Vitamín D – poznáte, že ho máte málo?

Vitamín D je takový dárek od našeho sluníčka. I když ho máme relativní dostatek, mohou přijít situace, kdy nám v organismu chybí. Jeho deficit se pak může projevit formou neduhů záhadného původu, které nemusí být snadné zcela odstranit. Víte, jak a kdy ho doplnit?
Asi málokoho napadne, že když tráví čas venku, dělá něco pro své zdraví. Vůbec přitom nezáleží na tom, zda jde o ozdravnou procházku, nebo o běh městem cestou na nákup. Jednoduše proto, že tam, kam dopadnou jasné sluneční paprsky začne jejich fantastická transformace do vitamínu D.
Jenže, jak všichni víme, sluníčko nám nesvítí po celičký rok. Lidem chybí hlavně v zimě, kdy je buďto ošklivo, nebo se příliš brzy stmívá. Menšina lidí má navíc problém se syntézou vitamínu D, kdy ho tělo nedovede vyrobit a udržet v takovém množství, v jakém by byl potřeba.
Správnému zpracování vitamínu D ale může bránit i tmavší tón kůže nebo krém s ochranným faktorem 30+. Nedostatkem vitamínu D jsou ohrožení i lidé v severních oblastech (hlavně v době polární noci) a kojící ženy.
Nedostatek vitamínu D
Vitamín D vzniká jako reakce těla na sluneční záření. Ne každý ale má to štěstí, že může jít bez problémů ven. Své o tom vědí lidé, kteří pracují na dlouhé (denní a noční) směny, nebo senioři, které trápí nějaké zdravotní problémy a jsou odkázaní na pomoc svého nejbližšího okolí. (Což v mnoha případech znamená dny proležené v posteli.)
Deficit vitamínu D se pak může projevit tím, že:
- Vám začnou vypadávat vlasy
- Budete pociťovat dlouhodobou únavu
- Budete mít špatnou náladu a deprese
- Budete náchylnější k bolestem kostí
- Se vám budou hůře hojit rány
- Budete častěji nemocní
- Vás budou trápit permanentní infekce
- Se vám rozjede osteoporóza
Dlouhodobý nedostatek vitamínu D pak může způsobit nemoci kardiovaskulárního systému, autoimunitní onemocnění nebo problémy s udržením těhotenství. Výjimečné nejsou ani potíže neurologického rázu.
Zdroje vitamínu D
Abyste předešli nedostatku vitamínu D, určitě je správné, abyste začali trávit více času na slunečním světle. Co když je ho ale málo, nebo to zrovna z nějakého důvodu nejde? První pomocí je, že začnete brát výživové doplňky, které ho obsahují. Dále můžete zkusit získat tento vitamín i ze stravy.
V takovém případě si pravidelně pochutnávejte na:
- Houbách
- Tuňákovi
- Makrelách
- Sardinkách
- Ančovičkách
- Vejcích (hlavně na žloutcích)
- Kvalitních sýrech
- Cereáliích, které jsou obohacené o vitamín D
- Džusech, které jsou obohacené o vitamín D
- Tofu
Než se ale vrhnete do léčby nedostatku vitamínu D svépomocí, určitě je vhodné celou věc nejprve prokonzultovat s vaším ošetřujícím lékařem. To, že budete jíst střídmé množství vitamínu D ze stravy vám sice nic neudělá, ale je lepší, když jako odborník zhodnotí, zda za vašimi zdravotními potížemi nemůže být nějaký vážnější důvod, který by bylo potřeba urychleně řešit.
Dávkování vitamínu D
Co se týče vitamínu D, který budete brát formou doplňků stravy, vždy se řiďte informacemi, které uvádí výrobce.
Denní příjem vitamínu D u kojenců by měl být 10 mikrogramů. U dětí do 18 let 15 mikrogramů. Dospělí do 70 let by měli mít taktéž 15 mikrogramů vitamínu D. Starší lidé nad 70 let potřebují 20 mikrogramů. Těhotné a kojící ženy by se měly držet obvyklých 15 mikrogramů.
Když to s vitamínem D přeženete, může se u vás objevit bolest hlavy, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, kovová pachuť v puse, zácpa nebo průjem.
Řešili jste někdy nedostatek vitamínu D?
MŮŽE SE BRÁT VITAMÍN -D NA LAČNO.
Jelikož je rozpustný v tucích, určitě bych brala vždy s jídlem obsahující nějaký tuk.