Jetel luční: Bylinka s účinky na menopauzu?
Menopauza neboli klimakterium nepatří v životě žen mezi příjemná období. Činnost vaječníků ustává, plodné období končí a to s sebou nese mnoho nežádoucích vedlejších příznaků. Mohl by vám s jejich zvládáním pomoci červený jetel?
Věk a biologické nastavení člověka nelze jen tak ošálit. Zatímco muži jsou plodní po celý život, u žen to bohužel neplatí. Zhruba v rozmezí mezi čtyřicítkou a padesátkou se začne o slovo hlásit menopauza, mezi jejíž negativní příznaky patří zhoršená kvalita vlasů a pokožky, vaginální suchost, návaly horka a pocení, ztráta libida, bolest hlavy, nespavost, podrážděnost a mnoho dalších, včetně zvýšené únavy.
Vzhledem k tomu, že ženy musí i v této zátěžové situaci odvádět prvotřídní pracovní výkon, není divu, že zkouší nejrůznější bylinky na menopauzu, které mohou pozitivně ovlivnit kvalitu jejich každodenního života. Ačkoli nejde v pravém smyslu o hormonální estrogen tablety, ale o bylinné doplňky stravy, které jsou k dostání ve volném prodeji, jednu věc mají obvykle společnou. Jednou z látek, která se v nich nachází, bývá červený jetel, který se během období přechodu řadí k nejvýznamnějším ženským spojencům.
Kvůli kterým benefitům se hodí červený jetel začít užívat?
Obsah
Většina žen po padesátce to dobře zná. Návaly horka, pocení, bolesti hlavy, únik moči, nespavost, únava… Tyto změny mají na svědomí hormony. V těle klesá množství progesteronu a estrogenu, což vyvolává tyto nepříjemné projevy.
Klasická medicína léčí tyto příznaky hormonální terapií, která je založená na zvyšování hladiny estrogenů. Tato léčba však může být pro mnohé ženy nepříjemná a proto je často lepší sáhnout po přírodní terapii prostřednictvím bylinek.
Ženským hormonům se totiž podobají přírodní látky, kterým se říká isoflavony. Najdete je v sóje, lnu, čočce, nebo právě v červeném jeteli. Výtažky z nich jsou vynikající alternativní léčbou projevů klimakteria. Červený jetel, neboli jetel luční, je z těchto přírodních prostředků nejúčinnější, protože obsahuje isoflavonů zdaleka největší množství.
Kromě příznivého vlivu na ženský hormonální cyklus má červený jetel i další blahodárné účinky:
- Zlepšuje stav pokožky
- Podporuje růst a kvalitu vlasů
- Zpomaluje řídnutí kostí
- Podporuje normální funkci kardiovaskulárního systému
Podle některých také může přispívat k omezení rizika přibírání na váze, tento jeho účinek ale nebyl zatím potvrzen, proto bychom se na něj v tomto ohledu moc nespoléhaly.
Dnes 13.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Můžete si ho nasušit i doma
Červený jetel byl svou léčivou mocí velmi dobře známý už našim předkům. Sušené květy se ovšem také používaly pouze k vylepšení chuti a vůně čajů. Sbírají se celé květy těsně po rozkvětu – jejich období je od května do září, někdy dokonce až do října.
Nabíraný jetel si pak nejlépe nasušíte v tenké vrstvě, ve stínu a bez obracení. Potřebuje také dobrý přístup vzduchu. Že je jetel správně usušený, poznáte podle toho, že si zachová původní barvu květenství. Skladujte ho v temnotě a suchu v papírových pytlících.
Jako u každé bylinky, i u červeného jetele však nemůžete očekávat okamžité účinky a zlepšení stavu. Je třeba výtažek nebo čaj užívat pravidelně delší dobu. Výsledky se dostaví po pár dnech až týdnech užívání.
Nálev z červeného jetele připravíte ze 2 lžic nasušeného květu, zalijete 500 ml vařící vody a necháte 5 minut louhovat. Pak přecedíte a můžete ještě teplý popíjet.
Další formy užívání
V současné době je vůbec nejpohodlnější formou dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na menopauzu, které obsahují i další bylinky. Spolu s červeným jetelem vám nabídnou třeba ašvagandu, drmek obecný, ženšen pravý, len setý a mnoho dalších látek, které se ve svých účincích na ženský organismus podporují navzájem. Dny plné návalů pocení a horka a špatné nálady by tedy měly být brzy minulostí.