Káva: Zdraví v každém šálku, nebo skrytá hrozba?
Prospívá káva zdraví, nebo mu naopak škodí? V odpovědi na tuto otázku se úplně neshodnou ani odborníci. Existuje množství výzkumů, které poukazují jak na pozitivní stránky konzumace tohoto povzbuzujícího nápoje, tak na negativní dopady pití kávy na zdraví.
Obsah
- 1 Víte, že káva je ve skutečnosti ovoce?
- 2 Základní odrůdy kávy
- 3 Čím káva prospívá zdraví?
- 4 Vitamíny a minerály v kávě
- 5 Nižší riziko nervových onemocnění
- 6 Kofein pro povzbuzení
- 7 Kávu si můžete dát před cvičením, ale není vhodná po něm
- 8 Neklid a nespavost – čím může káva zdraví uškodit?
- 9 Nepijte kávu navečer
- 10 Kofein je návykový
- 11 Kdo by se pití kávy měl vyhnout?
- 12 Káva v těhotenství?
- 13 Káva bez kofeinu a zdraví
- 14 I v bezkofeinové kávě kofein najdete
- 15 Instantní káva a zdraví
- 16 Zdravější instantní káva? Musíte sáhnout hloub do kapsy
- 17 Akrylamid – důvod k obavám?
- 18 Káva s mlékem a zdraví
- 19 Pozor na intoleranci laktózy
- 20 Hlídejte si kalorie
- 21 Melta a její vliv na zdraví
- 22 Co všechno v meltě najdete
- 23 Cikorka a melta mají příznivý vliv na zdraví střev
- 24 Cikorka prospívá také imunitě
- 25 Melta a tvorba mateřského mléka
Víte, že káva je ve skutečnosti ovoce?
Řekněme si nejdřív něco o kávě samotné. Možná vás překvapí, že káva je vlastně ovoce. Plody kávovníku se totiž tvarem i barvou podobají třešni. Červená až červenofialová dužina skrývá dvě proti sobě uložená semena, což jsou kávová zrna tak, jak je známe my.
Kávovník původně pochází z oblasti Etiopie zvané „Kaffa“, kde dodnes roste divoce v přírodě. Do Evropy kávu přivezli Španělé a Portugalci v první polovině 16 století. Původně to byl nápoj bohatých, ale se vzrůstající dostupností rostla i obliba kávy napříč všemi společenskými vrstvami.
Základní odrůdy kávy
Dnes kávovníkové plantáže najdete ve vlhkém tropickém pásmu po celém světě. Rozlišujeme tři základní odrůdy kávy, které tvoří většinu celosvětové produkce, a každá z nich má trochu odlišné nároky na pěstování.
Arabskému kávovníku se nejlépe daří ve vysokých nadmořských výškách a teplotách kolem 24°C. Tato odrůda poskytuje nejkvalitnější kávová zrna a představuje zhruba 70% celosvětové produkce kávy. Její zrna mají jemnou, nasládlou chuť a nižší obsah kofeinu.
Tato odrůda je ale zranitelnější vůči různým chorobám a škůdcům a choulostivá na teploty pod bodem mrazu. Kromě toho je arabica také poměrně náročná na zpracování. Její zrna se zpracovávají finančně náročnější „mokrou metodou“, během níž projdou procesem fermentace. Díky tomu je její chuť lahodnější, ale také je tento druh kávy dražší.
Odrůda Robusta má vyšší odolnost vůči škůdcům a není tolik náročná na prostředí. Kromě toho také poskytuje vyšší výnosy než arabica. Její zrna mají vyšší obsah kofeinu a drsnější chuť. Robusta se zpracovává finančně méně nákladnou „suchou metodou“ a proto se její ceny pohybují níže, než je tomu u arabiky. Proto se tato odrůda kávy často používá do směsí s arabicou, aby snížila výslednou cenu produktu.
Třetí nejběžnější odrůdou kávy je liberica. Je to odolný druh kávovníku dorůstající výšky až 18 metrů se zrny výrazně hořké chuti. Tato odrůda sice poskytuje vysoké výnosy, ale dosahuje jen průměrné kvality.
Čím káva prospívá zdraví?
Není příliš známé, že káva obsahuje velké množství antioxidantů, které chrání organismus před poškozením volnými radikály a snižují riziko různých civilizačních chorob. Pokud nemáte ve své stravě dostatek ovoce a zeleniny, může káva dokonce být vaším největším zdrojem antioxidantů – i když výživoví odborníci by vás za takovou dietu nejspíše nepochválili.
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Vitamíny a minerály v kávě
Kromě toho v kávě najdete i množství vitamínů a minerálů. Jeden šálek kávy obsahuje například 11% doporučené denní dávky vitamínu B2 (riboflavinu). V menším množství v kávě najdete například také:
- thiamin (vitamín B1)
- niacin (vitamín B3)
- kyselinu pantotenovou (vitamín B5)
- kyselinu listovou (vitamín B9)
- hořčík
- draslík
- fosfor
- mangan
Nižší riziko nervových onemocnění
Existují studie, které s pravidelným pitím kávy spojují snížené riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Podle některých výzkumů mají pravidelní konzumenti kávy riziko vzniku Alzheimerovy choroby až o 65% nižší než ti, kteří kávu nepijí.
Riziko Parkinsonovy choroby bych pak konzumace kávy měla snižovat o 30 až 60%. Jiné studie zase poukazují na to, že káva může také snižovat riziko vzniku diabetu druhého typu a jaterních onemocnění.
Kofein pro povzbuzení
Hlavním důvodem, proč pijeme kávu, její obsah kofeinu. Tato látka patří celosvětově mezi nejčastěji užívané látky s psychoaktivními účinky. Kromě kávy ho najdete například i v čaji nebo čokoládě, káva je ale v naší kultuře jeho nejběžnějším zdrojem.
Kofein stimuluje centrální nervový systém. Konzumace kávy díky tomu krátkodobě zvyšuje pozornost a schopnost soustředění, zlepšuje paměť, zrychluje reakce a oddaluje pocit únavy. Také pomáhá k lepšímu výkonu, ať už duševnímu nebo tělesnému.
Kávu si můžete dát před cvičením, ale není vhodná po něm
Káva může pomoci také při hubnutí – kromě toho že oddaluje pocit hladu a snižuje chuť na sladké, vypití jednoho až dvou šálků kávy před cvičením navíc zvyšuje metabolismus organismu až o 20%. To platí především proto, kteří na pravidelné pití kávy nejsou zvyklí.
Díky zvýšení metabolismu dochází k rychlejšímu spalování tuků. Káva tedy pomáhá mobilizovat tukové zásoby před sportovním výkonem. Také zvyšuje cirkulaci krve, díky čemuž pomáhá předejít i bolestivosti svalů po cvičení
Na druhou stranu ale při pití kávy před sportem hrozí žaludeční křeče, trávicí problémy a také dehydratace, protože kofein působí močopudně. Není dobré kávu pít ani těsně po skončení sportovního výkonu, protože kofein pomáhá pozastavit syntézu proteinů ve svalech. Po cvičení je ale naopak potřeba svaly regenerovat a místo pití kávy si dát spíše jídlo s vysokým obsahem bílkovin.
Neklid a nespavost – čím může káva zdraví uškodit?
Káva má tedy na naše zdraví mnoho příznivých účinků. Nic ale není černobílé a právě to, díky čemu nám kofein krátkodobě prospívá, může také dlouhodobě uškodit.
Stimulující účinky kofeinu jsou sice užitečné, obzvlášť pokud potřebujete jednorázově mobilizovat duševní a tělesné rezervy, při konzumaci většího množství této látky se ale pravděpodobně dočkáte i jejich nepříjemných vedlejších účinků.
Příliš velká dávka kofeinu může způsobit pocity neklidu, bušení srdce, úzkosti a problémy s usínáním. Pokud pijete kávu navečer, riskujete tím nejen to, že se budete dlouho převalovat v posteli, aniž byste zaměřili oka, ale také sníženou kvalitu spánku.
Kofein také působí močopudně, takže konzumaci kávy je vždy potřeba doplňovat pitím většího množství vody, jinak může dojít k odvodnění organismu. Tato látka také způsobuje zvýšení krevního tlaku, na což by si měli dát pozor především ti, kteří mají s vysokým tlakem problémy. Naopak lidem s nízkým tlakem může šálek kávy denně pomoci.
Je potřeba také mít na vědomí, že kofein je ve své podstatě návyková látka. Pokud ho tedy budete pít dlouhodobě, vybudujete si na jeho účinky toleranci a pro dosažení stejného efektu budete potřebovat stále větší dávku.
Pokud si na pravidelný přísun kofeinu vaše tělo navykne, hrozí vám při vysazení abstinenční příznaky, mezi které patří například bolesti hlavy, podrážděnost a únava. Tyto příznaky nejsou nebezpečné, ale mohu vám značně znepříjemnit život. K jejich odeznění obvykle dochází během několika dní bez kávy.
Kdo by se pití kávy měl vyhnout?
Pokud trpíte vysokým tlakem, máte problémy se spánkem, nebo vás pronásledují pocity úzkosti, je pro vás pravděpodobně lepší se kávě vyhnout, nebo jí pít pouze v malých dávkách.
Někteří lidé jsou také na působení kofeinu citliví a při pití kávy u nich může docházet k nadměrné stimulaci. Pokud se vám už po jednom šálku kávy rozbuší srdce, začnete se třást a cítíte se napjatí a neklidní, je pravděpodobné, že káva není vhodný nápoj pro vás.
Opatrní v pití kávy by měli být lidé s pomalým metabolismem, protože díky němu se v jejich těle kofein odbourává pomaleji. To může způsobit větší výskyt nežádoucích účinku kofeinu a zvýšenou pravděpodobnost rizika srdečního infarktu.
Káva v těhotenství?
Kávě by se měly úplně vyhýbat nebo jí pít jen v omezeném množství také těhotné ženy. V těhotenství by příjem kofeinu neměl překročit 200 miligramů denně, což odpovídá zhruba jednomu šálku kávy. Větší příjem kofeinu by mohl způsobit deformaci plodu. Také pití kávy u kojících žen není příliš vhodné, protože kofein přechází do mateřského mléka a způsobuje u dítěte neklid.
Káva bez kofeinu a zdraví
Pokud patříte mezi ty, kterým konzumace kofeinu zrovna neprospívá, ale přesto máte rádi chuť kávy a čas od času byste si šálek tohoto aromatického nápoje chtěli dopřát, můžete zvolit kávu bez kofeinu. Jak je to ale s jejími účinky na zdraví?
V případě pití kávy bez kofeinu sice nedochází k nepříjemným vedlejším účinkem konzumace kofeinu, stoprocentně zdravý takový nápoj ale není. Bezkofeinová káva se totiž připravuje pomocí procesu proplachování kávových zrn chemikáliemi, které kofein rozpouští.
I v bezkofeinové kávě kofein najdete
Při opakovaném proplachování kávy rozpouštědlem se vždy část kofeinu rozpustí a vyplaví z kávy pryč, dokud nezbude káva, ze které byla většina kofeinu odstraněna. U této kávy, která se prodává jako bezkofeinová, je ale potřeba počítat s tím, že v ní vždycky malé množství kofeinu zbyde.
K8va bez kofeinu se dá připravit dvěma způsoby: tzv. evropskou metodou nebo švýcarskou metodou. První z nich k extrakci kofeinu z kávy používá dichlormetan. Po odstranění kofeinu se kávová zrna promyjí, aby se zbytků této chemikálie zbavila. Malé množství dichlormetanu ale v kávě může přesto zůstávat.
Zdravější je švýcarská metoda. Kofein se při ní odstraňuje pomocí aktivního uhlíku a vody. Bohužel je při této metodě potřebné kávová zrna dlouho máčet ve vodě, což odplavuje i éterické oleje a neprospívá výsledné chuti kávy. Během zpracování švýcarskou metodou se ale z kávových zrn vyplaví až 99% kofeinu, zatímco u evropské metody je to jen kolem 97%.
Instantní káva a zdraví
Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli je instantní káva méně zdravá ve srovnání s kávou klasickou? Možná vás překvapí, že odpověď nezávisí na tom, jestli káva zrnková nebo instantní, ale především na její kvalitě.
Instantní káva by správně měla být připravená z kvalitních kávových zrn a bez přídavku chemických látek. Problém nastává, když se výrobci snaží ušetřit a do instantní kávy zpracují zrna nízké jakosti, které by byly jako zrnková káva neprodejné. Pro vylepšení chuti potom přidávají různé chemické látky, které už zdraví mohou negativně ovlivnit.
Zdravější instantní káva? Musíte sáhnout hloub do kapsy
Světové kávové asociace usilují o to, aby každý výrobce instantní kávy na obale informoval zákazníka o původu kávy, druhy kávových zrn, způsobu jejich zpracování a množství kofeinu. Dokud tomu tak ale není, většinou se bohužel můžete orientovat jen podle toho, že kvalitnější a stoprocentně přírodní bývají většinou spíše dražší značky instantní kávy.
Samozřejmě, cena se ještě nemusí rovnat kvalitě. Pokud si ale koupíte instantní kávu za podezřele nízkou cenu, je větší pravděpodobnost, že její složení bude nevalné.
Akrylamid – důvod k obavám?
Instantní káva oproti klasické zrnkové kávě obsahuje zhruba dvojnásobné množství akrylamidu, což je látka, která vzniká při pražení kávových zrn. Akrylamid může ve větších koncentracích mít rakovinotvorné účinky a škodlivý vliv na nervovou soustavu.
Panika kvůli pití kávy je ale předčasná. Akrylamid totiž zároveň běžně přijímáme i v jiné potravě – například v pečivu. Tato látka vzniká také při smažení jídla. Jeho množství v instantní kávě zdaleka není tak vysoké, aby bylo třeba si s tím dělat starosti, pokud nejste opravdu náruživými pijáky tohoto nápoje.
Káva s mlékem a zdraví
Ovlivňuje káva s mlékem negativně zdraví? V poslední době se objevily názory, že pití kávy s mlékem může představovat problém pro správnou funkci dvanácterníku a žlučníku. Odborníci na výživu se ale shodují v tom, že tato tvrzení nejsou podložená. Pokud vám nevadí pití kávy ani pití mléka, pak by vám obě tyto potraviny dohromady neměly nijak ublížit. Samozřejmě, jako u všech potravin to platí, pokud je pijete v rozumné míře.
Pozor na intoleranci laktózy
Na kávu s mlékem by si tak měli dát pozor především ti, kteří mají vyzkoušené, že jim tato podoba oblíbeného nápoje opravdu nedělá dobře. V takovém případě by se totiž mohlo jednat o přecitlivělost na laktózu, kterou v různé míře trpí podstatné množství populace, případně alergii na mléčnou bílkovinu kasein. Pokud máte podezření, že vám mléko způsobuje zdravotní potíže, měli byste mléčné výrobky vyřadit Ze své stravy a poradit se s lékařem.
Hlídejte si kalorie
Samozřejmě, ať už pijete jakýkoliv druh kávy nebo její bezkofeinové náhražky, to, jaké účinky bude mít na vaše zdraví, závisí z velké míry i na tom, co si do ní přidáte. Pokud do šálku kávy nasypete velké množství cukru a tučné smetany, musíte počítat s tím, že výsledkem nebude zrovna nejzdravější nápoj. V takovém případě je navíc potřeba počítat s vyšší energetickou hodnotu šálku kávy.
Melta a její vliv na zdraví
Zdravější alternativu ke kávě představuje cikorka nebo melta. Cikorku měly ve zvyku pít už naše babičky. Jako náhrada kávy se používala zhruba od 17. století. Nejvíce bylo její používání rozšířené počátkem 19. století během napoleonských válek, kdy byl dovoz kávy do Evropy značně omezen a pití zrnkové kávy bylo v Rusku dokonce zakázáno zákonem.
Také během světových válek, kdy káva nebyla běžně dostupná, představovala cikorka častou náhradu tohoto oblíbeného nápoje. Později se jí díky tomu také přezdívalo „káva chudých“. Dnes ale cikorka a melta představují zajímavé a zdravé alternativy ke klasické kávě bez obsahu kofeinu.
Co všechno v meltě najdete
Cikorka je vyrobená z rozemletého praženého kořene čekanky obecné. Nápoj, kterému dnes říkáme melta, je složený z více surovin – kromě čekankového kořene obsahuje navíc také pražený ječmen, žito a kořen cukrové řepy. Tato směs vytváří zajímavou chuť, která může zalahodit i jazýčku milovníků pravé kávy.
Melta je navíc velice zdraví prospěšný nápoj. Díky obsahu hořčin melta podporuje trávení, pomáhá proti nechutenství, podporuje produkci žluči a působí proti překyselení organismu.
Cikorka a melta mají příznivý vliv na zdraví střev
Asi zdraví nejprospěšnější látkou v meltě jeale inulin (nespleťte si ho s inzulínem, který má podobný název). Tento polysacharid, který je obsažený v kořeni čekanky, představuje rozpustnou formu vlákniny, která má příznivé účinky na střevní mikroflóru.
Díky tomu, že je inulin odolný vůči žaludečním kyselinám, projde trávicím traktem v nezměněné podobě až do tlustého střeva, kde slouží jako zdroj živin pro přátelské mikroorganismy jako je Lactobacillus bifidus.
Inulin podporuje množení těchto zdraví prospěšných probiotických bakterií a tím pomáhá upravit trávení. Pomáhá předcházet střevním potížím a infekcím, poskytuje úlevu při zácpě a také funguje i jako prevence proti průjmu. Napomáhá regeneraci střevní sliznice a působí jako prevence rakoviny tlustého střeva.
Cikorka prospívá také imunitě
Protože zdraví celého organismu souvisí se zdravím střev, inulin také podporuje funkci imunitního systému. Kromě toho pomáhá i regulovat hladinu krevního cukru a snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Často se používá i při léčbě ledvinových a žlučových kamenů.
Melta a tvorba mateřského mléka
Díky tomu, že neobsahuje kofein, je navíc melta na rozdíl od kávy plnohodnotnou součástí pitného režimu, protože tělo neodvodňuje. Není návyková a mohou ji tak pít i děti nebo těhotné a kojící matky. Právě pro kojící ženy je navíc melta obzvlášť vhodná, protože podporuje tvorbu mateřského mléka.