Odběry krve: 7 rad, jak se na ně připravit

Možná se chystáte k lékaři. Ne kvůli tomu, abyste mu předali zprávu od jiného specialisty, ale třeba kvůli odběru krve, který potřebuje pro diagnostiku vašeho zdravotního stavu. Jelikož jsou z něho mnozí lidé nervózní, podíváme se na to, jak se na tuto proceduru efektivně připravit.
Existuje jen málo lidí, kteří mají rádi, když do nich někdo píchá jehlou. Proto je naprosto přirozené, že pokud přijde řeč na odběr krve, málokdo kvůli tomu skáče radostí dva metry do stropu.
Jenže, někdy to jinak nejde. Výsledky tohoto vyšetření mohou poukázat na onemocnění cukrovkou, na nízkou hladinu vitamínu D, na onemocnění štítné žlázy, na těhotenství a na široké spektrum dalších stavů a zdravotních problémů, kvůli kterým musíte upravit svůj životní styl.
Co ale mají dělat lidé, kteří jsou z jehel nervózní? A co když je vám při pohledu na krev špatně?
Nebojte, všechno se dá vyřešit. Tak se pohodlně posaďte a zjistěte, co pro sebe můžete v tuto chvíli udělat.
Tipy, které potřebujete znát
Ve většině případů je důležité, aby se odběr prováděl na lačný žaludek. To znamená, že naposledy byste měli jíst cca 12 hodin před akcí. (Ne vždy je hladovění pravidlem, proto vám doporučíme, abyste se dopředu zeptali svého ošetřujícího lékaře, do které skupiny patříte.)
Na druhou stranu, aby krev dobře tekla (a nebyla moc hustá) a zároveň se vám nedělalo špatně, pomůže vám, když budete dostatečně hydratovaní. Z toho důvodu si ráno dopřejte sklenici vody a láhev s vodou si vezměte i k lékaři.
Také myslete na to, že:
- Večer před odběrem by se neměl pít alkohol
- Večeře by měla být nejpozději kolem 19 hodiny
- Na večeři byste neměli jíst nic těžkého
- Byste se měli před odběrem u lékaře informovat o tom, jestli můžete ráno užít své obvyklé léky (většinou můžete, ale je lepší se zeptat)
V případě, že máte problém s viditelností žil, nebo máte studené ruce, což může odběr krve ztížit, můžete si na ruku na chvíli pustit teplou vodu. (Nebo ji zahřát jiným dostupným způsobem.)
Co když se mi dělá špatně?
Je to docela jednoduché. Ještě před odběrem sestru informujte o tom, že se vám při odběrech dělá špatně. V ordinaci (či v odběrné místnosti) na to bývají připraveni, proto tam bývá lehátko, na které se můžete položit. Celkem obvyklá je i pohodlná polohovací židle, takže se nemusíte bát, že byste se při odběru začali někde kácet.
Naprostou samozřejmostí je i to, že byste se na zkumavky s krví, na jehlu a na tekoucí krev neměli dívat, speciálně, pokud vám pohled na krev vadí. Místo toho se dívejte třeba do stropu, do zdi nebo z okna, pokud z něho vidíte.
Dále pomáhá, když:
- Se budete v duchu soustředit na něco jiného (příjemného), protože nervozita může opět ztěžovat odběr
- Si budete s personálem povídat, hovor se vůbec nemusí týkat odběru nebo důvodu, proč jste přišli, může jít o něco naprosto běžného
- Budete mít pro případ nouze doprovod, který na vás počká a který zajistí, že se v pořádku vrátíte domů
- Si s sebou do tašky vezmete něco malého k snědku, protože po odběru už obvykle jíst můžete
Po odběru
Než odejdete z odběrové místnosti, je docela pravděpodobné, že vám personál řekne, ať po odběru ještě chvíli odpočíváte, protože rychlý odchod by mohl způsobit, že omdlíte. Při zvednutí také nikam nespěchejte a dělejte tento pohyb pomalu.
V neposlední řadě se také nezapomeňte zeptat, kdy si máte zavolat pro výsledky vyšetření. Pokud jste na odběrném místě ve větší nemocnici, personál vám může doporučit, ať voláte přímo svému lékaři, který bude mít výsledky krevních testů u sebe.
V závislosti na tom, jakou metodiku váš lékař používá, vám může výsledky sdělit po telefonu, nebo vás může objednat na nejbližší termín, kdy vám výsledky testů sdělí osobně.
Jak vidíte, není to nic tak hrozného, co by se nedalo zvládnout. Věříme, že příště pro vás budou odběry krve mnohem jednodušší.