Vojtova metoda – je bezpečná?

Narodilo se vám miminko, které má viditelné problémy s přirozeným pohybem? V tom případě není vyloučeno, že vám lékaři doporučí, abyste s ním začali provádět Vojtovu metodu. Řada rodičů z ní má ale přirozený respekt. Dnes se proto podíváme na vše důležité, co byste měli o Vojtově metodě vědět.
Každý rodič doufá, že na svět přivede čilé a zcela zdravé dítě. Ne vždy se to ale povede. Nemusí jít jen o děti, které se narodí se závažným onemocněním, nebo vadou. Značné komplikace může způsobit i omezená hybnost dítěte, které by mohlo být v pozdějších letech odkázané na pomoc ostatních, nebo by se nemohlo věnovat některým běžným činnostem. (Jako je třeba hraní fotbalu, nebo pobíhání po hřišti.)
Tento problém ale neřeší pouze generace dnešních rodičů. Své o tom věděly i ty předešlé. Možná právě to inspirovalo MUDr. Václava Vojtu k tomu, aby vytvořil nový způsob terapie, která je u nás, ale i ve světě známá jako Vojtova metoda.
Na jakých principech Vojtova metoda funguje a zda je potřeba mít z ní obavy si povíme v následujících několika odstavcích.
Obsah
Co je Vojtova metoda
Vojtova metoda (metoda reflexní lokomoce) je technika, která má za cíl “odblokovat” problémy s hybností u dětí i dospělých. Vychází z předpokladu, že i když má dítě zjevnou pohybovou vadu, tak že správnou stimulací svalů (a dalších bodů) můžeme jeho tělo rozvzpomenout na to, co má správně dělat. Věří totiž, že to, jak se máme hýbat je člověku dáno geneticky, takže si můžeme tyto dovednosti v případě potřeby “lehko” osvojit.
Aby se dalo určit, které body na lidském těle jsou pro správnou stimulaci klíčové, v 50. letech minulého století proběhl rozsáhlý výzkum u dětí, které trpěly mozkovou obrnou. (Který souvisel s jejich efektivní léčbou.) Během něj bylo prokázáno, že Vojtova metoda může opravdu napomoci tomu, že se pacienti vrátí k přirozeným pohybům. U některých měla tato terapie pozitivní vliv i na jejich duševní stav.
V současné době je Vojtova metoda předepisovaná rodičům dětí do 4 let i dospělým. Nezřídka se k ní přistupuje i během léčby mnoha vrozených i později získaných onemocnění. (O nich si ale povíme o kousek níže.)
Odkud pochází?
Jak už jsme se zmínili v úvodu, Vojtova metoda je speciální terapie, která byla vynalezena MUDr. Václavem Vojtou. Ten byl uznávaným českým a německým lékařem, který většinu života zasvětil dětské neurologii.
Dlouhodobé sledování a studium jednotlivých jevů mu nejspíš vnuklo nápad, zda není možné pohybově znevýhodněné děti stimulovat reflexní lokomocí. (Kterou se Vojtova metoda často nazývá.) Ta se dá uplatňovat jak u jinak zdravých dětí, tak u takových, které trpí dětskou mozkovou obrnou. Za svou celoživotní práci získal mnoho prestižních ocenění a cen. Sám byl ale velmi skromný. O Vojtově metodě tvrdil, že ji nevynalezl, ale pouze našel.
Dnes 25.3.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Cviky
Cviky Vojtovy metody můžeme zařadit do tří přesně stanovených kategorií, které mají terapeutovi pomoci ke správné aktivaci svalů.
Tyto cviky se řadí do kategorie:
- Reflexní plazení
- Reflexní otáčení
- 1. pozice (pohyb se aktivuje z polohy na kolenou)
Ten, kdo cviky s dítětem, či dospělým provádí se zaměřuje na stimulování přirozeného pohybu. K tomu dochází stlačováním přesně popsaných bodů, které byly stanovené již zmíněným výzkumem z 50. let. Tomu, kdo je cvičen to nemusí být na první dobrou úplně příjemné, jelikož terapeut/rodič vyvíjí tlak na vazivová pouzdra kostí a na pouzdra svalů. Nemluvě o tom, že pro pohybově omezené dítě jsou požadované pozice nepřirozené, a proto se jim snaží nějak bránit. Je ale potřeba tuto nepříjemnou fázi vydržet. (Jelikož vám může přinést tolik vytoužené ovoce v podobě normální chůze a postavení.) Za krátký čas by se mělo chování dítěte na terapii samo upravit. Hlavní je, abyste z celé věci nebyli ve stresu.
Je ale jasné, že předtím než se jako rodič, nebo opatrovník pustíte do cvičení s dítětem, nebo jiným dospělým, měli byste absolvovat odborné školení, které vám dá průpravu pro správné provádění Vojtovy metody. V opačném případě byste mohli svým blízkým dokonce i ublížit. V případě, že si na tak těžkou úlohu netroufáte, můžete se zkusit poptat svého lékaře na to, zda nezná nějakého vhodného fyzioterapeuta, který by byl ochoten vzít tento úkol na sebe. (Počítejte ale s tím, že tato služba nejspíš nebude zadarmo.)
Pokud si na Vojtovu metodu troufnete, je potřeba, abyste dodrželi následující postup:
- Začnete vždy jasně stanovenou aktivační polohou
- Začnete stimulovat spoušťovou zónu (buď hlavní, nebo vedlejší)
- Během aktivace odezvy budete držet místo tlakem po dobu do 5-15 minut (přesnou dobu stanovuje fyzioterapeut s lékařem podle věku a kondice cvičence)
- Stejný postup budete s dítětem, nebo dospělým trénovat několikrát denně
Dále si nebudeme dopodrobna popisovat všechny existující reflexní body na lidském těle. Zkusíme si ale stručně popsat to, jak vypadají základní pozice některých cviků. Díky tomu si zvládnete udělat jasnější představu o tom, jak moc pro vás bude, nebo nebude Vojtova metoda náročná. Ke cvičení Vojtovy metody rozhodně nepřistupujte dříve, než budete poučeni fyzioterapeutem a lékařem!
Reflexní plazení
Základní pozice Reflexní plazení spočívá v tom, že pacient leží na břiše. U toho má mírně pootočenou hlavu (o 30 °), která je opřená o čelo. Jedna z horních končetin je v ramenním kloubu v ohnutí 120-135 °, v oddálení od trupu. Ohnutí v lokti je pak 45 ° s tím, že úroveň lokte je přibližně v úrovni nosu. Druhá ruka dělá oporu tělu tím, že je opřená dlaní, předloktím a vnitřním loktem otočená dolů.
Zvednutá ruka je posléze vrácená do nulové pozice podél trupu. Poté se terapeut přesune k jedné dolní končetině, kterou stimuluje v kyčelním kloubu (v pozici 30-40 °) s 30° odtažením od těla. V koleni je tato noha pokrčená o 40 °. Dospělí mohou mít druhou nohu v klidu, u dětí se noha mírně pokrčí.
Reflexní otáčení
Reflexní otáčení je rozdělené do dvou oblastí. Jedna spočívá v tom, že se cvičený dostane z asymetrické pozice do té symetrické. (Během ležení na zádech.) Ve druhé fázi se začíná v poloze na boku.
Během první fáze leží cvičený na zádech a má hlavu otočenou o 30 °. Všechny končetiny leží v klidu. Terapeut poté začne tlakem stimulovat body na hrudi, což by mělo vést k aktivaci odezvy a k pozvolnému přechodu do symetrické pozice.
Druhá část reflexního otáčení se odehrává na boku, kdy je hlava v rovině s tělem. Cvičený je s podložkou v úhlu 90 ° a opírá se o pažní kost a o kyčel. Dále dochází k různému ohýbání končetin a stlačování požadovaných bodů.
Kdo ji může cvičit?
Nejspíš vás zaujalo, že Vojtovu metodu nemusíte cvičit jenom s dětmi, ale že může pomáhat i dospělým. V tom případě je potřeba postupovat úplně stejně, jako u cvičení malých.
Vojtovu metodu můžete vyzkoušet u dětí s:
- Dětskou mozkovou obrnou
- Rozštěpem páteře
- Se skoliózou
- Ortopedickými vadami hrudníku
- Neurologickými poruchami
Dospělí mohou z benefitů Vojtovy metody těžit třeba po mrtvici, při dlouhodobých bolestech páteře a ramenou, po úrazech míchy a během onemocnění, která zasáhla centrální nervovou soustavu.
I když by se měla Vojtova metoda cvičit pravidelně, určitě nemá smysl se do ní pouštět, pokud je pacient nemocný (a má horečku), nebo pokud je bezprostředně po očkování, či jiném lékařském zásahu.
Na všechny tyto a další otázky vám ale nejlépe odpoví váš fyzioterapeut a lékař, kteří mohou jako jediní odborně posoudit stav pacienta a udělit vám podrobné tipy a návody, jak s ním máte pracovat i v domácích podmínkách.
Cvičili jste někdy Vojtovu metodu? Budeme rádi, když nám své zkušenosti napíšete do komentářů.