Caigua: Co to je a jaké jsou její účinky na zdraví?
Příroda celého světa je doopravdy pestrá. Kromě toho, že se odlišují teplotní pásma se mnohde vyskytují i rostliny, které jinde nejsou. Nebo jsou v našich končinách neznámé. Příkladem nám budiž caigua. Co to je? A na co je to dobré?
Příroda se v různých částech světa vyvíjela rozdílně. Proto se může stát, že se jednou za čas objeví název, pod kterým si nedokážeme nic konkrétního představit. Přitom se na daném místě bylinka, zelenina nebo jiné přírodní bohatství používá při vaření, nebo v lidovém léčitelství.
Nebudeme vás ale déle napínat. Níže se společně podíváme na to, co je to caigua.
Obsah
Co je to caigua?
Caigua, nebo také ačokča či korila, je plod, na který by nejlépe sedělo přirovnání paprikookurka. Její původ je v Jižní Americe, kde se caigua konzumuje jako běžná zelenina. Pokud si pokoušíte představit, jak caigua vypadá, tak bychom její vzhled přirovnali k paprice. Co do chuti se ale více podobá okurce.
Caigua je mimo jiné známá i pod pojmenováním:
- Divoká okurka
- Mexická okurka
- Dutá/prázdná okurka
Kromě jiného, caigua se používá i v lidovém léčitelství.
Jaké jsou její účinky na zdraví?
Nyní je vhodný čas podívat se na to, na co vše se caigua používá v lidovém léčitelství.
Nejčastěji se používá při/na:
- Cukrovku
- Cholesterol
- Vysoký krevní tlak
- Respirační choroby
Ačokče se také připisuje schopnost preventivně působit proti ateroskleróze, během které dochází ke kornatění tepen.
Dnes 9.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Jaké jsou zkušenosti s caiguou?
Někteří lidé jí tuto zeleninu syrovou. Jelikož nemá výraznou chuť, hodí se například do zeleninových salátů. Nebo jen tak k pečivu se sýrem, nebo se šunkou.
Když se rozhodnete caiguu vařit, přistupujte k ní jako k paprice. Lze ji vydlabat a tuto dutinu naplnit vejci, masem, další zeleninou nebo sýrem. Také ji můžete nakládat. Klidně i s okurkami. V neposlední řadě se dá konzumovat sušená. V této podobě se dá přidat například do polévky.
Před konzumací se ale ujistěte, že caigua neobsahuje semena. Jsou totiž tvrdá a nemusela by se vám pohodlně jíst.
Kde se dá sehnat?
Asi vám nemusíme připomínat, že jde o exotický a u nás málo známý druh zeleniny. Co když ale pojmete touhu po tom si z ní něco uvařit? Dá se k ní v našich končinách vůbec nějak dostat, nebo si na ni musíte nechat zajít chuť?
Máme pro vás dobrou zprávu. Semena ačokči se dají sehnat (relativně levně) po internetu. Za 5 ks zaplatíte okolo 35 korun. Což není tak hrozné. Tato zelenina se ale u nás běžně neprodává. Z toho důvodu ji nehledejte ani na tržišti, nebo v obchodě se zeleninou.
Semínka byste si měli nejprve předpěstovat. Klidně i doma za oknem, za která postavíte kelímky od jogurtu. Myslete ale na to, že musí mít ve dně malý otvor. Rostlina by kvůli svému původu neměla přijít do kontaktu s chladným vnějším prostředím.
Jakmile bude rostlina úspěšně zasazená v květináči, dejte ho na jižní stranu, kde bude mít dostatek světla a tepla. Jelikož roste hodně do výšky, přistupujte k ní jako k rajčeti a opatřete jí tyčku, ke které rostlinu přivážete.
Také by se měla pravidelně zalévat. Nezapomínejte na to, že od ní očekáváte poměrně velké plody, které se bez vláhy prostě neobejdou.
Znáte tuto rostlinu, nebo je to pro vás novinka? Budeme rádi, když nám napíšete své zkušenosti do komentářů pod článkem.
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ačokča – Ačokča (česky)
https://www.freshfruitportal.com/news/2016/02/08/caigua-the-incan-veggie-on-the-comeback-trail/ – Caigua (anglicky)