Málo ořechů ve všední stravě? Zkuste ořechová másla!
Pokud ujíždíte na zdravém životním stylu, nebo si chcete jen ozvláštnit svůj každodenní jídelníček, je otázkou času, kdy se začnete dívat po ořechových máslech, které dodají vašemu tělu dostatek energie a živin. Jsou ale všechna ořechová másla stejná? A co když si nějaké budete chtít vyrobit svépomocí doma?
Když se řekne ořechová pomazánka, většina lidí si vybaví Nutellu, kterou si dávají k snídani. Tuto sladkost si ale nepleťte s ořechovým máslem, které bývá ve většině případů prosté dalších ingrediencí. (To samé platí o Nugetě, která je vyrobená z arašídů.)
Co se týče čistých arašídových másel, obvykle nacházejí uplatnění i ve zdravém jídelníčku. V malém množství se přidávají třeba do ovesných kaší, smoothies a podobně.
Víte, jaké další informace byste měli o ořechových máslech znát?
Obsah
Ořechové máslo jako zdravá alternativa ořechů
Ořechové máslo není máslo jako takové. (Neobsahuje žádné klasické máslo, které si natíráte každé ráno na rohlík.) Ořechové máslo může být čisté (takže se ořechy rozmělní bez použití dalších dodatečných ingrediencí), nebo s dodatečně přidanými látkami. (Javorový sirup, čokoláda, kokos, cukr, protein…)
Pokud si tedy budete kupovat ořechové máslo v obchodě, určitě je vhodné se na chvíli zastavit a pořádně si prostudovat etiketu. Čím méně ingrediencí se ve výrobku ukrývá, tím existuje větší pravděpodobnost, že jde o kvalitnější produkt. (Velkou výhodou je absence přidaného cukru, čokolády a nezdravých tuků.)
Ořechové máslo může v jídelníčku zastupovat obyčejné ořechy, které se hodí taktéž třeba do sušenek, nebo do vaší ranní kaše. Myslete ale na to, že ořechy i ořechová másla přirozeně obsahují relativně velké množství tuku, takže není vhodné to s jejich konzumací přehánět. Před první konzumací se také pokuste zjistit, zda nemáte na některý z ořechů alergii. Poměrně častá je alergie na arašídy.
Burákové máslo
Burákové, nebo také arašídové máslo, si oblíbili i lidé, kteří nemají velké nadšení pro fitness a zdravý životní styl. Mnoho z nás si ho natírá například na opečený toustový chléb.
Buráková másla existují v několika podobách. Obvykle si lze vybrat ze soleného, nebo nesoleného arašídového másla. A existuje i jemně namleté arašídové máslo a arašídové máslo s hrudkami. (Takže při konzumaci trochu křupe.) Z naší zkušenosti vám poradíme solené a hruběji mleté arašídové máslo nejprve ochutnat, protože svými specifickými parametry nemusí vyhovovat každému.
Dvě lžíce kvalitního arašídového másla obsahují asi 7 g proteinů a 18 miligramů draslíku. Na etiketě by nemělo být žádné dodatečné slazení. (Takže, žádný cukr, nebo kukuřičný sirup.)
Dnes 21.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Z mandlí
Pokud dáte přednost máslu z mandlí, v případě, že si vyberete kvalitní značku, můžete se těšit na mnohem větší přísun vápníku a hořčíku, než jak je tomu při konzumaci másla z arašídů. Máslo z mandlí taktéž obsahuje tuk (proto s ním zacházejte opatrně) a proteiny.
Pokud nevíte, jak ho servírovat, zkuste si dát malé množství mandlového másla na jablko, nebo si ho dejte k menšímu dopolednímu, nebo odpolednímu snacku.
Z lískových oříšků
Pokud máte alergii na arašídy, mohlo by vám vyhovovat máslo z lískových oříšků. Opět ale koukejte na to, aby v másle nebyly cukry a další zbytečné ingredience, které by ho mohly učinit méně zdravé.
Máslo z lískových oříšků obsahuje například vitamín E, který je důležitým antioxidantem, který chrání buňky před poškozením a předčasným stárnutím. Kvůli obsahu tuku v másle si ho ale dopřávejte střídmě.
Z makadamových ořechů
Máslo z makadamových ořechů má pro lidské zdraví taktéž mnoho pozitiv. Přirozeně se v nich nachází vitamín B6, železo, mangan, hořčík a měď.
Vzhledem k tomu, že makadamové ořechy obsahují antioxidanty, které bojují proti volným radikálům, a mohou podporovat zdraví srdce, určitě byste tento druh másla neměli ignorovat a měli byste ho při nejbližší příležitosti vyzkoušet.
Z kešu
Kešu ořechy jsou oblíbené do másel kvůli tomu, že mají přirozeně sladší chuť a po rozemletí bývají opravdu jemné a krémové. Ve srovnání s jinými ořechy mají trochu méně tuku. I tak je ho ale pro běžného člověka hodně, takže byste s ním měli zacházet velice opatrně. Dvě polévkové lžíce kešu másla dokonce pokrývají doporučený denní příjem mědi. Stejně jako v jiných případech je nejlepším máslem takové, které obsahuje ořechy a (maximálně) malé množství soli.
Z pistácií
Možná jste to nevěděli, ale s trochou štěstí lze koupit i pistáciové ořechové máslo, které se na pultech obchodů běžně nevyskytuje. Opět platí, že pistácie mají ve srovnání s některými jinými ořechy jen malé množství tuku. Někomu to ale nemusí vyhovovat, protože pistáciové máslo je kvůli tomu méně olejovité a víc tuhé. Opět jde o dobrý zdroj mědi.
Příprava domácího másla z ořechů – recept
Budete potřebovat: 3 hrnky čerstvých, nebo předem namočených ořechů podle preferencí (mandle, kešu, lískové ořechy…); Volitelné: ½ lžičky mořské soli, vanilkový extrakt, chia semínka, čokoládu (opět podle preferencí)
Předehřejte troubu na 175 °C a vyložte plech pečicím papírem. Pokud jste ořechy namočili, nemusíte je nechávat v troubě příliš dlouho. Odhadem stačí 5-8 minut. U ořechů, které namočené nebyly, je ideální doba pečení cca 8-12 minut. V případě, že používáte lískové ořechy, nebo jiné ořechy se slupkou, ji po pečení odstraňte.
Po upečení dejte ořechy do výkonného mixéru a udělejte z nich velmi jemné máslo. To může trvat 8-12 minut, takže buďte trpěliví. Jakmile má máslo krémovou texturu, dejte do něj špetku soli, ještě jednou máslo pořádně rozmixujte a můžete ho uložit do ledničky, kde vydrží cca 3 týdny.
Skladování a trvanlivost
V ideálním případě si přečtěte, co píše výrobce na etiketě. Otevřené máslo ve spíži vám vydrží v dobrém stavu asi 2-3 měsíce. Některá másla je dobrá po otevření zmrazit a vyndavat je podle potřeby. (Dobrá jsou v tomto ohledu tvořítka na led, která vám umožní máslo lépe porcovat.)
V nejhorším případě lze dát ořechové máslo do ledničky, ale taktéž počítejte s tím, že je vhodné ho i v tomto případě spotřebovat co nejdříve.
Jaké je vaše oblíbené ořechové máslo? A zkoušeli jste někdy výrobu ořechového másla doma?
Zdroje informací
https://www.livestrong.com/slideshow/1011171-13-types-nut-seed-butters-benefits/ – 13 ořechových másel a jejich benefitů (anglicky)
https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-health-benefits-nut-butters – Výhody ořechových másel (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/macadamia-nuts – Makadamové ořechy (anglicky)
https://minimalistbaker.com/how-to-make-nut-butter/ – Jak vyrobit ořechové máslo (anglicky)
https://www.epicurious.com/ingredients/how-to-buy-and-store-nut-butters-like-a-pro-article – Jak kupovat a skladovat ořechové máslo jako profík (anglicky)