Abstinenční příznaky u nikotinu: Zvládněte tento rok bez cigaret!
Kouření se považuje za nákladný a zdraví poškozující zlozvyk. Jakmile si ale na nikotin zvykneme, může být velmi těžké s ním přestat. Zvlášť, když po vysazení může přijít takzvaný absťák, který dovede poměrně efektivně zablokovat vaše odhodlání a aktivní kroky, které se rozhodnete během odvykání podniknout. Co se s tělem po vysazení nikotinu děje? Jak přestat kouřit? A kde hledat podporu a pomoc?
Když se díváme na některé staré filmy a seriály, můžeme vidět drsňáky s cigaretou v koutku pusy. Případně galantní gentlemany, kteří připalují cigaretu dámám, které jim pak mohou smyslně vyfouknout dým do obličeje. 20. století jednoduše vévodilo kouření a v určitých etapách bylo dokonce považováno za moderní, takže na něm spousta lidí neviděla nic špatného.
Jenže, dnes toho víme o kouření a o působení nikotinu víc. Ceny cigaret navíc neustále stoupají, takže mnozí lidé chtějí přestat nejen ze zdravotních, ale například i z ekonomických důvodů. Problém je však v tom, že závislost na nikotinu může být silnější než vaše odhodlání přestat. Můžete se tedy snadno dostat do nekončícího koloběhu kouření a abstinence, ze kterého se nedá jen tak vymanit.
Tip: Jak působí káva na zdraví?
Je jedno, zda tento článek budete číst na začátku roku 2024, nebo někdy později. Informace v něm obsažené dovedete zužitkovat kdykoli. Tak se na to pojďme společně podívat.
Obsah
Jak se zbavit závislosti: Stádia odvykání
Než se rozhoupete k prvním dnům bez cigarety, doporučili bychom vám seznámit se s tím, co vás s velkou pravděpodobností čeká. Jak se totiž říká – kdo je připraven, není zaskočen a lépe zvládne i náročnější úkoly.
První den bez cigarety
První možné negativní projevy nikotinové abstinence se mohou objevit už po 4-24 hodinách bez nikotinu. Objevit se může například zlost nebo podrážděnost.
Druhý a třetí den
První den byl pouze začátek, výše popsané projevy obvykle vrcholí druhý až třetí den po típnutí posledního nedopalku.
Dnes 18.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Prvních 30 dní
Ve své kůži si nemusíte připadat prvních 30 dní po vysazení nikotinu. Stále můžete mít zlost a můžete se cítit podrážděně. Právě v tomto období lze využít přípravky, jež vám mohou s odvykáním nikotinu pomoci (patří k nim třeba nikotinové žvýkačky a nikotinové náplasti z lékárny). Během oněch prvních třiceti dnů také můžete zaznamenat úzkost, kterou zapálená cigareta dovede u navyklých kuřáků zmírnit. I v tomto ohledu vám mohou pomoci volně prodejné přípravky na podporu relaxace, které mohou přispět k tomu, že na cigarety nebudete muset kvůli krátkodobému uklidnění pomýšlet.
Abstinenční příznaky nikotinu pak odezní zhruba za 1-3 měsíce od skončení kouření. Za nekuřáka se pak mohou lidé považovat až cca po 10 letech, do té doby se obvykle používá termín stop-kuřák. Také si dávejte pozor na to, že vyhrocená životní situace může ke kouření dohnat i člověka, který si nezapálil po dobu několika let.
Přečtěte si: První dny abstinence
Na co dalšího se připravit
Během odvykání vás může negativně překvapit zhoršená kvalita zažívání. Ta může zahrnovat například zácpu a plynatost. Tento problém lze ale překonat pitím většího množství vody a konzumací potravin bohatých na vlákninu. Také vás může na přechodnou dobu častěji bolet hlava, což je ale projev toho, že se chemie těla vrací postupně do normálu. V takové chvíli vám může opět ulevit zvýšený přísun tekutin, masáž krční páteře a pobyt na čerstvém vzduchu.
Lekat byste se neměli ani zvýšené chuti k jídlu, na základě které můžete něco málo přibrat. (Průměrně se přírůstek během odvykání pohybuje v rozmezí 2,3 až 4,5 kg během prvních několika měsíců.) Tento problém se dá ale překonat zdravým jídelníčkem a větším množstvím pohybu.
Má to i pozitiva
Abychom vás jenom nestrašili a dali jsme vám i trochu pozitivní motivace, mrkneme se na to, na jaké žádoucí jevy se můžete po skončení kouření naopak těšit. Kdo ví? Třeba vám vědomí jejich existence dá potřebnou sílu u abstinence vytrvat.
Patří k nim:
- Normalizace krevního tlaku a srdečního tepu
- Zlepšení vzhledu pokožky a vlasů (ke kterým se dostane větší porce kyslíku)
- Čistší plíce
- Zlepšení chuti a čichu
- Lepší dýchání
- Lepší koncentrace (cca po 2 týdnech abstinence)
Dále se sníží riziko infarktu a mozkové mrtvice. (Po 1 roce abstinence zhruba o polovinu.) Také budete méně často trpět dýchacími problémy. Po pěti letech abstinence pak klesá i riziko vzniku cukrovky. 10-20 let abstinence je pak potřeba pro snížení rizika rakoviny plic.
Také vás jistě potěší, že pokud dokážete vytrvat po dobu 2-12 týdnů, abstinenční záchvaty vás čekají zhruba dvakrát denně po dobu 3 minut. Což jistě dokážete svou silnou vůlí překonat.
Nebuďte na to sami
Kromě toho, že kuřáci, kteří si chtějí odvyknout na kouření, mohou vyzkoušet již zmíněné přípravky z lékárny, které mohou zmírnit akutní chuť zapálit si cigaretu, můžete využít i pomoc odborníků a organizací, kteří se na odvykání kouření přímo specializují. Dobrou volbou může být klinický psycholog, který má s klienty, jež prochází odvykáním, již nějakou zkušenost. Také existují intervenční centra pro závislé na tabáku. Případně se můžete obrátit i na adiktologická centra. Kdyby vám ani jedna z těchto variant nevyhovovala, vyzkoušejte Národní linku pro odvykání kouření, která je v provozu v pracovních dnech od 10 do 18 hodin. (Telefon: +420 800 350 000.) Moderní variantu v neposlední řadě představuje mobilní aplikace QuitNow.
Samozřejmě je také vhodné o své cestě a záměru informovat své rodinné příslušníky, přátele a kolegy v práci, kteří se mohou podivovat nad tím, proč s nimi už nechodíte na kuřácké pauzy. Díky tomu vás může vždy někdo zadržet a rozptýlit, když dostanete na cigaretu během odvykání chuť.
Podařilo se vám závislost na nikotinu překonat? Pokud ano, co byste doporučili lidem, kteří jsou teprve na začátku cesty?