Chudokrevnost neboli nedostatek železa. Jak se projevuje?
Pokud se velmi snadno unavíte a zadýcháte i při malé námaze, jste bledí a vaše srdce má zrychlený tep, příčinou může být chudokrevnost neboli anémie. Za nimi může stát nedostatek některých typů vitamínů a minerálů, ale i onemocnění kostní dřeně.
Obsah
Co je to chudokrevnost
Anémie neboli chudokrevnost je snížení počtu červených krvinek či množství krevního barviva neboli hemoglobinu, které je v nich obsaženo. Jde o onemocnění krve, tedy červených krvinek.
Vzniká v době, kdy v krvi výrazně poklesne počet červených krvinek a hemoglobinu pod jejich normální hladinu, určovanou zejména podle pohlaví a věku. Normální hladina hemoglobinů je u žen 110 až 160 g/l a u mužů 140 až 170 g/l.
Červená krvinka je velká 7,4 x 2,1 µm a obsahuje 265 milionů molekul hemoglobinu. Ženy mají 4,8 milionů krvinek v krvi a muži mají 5,4 milionů krvinek v krvi.
Chudokrevnost přetěžuje zejména oběhovou soustavu. Srdce totiž při anemii musí k okysličení organismu přečerpat mnohem více krve. Důsledkem pak může být i poškození srdečního svalu.
V těle nám koluje 5,5 až 6 litrů krve. Hlavní funkce životně důležité tekutiny je přenos kyslíku pomocí červených krvinek z plic do celého těla. Kyslík se drží v červených krvinkách pomocí červeného krevního barviva, hemoglobinu. Je-li červených krvinek a jejich složek málo, dojde k anemii.
Hlavní příčiny chudokrevnosti
- nedostatek železa v krvi
- nedostatek vitamínu B12
- nedostatek kyseliny listové
- velmi silné krvácení
- některé chronické choroby
- některá nádorová onemocnění
Normocytární anémie
- Hemolytická anémie je rozpad červených krvinek a neschopnost kostní dřeně rychle vytvářet nové.
- Srpkovitá anémie je změna tvaru červených krvinek, které nejsou promáčknuté, ale tvoří protažené srpky. Je dědičná a snižuje průměrnou délku života u mužů na 42 let a u žen 48 let.
- Aplastická anémie neboli dřeňový útlum, kdy dochází k poškození kmenové krvetvorné buňky a úbytku tvorby červených krvinek, bílých krvinek i krevních destiček.
- Fanconiho anemie je vrozená tedy dědičná. Jde o poruchy růstu, pigmentové změny kůže, anomálie palců a snížená plodnost. Vyskytují se tumory hlavy, krku a gynekologické nádory.
Makrocytární anémie
Červené krvinky jsou zvětšené, nezralé a mají poškozené DNA.
- Perniciózní anemie je anémie způsobená nedostatkem vitamínu B12 a kyseliny listové.
- Megaloblastická anémie je doprovázená megaloblasty, velkými nezralými erytrocyty v kostní dřeni. Nedostatek B12, kyseliny listové či obojího. Někdy díky antimetabolitů a antibiotikům.
Mikrocytární anémie
U chudokrevnosti, při které mají červené krvinky normální velikost.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Hypochromní anémie, kdy mají červené krvinky snížené množství hemoglobinu a málo nesou kyslík a barvu.
- Sideropenická anémie neboli z nedostatku železa, nejdéle známá nejvíce rozšířená.
Chudokrevnost léčba
Léčba se liší podle příčiny, která anemii vyvolává. Při nedostatku železa, dalších minerálů nebo vitamínů se tyto látky doplňují do těla. Zejména železo, vitamín B12 a kyselina listová.
Další příčiny se řeší podáváním léků zabraňujících dalšímu rozpadu krvinek nebo podporujících tvorbu krvinek. Pokud jde o chronické nebo akutní anemické stavy, musí se řešit krevními transfuzemi.
Co jíst při chudokrevnosti
V jídelníčku by nemělo chybět maso, ryby a plody moře, které jsou základními zdroji železa. U vegetariánů pak vajíčka. Nezbytnou složkou stravy je také ovoce, zelenina a luštěniny.
Vitamín B12 je obsažen v mase, mléku a vejcích. K jeho nedostatku dochází až po pár letech sníženého příjmu při nízké konzumaci, nebo poruchou vstřebávání vitamínu B12 ze střeva.
Při anémii je důležité užívat vitamín C, který zlepšuje vstřebatelnost železa. Opačné účinky mají minerály jako vápník a hořčík.
Chudokrevnost v těhotenství
Těhotné ženy mají vyšší spotřebu železa. Dokonce až 50 % žen po porodu trpí anémií. Chudokrevnost v těhotenství může ohrozit matku, plod i novorozence. Těhotné ženy by proto měly dbát na zvýšený příjem železa, vitamínu B12 a kyseliny listové nejen proti únavě.