Alergie na lepek – jak poznat jestli se jedná o alergii
Alergie na lepek je vlastně imunitní reakce organismu projevující se u osob se zvýšenou citlivostí na lepek, pokud se s ním dostanou do kontaktu. Lepek najdeme v pšenici, ječmeni a dalších obilovinách.
Obsah
Jaké jsou příznaky alergie na lepek
Nejčastější typ alergie na lepek je reakce na potraviny obsahující jakoukoliv formu pšenice, nejčastěji v podobě pšeničné mouky, tedy i pečivo, těstoviny, sušenky, oplatky a další cukrovinky. Alergií na lepek naše tělo reaguje na přítomný antigen v podobě přehnané imunitní odpovědi přes IgE protilátky a uvolněním histaminu.
Pokud trpíte alergií na lepek, pak musíte dodržovat bezlepkovou dietu. Je to podobné jako u celiakie. Alergie na lepek, celiakie a zvýšená citlivost, tzv. intolerance na lepek, to jsou 3 různá onemocnění.
Alergie na lepek se může projevit při jeho konzumaci, ale i při kontaktu s pokožkou. Alergická reakce se liší, může být různě silná. Když se alergie na lepek projeví u dětí, často postupem času zmizí. Alergie na lepek u dospělých většinou zůstává po zbytek života
Celiakie je autoimunitní onemocnění, tedy chronické a neléčitelné. Lepek neboli gluten u celiaků poškozuje sliznice tenkého střeva. To pak způsobuje bolesti hlavy, únava, zažívací potíže, nadýmání, zvracení, průjem a hubnutí. Bezlepkovou dietou lze potlačit její příznaky.
Zvýšená citlivost na lepek působí podobné potíže jako celiakie, ale bez trvalého poškození. Zabírá bezlepková dieta, často stačí snížení množství lepku ve stravě.
Typickým příznakem alergie na lepek je:
- na začátku zažívací potíže, křeče, průjem, zvracení a bolesti břicha
- svědění a pálení na rtech během a po konzumaci potravin obsahujících lepek
- svědění a pálení v ústech či v krku během a po konzumaci potravin obsahujících lepek
- projevuje se i pálením, zarudnutím a otoky očí
- velká únava
- otoky a bolesti kloubů
- akné
- objevují se i různé formy vyrážky, zarudnutí kůže či ekzém
- objevují se i potíže s dýcháním
- anafylaktický šok
- mdloby a celkový kolaps
- hrozí i úplná zástava dechu
U dětí je často příznakem alergie na lepek mastná a zapáchající stolice, k tomu snížená chuť k jídlu, nafouklé bříško, zpomalení růstu a neprospívání.
U dospívající mládeže jsou to bolesti kloubů, únava, nechutenství, nadýmání, řídnutí kostí, anémie, vyšší kazivost zubů a u dívek nepravidelná nebo opožděná menstruace, potraty či neplodnost.
Jak se léčí
Lékař provede test na zjištění alergie na lepek v podobě krevních a kožních testů. Někdy se projeví jen zvýšená citlivost na lepek a pak lze vyzkoušet na nějakou dobu bezlepkovou dietu. Optimální jsou 4 týdny. Pokud během této doby pocítíte zlepšení, je pravděpodobné, že máte zvýšenou citlivost na lepek, nebo lehčí formu alergie. Pokud se změna nedostaví, symptomy jsou způsobeny něčím jiným.
Dnes 18.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Bezlepková dieta je konzumace potravin neobsahujících lepek, nebo potraviny deglutenizované, obsahující lepek v minimálním množství. Je třeba číst štítky na potravinách. Řada bezlepkových výrobků bývá označena symbolem přeškrtnutého klasu nebo jako bezlepková. Je třeba si dát pozor i v restauraci.
Kterým potravinám se musíme vyhnout
Je nutné vysadit potraviny obsahující lepek, tedy nějakou formu obilovin, jako je pšenice, ječmen, žito a oves. Dále všechno pečivo, těstoviny, cukrovinky, jako oplatka a sušenky. Vysaďte potraviny, které obsahují pšeničný škrob, jako cukrovinky a zákusky.
Pšeničná mouka se používá v různých potravinách, k zahušťování omáček a polévek, při výrobě uzenin, jako jsou salámy a šunky, ale i v různých dochucovadlech, jako je kečup a hořčice. Lepek najdete i v čokoládě, v některých jogurtech a druzích alkoholu.
Jakými je můžeme nahradit
Alternativou jsou potraviny z kukuřice, pohanky, prosa, rýže, sóji a brambor. Dále mléčné výrobky, jako mléko, sýry a smetana. Jezte hodně ovoce, zeleniny, ale i vejce, různé druhy cukru či med. Nevadí ani káva a čaj.