užití jedné kapsle, což je finančně výhodné a praktické. Takový doplněk stravy si navíc s sebou můžete brát i do práce a na cesty a nebudete muset mít po ruce několik špatně skladných lahviček.
Které doplňky stravy s obsahem prebiotik vyzkoušet?
Kromě již zmíněného doplňku stravy Probiotikus můžete vyzkoušet i další synbiotika, která se dají sehnat ve volném prodeji v lékárnách. Mezi další známé přípravky patří například i doplněk stravy Biopron, Linex Forte a další.
Při každém nákupu se také snažte sledovat další důležité parametry, které mohou poukazovat na to, zda je vybraný přípravek skutečně kvalitní. Patří mezi ně co možná nejširší spektrum probiotických kmenů, které se postará o co největší rozmanitost střevní mikroflóry. V neposlední řadě také hledejte co nejvyšší počet životaschopných bakterií v jedné kapsli.
Co se pak týče péče o střevní mikroflóru, má na ni dobrý vliv aktivní pohyb, dostatek spánku, snížená stresová zátěž, co nejpestřejší jídelníček s mírnou převahou rostlinných potravin, omezení pití alkoholu, nikotinová abstinence a podobně.
Užívali jste někdy synbiotický doplněk stravy? Pokud ano, který a jak jste s ním byli spokojení?