Jak a proč přestat kouřit

Závislost na kouření je velmi obtížně přemožitelný zlozvyk. Pokud uvažujete o zanechání kouření, mohou vám pomoci naše uvedené určité rituály podporující motivaci a dodají vám pevnou víru ve vlastní úspěch odnaučení kouření.
Obsah
Proč přestat kouřit
O dopadech kouření na zdraví slyšíme denně a existují i rizika kouření v těhotenství. Jeho negativní důsledky vidíme na mnoha částech organizmu. Základní motivací by mělo být právě zlepšení zdravotního stavu. Vyběhnout schody a nedusit se kašlem po ránu je opravu příjemné a odvykání kouření prospěšné. Je pozorovatelné v následujících oblastech:
- snížení rizika výskytu různých druhů zhoubného nádorového bujení
- zlepšení stavu plic, jako vyšší kapacita, lepší dýchání a mnohem fyzická výkonnost
- zpomalení procesu stárnutí pleti a úbytek její suchosti
- porody nekuřaček bývají snazší, děti mají vyšší porodní hmotnost a lepší imunitu
- snížení rizika onemocnění kardiovaskulárního systému
- nebudete nepříjemně cítit kouřem
- zmírníte překyselení organismu
Motivovat vás může i vaše okolí. Zejména pokud je partner nekuřák, může mu vadit dech plný pachuti cigaret, stejně jako oblečení načichlé kouřem. Ve společnosti je často závislost chápána jako slabost. Motivující by mělo být i zdraví okolí, které trpí pasivním kouřením, zejména pokud máte děti. Nezanedbatelná je finanční náročnost zvyku u silných kuřáků. Pokud přestanete kouřit, zvýšíte i svou imunitu.

Jak přestat kouřit ze dne na den
Stanovte si den, kdy tuto zásadní změnu provedete. Tento den nikdy neodkládejte. Někomu může pomoci postupné omezování cigaret. Někdo raději skoncuje s cigaretami v jeden den. Vyberte si hlavní motivaci, kterou máte. Můžete si ji napsat na kartičku a nosit ji stále při sobě. Pokud vás přepadne chuť na cigaretu, připomeňte si, čeho a proč chcete dosáhnout.
Před rozhodnutím skoncovat s kouřením si vypracujte seznam důvodů, proč přestat. Pište vše, co vás zrovna napadne i v průběhu více dní. Bývá doporučováno i rituální zbavení se cigaret, popelníků a zapalovačů. Rozloučení se vším, co vám kouření připomíná, může zvýšit vaše odhodlání.
Informujte své okolí o změně. Ze společenského hlediska je zvyk zapálit si cigaretu vázán na určité prostředí a společnost. Snažte se změnit zvyky tak, aby zbytečně nedocházelo k neblahému pokušení. Pokud není možné se zcela vyhnout některým situacím, připravte si náhradní řešení, činnost vás v tu dobu zaměstná a odvede pozornost od neutuchající chutě na cigaretu.
Co se stane, když přestanu kouřit
Nejobtížnější a nejčastější návrat k cigaretám je v prvních 3. týdnech po tomto rozhodnutí. Existují prostředky, které vám v cestě k nezávislosti mohou pomoci. Nikotin působí na zlepšení nálady a potlačuje úzkost, při poklesu jeho hladiny lze pozorovat nervozitu a fyzické obtíže. Mezi abstinenční příznaky patří:
- úzkostné stavy
- deprese
- touha po cigaretě
- nutkání k jídlu
- nervozita
- podrážděnost
- ospalost
- únava
- bolest hlavy
- zácpa
Náhradní terapie nikotinem
- ve formě žvýkaček, inhalátorů, náplastí a tablet, které se vkládají pod jazyk
- zkuste doplnit vitaminy, zejména B a C, kterých bývá u kuřáků nedostatek
- možností jsou preparáty na lékařský předpis
- nebojte se poradit s lékařem
- obraťte se na specializovaná centra léčby závislosti či poradny pro odvykání kouření
- při odvykání pomáhá tělesná aktivita
- snažte se něčím zaměstnat, pročistit si hlavu a zmírnit nervozitu

Zákaz kouření restauracích
Zákaz kouření od 31.5.2017 je neustále platí až na výjimky ze zákazu kouření. V nákupních centrech a na mezinárodních letištích i nadále budou tzv. kuřárny, ale pouze při splnění určitých podmínek. Užívání elektronických cigaret je zakázáno všude, kde zákon zakazuje kouření. Zejména tedy na zastávkách veřejné dopravy, ve školách, dětských hřištích a divadlech.
To vše s výjimkou provozoven stravovacích služeb, jako jsou restaurace, kavárny i zákaz kouření v hospodách, prostory zoologické zahrady a stavebně oddělené kuřárny tam, kde je zákon povoluje. Zákaz kouření podle se netýká budov věznic, s výjimkou jejich veřejnosti volně přístupných vnitřních prostor. Zákaz kouření platnost zákona č. 65/2017 Sb., který nově stanoví zákaz kouření.
A jaké jsou naše rady a tipy při odvykání kouření?
- pijte během dne malé doušky vody, srkání malých doušků studené vody uvolňuje dopamin, stejně jako u kouření, a navozuje v mozku stejné chemické reakce pomáhající zmírňovat negativní nálady a dodávají mozku pocit odměny
- jezte malé porce jídla, což pomůže překonat potřebu po cigaretě, doporučujeme jídla s nízkým obsahem tuku, zdravé, ovoce, zeleninu a předejít přibývání na váze
- dopamin funguje v mozku jako zprostředkovatel odměny, nahraďte cigaretu jinou odměnou, která pocit slasti navodí okamžitě, nedoporučujeme ale sladkosti, zkuste si brouzdat třeba 5 minut po sociálních sítích, ale neprokrastinujte
- čistěte si zuby pravidelně a po každém jídle, to snižuje pravděpodobnost, že si zapálíte
- pomůže i mátový čaj nebo žvýkačka apod.
- vyhýbejte se pití alkoholu, což je jedna z nejčastějších příčin toho, že se lidé vrátí zpět ke kouření, alkohol snižuje zábrany
- pozor na kofein, vedlejším účinkem může být pocit napětí, nervozity, neklidu až stresu
- najděte si nekuřácké zóny, kde je kouření zakázáno pro odpoutáním pozornosti při chuti si zapálit cigaretu
- připomínejte si svůj důvod k zanechání kouření a motivujte se
- buďte aktivní, neboť fyzická aktivita je silným nástrojem odpoutání pozornosti a přirozeným zdrojem dobré nálady a redukce stresu
- plánujte a buďte disciplinovaní, čím víc zaneprázdněni budete, tím víc to bude potlačovat chuť si jít zapálit
Pokud selháváte, nebo potřebujete podpořit, vyhledejte podporu. V těžkých chvílích při neodolatelné chuti po cigaretě mějte v záloze někoho, s kým můžete čas překlenout a odpoutat pozornost od chuti si zapálit cigaretu.
Dnes 25.3.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.