Trápí Vás únava? Zjistěte, jestli za ni nemůže štítná žláza
Každý den se potýkáte s nevysvětlitelnou únavou? Padají vám vlasy a máte problémy s tělesnou termoregulací? Pak by vaším problémem mohla být nedostatečná funkce štítné žlázy.
Běžná únava po dlouhém dni je normální. Co když vás ale trápí každý den? A to i poté, co spíte několik hodin? Zároveň možná pociťujete i určitou malátnost a trpíte nevysvětlitelnými úzkostmi. To vše se odráží na vaší fyzické i psychické pohodě.
Možná za vaše vyčerpání nemůže jen špatné období, ale vážnější zdravotní problém, kvůli kterému je na místě navštívit lékaře.
Za tyto příznaky a celou řadu dalších totiž často může nedostatečná funkce štítné žlázy, která je pro rovnováhu celého organismu naprosto klíčová.
Jak poznáte, že štítná žláza nepracuje správně? A jak lze tyto problémy řešit? To se dozvíte v následujících řádcích.
Obsah
Jaké jsou příznaky onemocnění štítné žlázy?
To, že s vaším tělem nemusí být všechno v pořádku vám dá štítná žláza na vědomí velice záhy. Bohužel, řada z těchto příznaků je mnohdy tak nenápadná, že mají postižení tendence toto onemocnění podceňovat. Nejčastější výmluvou, kterou tyto problémy lidé omlouvají bývá pracovní stres a náročné období.
Mezi nejčastější příznaky onemocnění štítné žlázy zpravidla patří:
- Únava
- Padání vlasů
- Nervozita a úzkosti
- Zimomřivost
- Návaly horka
- Problémy s váhou
- Otoky na krku
- Změna srdečního rytmu
A mnoho dalších fyzických změn.
To, že má porucha štítné žlázy tolik symptomů je způsobeno především tím, že (jak už název napovídá) se jedná o žlázu, která výrazně ovlivňuje hladinu hormonů v těle člověka. Jelikož jsou hormony zodpovědné za celou řadu procesů v našem těle, při narušení této rovnováhy, kdy štítná žláza produkuje buď příliš mnoho, či naopak příliš málo hormonů, pocítíte fyzické i duševní strádání v mnoha rovinách.
Dnes 14.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Jedním z nejčastějších příznaků poruchy štítné žlázy je náhlý váhový přírůstek či úbytek, který nebyl doprovázen žádnou viditelnou změnou vašeho chování. Mezi časté příznaky nemoci štítné žlázy patří i setrvalá únava, změny nálad a problémy s termoregulací organismu.
Ženy si také velmi často všimnou, že jim při česání či umývání vlasů zůstávají jejich větší chumáče v hřebenu či odtokovém kanálu. Pokud vypadávání vlasů trápí i vás, není potřeba hned propadat panice. Každý den člověk ztratí kolem 100 vlasů, které se uvolní v důsledku růstu nových (podobně, jako při růstu zubů nový vlas vytlačí ven ten starý). Větší sklony k padání vlasů jsou také dány zvýšenou stresovou aktivitou a změnou ročního období. Nejčastěji ke ztrátám vlasů dochází v období jara a podzimu. Pokud ale vidíte, že je vypadávání vlasů častější, určitě tomuto jevu věnujte svou pozornost.
Problém spojený se štítnou žlázou, který vás může nepříjemně zaskočit je i nestálý menstruační cyklus. Ten je totiž přímo vázán na správnou hladinu hormonů v organismu. Pokud je nestálá a nepravidelná menstruace i vaše potíž, rozhodně byste neměla tento symptom podcenit.
V neposlední řadě vás na to, že není vše v pořádku, může upozornit zvětšující se oblast na krku. Tu najdete uprostřed přední strany hrdla v místě, kde jsou hlasivky. Při jakýchkoliv abnormálních otocích neodkladně vyhledejte lékaře.
Léčba štítné žlázy
Pokud jste se rozhodli navštívit lékaře, ten by měl provést několik testů, které onemocnění štítné žlázy potvrdí, nebo vyvrátí.
Mezi nejběžnější způsoby vyšetření patří:
- Vyšetření pohmatem
- Vyšetření krve
Při vyšetření pohmatem lékař zjistí, zda vaše štítná žláza vykazuje fyzickou abnormalitu. Tou může být například zvětšení, či uzlíky. Při vyšetření z krve se naopak sleduje hladina hormonů.
Co se týče samotné léčby onemocnění štítné žlázy, lze aplikovat:
- Hormonální léčbu
- Zvýšení příjmu jódu
- Operační zákroky
Ze všech těchto druhů léčby je tím nejčastějším užívání hormonů. Ty dokáží zkrotit aktivitu štítné žlázy a do několika týdnů jejich užívání zmizí i vedlejší příznaky onemocnění. Bohužel, většina takto postižených lidí musí brát hormony doživotně.
Velmi časté je i používání radioaktivního jódu. Ten je však nevhodné používat, pokud jste těhotná. Tato léčba by totiž mohla ohrozit zdraví štítné žlázy u dosud nenarozeného dítěte.
Užívání jódu může být dobrým způsobem prevence onemocnění štítné žlázy. Nejčastěji ho najdete v mořských rybách, řasách a jodizované soli. Pokud však nedáváte těmto potravinám přednost, dobře vám poslouží i výživové doplňky. Je však potřeba mít na mysli, že příliš vysoké dávky jódu ve vašem organismu mohou udělat více škody než užitku. Nejste-li si tedy jistí, zda je pro vás užívání jódu vhodné, případně váháte nad množstvím, zeptejte se svého lékaře.
Také se příliš nemluví o tom, že ti, kteří mají s funkcí štítné žlázy problémy jsou rizikovou skupinou v rámci dalších onemocnění. Velmi časté jsou například problémy spojené se srdcem a řídnutím kostí. Proto se neváhejte poradit se svým lékařem či nutričním poradcem o vhodné životosprávě.
U koho všeho se může porucha štítné žlázy projevit
Problémy s fungováním štítné žlázy mají především ženy. Jejich tělo je totiž velmi citlivé k jakékoliv hormonální nerovnováze, která se v organismu projeví.
Špatná funkce štítné žlázy také ohrožuje novorozence a kojence a osoby, které mají problémy se správnou funkcí mozkového podvěsku.
Ženy v přechodu
Větší pravděpodobnost, že budete i vy trpět poruchou štítné žlázy závisí i na vašem věku. Především ženy v obdobím těsně před menopauzou a po ní se řadí do potenciálně ohrožené skupiny. Také je mnohem těžší pro tyto ženy špatnou funkci štítné žlázy odhalit. A to hlavně proto, že v tomto věku obvykle přicházejí potíže spojené s přechodem, které se problémům se štítnou žlázou velmi často podobají.
Z toho důvodu řada žen o svém onemocnění neví, jelikož berou svůj nepříznivý zdravotní stav jako projev konce reprodukčního období.
Rozhodně tedy neuděláte chybu, pokud se s prvními příznaky dostavíte ke svému lékaři.
Kuřáci
Mezi další ohrožené skupiny, u kterých je vysoké riziko problémů spojených se správnou funkcí štítné žlázy jsou kuřáci.
Látky, které jsou v cigaretách obsažené, mají nejen přímý vliv na její fungování, ale také klesá schopnost štítné žlázy přijímat jód, který je pro její zdraví naprosto klíčový. Stejně tak dochází během kouření k jeho rychlejšímu vylučování z těla.
Těhotné ženy
I těhotenství představuje zátěž pro štítnou žlázu. Plod je až do zhruba 3 měsíců těhotenství zcela odkázán na tu vaši. Posléze se u něj vytvoří jeho vlastí, která už má určité schopnosti pokrýt jeho vývojové potřeby.
Těhotenství může nejen že zhoršit detekování nových nemocných, ale také může zhoršit příznaky nemocných, kteří o svých problémech se štítnou žlázou vědí.
Největší rizika spojená s problémy se štítnou žlázou v těhotenství jsou:
- Preeklampsie
- Předčasný porod
- Nízká porodní váha dítěte
Jedině pod bedlivým lékařským dohledem budete mít jistotu, že vaše těhotenství proběhne normálním způsobem a zároveň tak snížíte riziko komplikací během porodu.
Onemocnění štítné žlázy není pro postižené nijak příjemné. Pokud však věnujete dostatečné množství času jeho prevenci, případně se s léčbou již existujících problémů obrátíte na odborníky, pak bude váš život probíhat normálně a bez větších obtíží.
A co vy? Máte zkušenosti s onemocněním štítné žlázy?
Na funkci štítné žlázy má také vliv pohyb a správná životospráva. Pokud jste fyzicky aktivní, nemělo by dojít ke zhoršené citlivosti.. případně pak je nutné kontaktovat odbornou pomoc- specializovaného lékaře, nebo specialistu na tuto problematiku ve světe zdraví.
v únoru jsem měla chřipku a potom zápal plic .Po odeznění nemoci jsem měla vysoký tlak i pulz.Dostala jsem léky na tlak cosyrel a po asi 14 dnech mám vypadávaní vlasů ve velkém.Léčim se se štítnů žlázů beru EUTHYROX 50 .Vlasy padají asi měsíc