Nedostatek železa v těle: Jak ho zase rychle doplnit?
Železo v krvi je jedním z důležitých ukazatelů našeho celkového zdraví. V případě, že jeho hladina klesne pod přijatelnou mez, může vás začít trápit anémie a mnoho dalších nepříjemností. Jak doplnit železo přírodní cestou? Jaké má železo účinky? A jak zvýšit jeho vstřebatelnost?
Železo patří k nejdůležitějším látkám, kterých by měl mít lidský organismus dostatek. V opačném případě vás může sužovat anémie, v jejímž průběhu můžete pociťovat únavu.
Tímto problémem mohou trpět těhotné ženy a ženy po porodu, protože může docházet k masivním krevním ztrátám. V určitém smyslu pak ženám proti nedostatku železa pomáhá i hormonální antikoncepce, která může snižovat intenzitu měsíčního krvácení. (A které může hladinu železa v krvi taktéž nezanedbatelně ovlivnit.)
Stejně jako draslík a fosfor, hořčík a další látky, se dá železo doplňovat z přírodního zdroje. Nejlépe vstřebatelné železo také mohou obsahovat kvalitní doplňky stravy, které lze sehnat ve volném prodeji v obchodech se zdravou výživou a v lékárnách.
Obsah
Příznaky nedostatku železa
Jedním z příznaků nedostatku železa může být neobvykle velká únava, kterou cítíte i ve dnech, kdy si dopřáváte větší množství odpočinku. Tento jev má jednoduché vysvětlení. V organismu není dostatek hemoglobinu, který tkáním dodává potřebné množství kyslíku. Také se může objevit velmi světlá, až nezdravě vypadající pokožka. Bledé mohou být i nehty a dásně.
Mezi další příznaky nedostatku železa patří:
- Zadýchávání
- Bolest hlavy
- Suché a poškozené vlasy a pokožka
- Syndrom neklidných nohou
Mezi další možné projevy nedostatku železa může patřit dokonce i depresivní nálada, snížená chuť k jídlu a podobně.
V současné době existuje i železo pro děti ve formě doplňků stravy, takže pokud si některých těchto příznaků všimnete u svých nejmenších, tento problém se dá naštěstí velmi rychle napravit.
Dnes 21.1.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Potraviny bohaté na železo
Mezi oblíbené zdroje železa v posledních několika letech patří chia semínka, která obsahují i větší množství vlákniny. (Která podporuje pocit sytosti a normální trávení.) Dále si můžete ve větší míře dopřávat meruňky, švestky, hrušky, datle, fíky, špenát, brokolici, červenou řepu, hrách, kukuřici, cizrnu, hovězí játra, lososa, tuňáka a podobně.
Hlavní rozdíl mezi jednotlivými druhy železa je ten, že známe hemové železo, které se vyskytuje v živočišných produktech. Tento typ železa se obvykle vstřebává z 10 až 30 %. Nehemové železo pochází z rostlinných zdrojů a procentuální vstřebatelnost se pohybuje mezi 5-10 %.
Tipy pro lepší vstřebávání železa
V některých případech se může stát, že sice konzumujete větší množství potravin, které železo přirozeně obsahují, i tak ale nemusí být množství vstřebaného železa zrovna dvakrát valné. Vliv na tento proces mívá konzumace mléčných výrobků a vlákniny. Někdy mohou působit rušivě i polyfenoly z čaje, kávy, červeného vína a podobně.
Asi vám také nemusíme připomínat, že se dlouhodobě doporučuje spolu se železem užívat větší množství vitamínu C. Případně můžete některé zdroje železa (typicky jde o ovoce) kombinovat s kefírem a kysanými mléčnými produkty.
Doplňky stravy se železem
V případě, že si chcete doplnění železa ještě trochu pojistit (třeba kvůli silnému menstruačnímu krvácení), můžete sáhnout po kvalitních doplňcích stravy s jeho obsahem.
Mezi ty, které vám můžeme doporučit, patří například:
- Floradix železo, který obsahuje i vitamíny skupiny B a vitamín C
- Nutrition Železo
- Naturvita Železo Plus, které obsahuje i vitamín B12 a kyselinu listovou
Je tedy na vás, zda se rozhodnete užívat jen železo, sáhnete po takovém doplňku stravy, který obsahuje i vitamín C, nebo chcete vyzkoušet nějaký širokospektrální přípravek, který vám může nabídnout i jiné benefity. (Například podporu metabolismu a normálního psychického rozpoložení.)
Necháváte si pravidelně měřit hladinu železa v těle?