Co je to intolerance potravin?
Už se vám někdy stalo, že jste snědli nějaké jídlo, po kterém se vám udělalo nevolno? Pak věřte, že za to nemusí jen obyčejná viróza, nebo trávící obtíže. Na vině může být i intolerance potravin. Jak ji poznáte a co s ní můžete dělat si povíme v dnešním článku.
Většina lidí si dopřává jídlo, které jim chutná bez toho, aniž by museli cokoliv řešit. Čím dál častěji se ale setkáváme s případy, kdy naši přátelé a nejbližší musejí ze svého jídelníčku vyřadit některé druhy potravin.
Jejich pojídání jim totiž způsobuje vleklé nepříjemnosti, které souhrnně nazýváme potravinovou intolerancí. Věděli jste ale, že tělo může v některých případech imitovat příznaky potravinové intolerance, i když žádnou netrpí?
Obsah
Co je to intolerance potravin?
Když se řekne intolerance potravin, většina z nás ji automaticky označí za alergii. Pravda je ale taková, že intolerance potravin a potravinová alergie jsou dva zcela rozdílné zdravotní stavy.
Zatímco potravinová alergie po požití problematické složky stravy aktivuje obranné reakce těla, potravinová intolerance postiženému připraví (jen) několik nežádoucích fyzických stavů (o které se často postará histaminová intolerance).
Bohužel, tím, že u potravinové intolerance nedojde ke konfrontaci s imunitou, je velmi těžké ji prokázat v testech. Postižený proto může chodit několik let ke svému ošetřujícímu lékaři s komplikacemi, zatímco doktor bude mít pocit, že jeho pacientovi ve skutečnosti nic není.
U lidí s intolerancí potravin se běžně objevuje:
- Nadýmání
- Migréna a bolest hlavy
- Kašel
- Rýma
- Vyrážka
- Bolest břicha
- Průjem
- Zvracení
- Závratě
Ovšem, aby to bylo ještě komplikovanější, tyto stavy se zpravidla nedostavují (jako u některých alergií) hned. Naopak mohou pozvolna nastupovat v řádu několika hodin až dní. (V závislosti na síle intolerance a rychlosti trávení.) Je tedy zpravidla velmi těžké přesně definovat, která potravina je jejich původcem.
Druhy potravinové intolerance
Dá se říct, že kolik existuje lidí, tolik je druhů potravinové intolerance. Některé jsou častější, jiné jsou naopak téměř neznámé. Velkou roli v tom hraje i obvyklý způsob života a etnická příslušnost.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Mezi nejčastěji se vyskytující potravinové intolerance patří:
- Intolerance laktózy
- Intolerance lepku
- Intolerance kofeinu
- Intolerance salicylátů
- Aminová intolerance
- Sacharidová intolerance
- Intolerance siřičitanů
- Intolerance fruktózy
Každá z nich se od té předchozí v něčem trochu liší. V současné době se můžeme nejčastěji setkat s intolerancí laktózy a s intolerancí lepku.
Intolerance laktózy
Intolerance laktózy vzniká tak, že tělo začne reagovat na některou ze složek mléčných výrobků. Někteří lidé by vám ale potvrdili, že zatímco jim jejich konkrétní typy dělají vyloženě zle (například mléko, nebo šlehačka a jídla z nich), jiné jim nemusejí dělat vůbec nic. (Například jogurty, nebo nějaká konkrétní úprava mléka.)
Samotná laktózová intolerance je pak způsobená tím, že vám správně nefunguje trávící enzym laktáza. (Kterého může být jen velmi malé množství.) Ten pak nestíhá přeměňovat laktózu v požadované rychlosti, kvalitě a množství, čímž dochází k nadýmání a ke střevním obtížím.
Intolerance lepku
Intolerance lepku je druhou nejznámější u nás. Přitom se jedná o jednu z nejspornějších diagnóz vůbec. Spousta lidí je přecitlivělá na proteiny obilovin, nebo na lepek i v případě, že nesplňují kritéria intolerance lepku, či přímo celiakie. I přesto se mnoho z nich začne cítit lépe krátce poté, co zcela vyškrtnou výrobky obsahující mouku.
Problém správné diagnózy spočívá i v tom, že příznaky intolerance lepku jsou velmi podobné celiakii. Většinou jde o nadýmání, střevní potíže, zvracení a vyrážky (na první pohled) neznámého původu.
Intolerance kofeinu
Další celkem známá intolerance je ta, kdy vám zdravotní komplikace způsobuje kofein. Nejde ale o to, že byste po jeho požití zvraceli, nebo jste nemohli slézt z mísy. Místo toho vám bude rychle bušit srdce, budete neklidní a úzkostní.
Do tohoto stavu se můžeme dopracovat všichni (pokud vypijeme větší množství kávy, nebo si zobneme nějaký povzbuzující kofeinový stimulant). V tomto případě jde ale o lidi, kteří mají potíže i po běžném množství kávy/čaje/povzbuzujících nápojů.
Intolerance fruktózy
Neméně záludná je i intolerance fruktózy (která je součástí sacharidové intolerance). Fruktóza je totiž cukr, který se nachází ve velké míře hlavně v ovoci. Můžete mít tedy pocit, že žijete zdravě, ale ve skutečnosti si tak můžete nechtěně přivodit nečekané komplikace. Především proto, že tělo nedokáže fruktózu efektivně zpracovat.
To samo o sobě způsobuje zvracení, plynatost a v neposlední řadě také průjmové stavy.
Jak s tím žít?
Na úplný začátek je potřeba zjistit, které potraviny vám nedělají dobře. I když se to může jevit jako velmi snadné, ve skutečnosti je to téměř nadlidský úkol. Nejen, že z vaší strany vyžaduje maximální důslednost ve stravování, ale i permanentní pročítání etiket a jídelních lístků všech restauračních zařízení, do kterých zrovna půjdete.
Nejvíce se doporučuje, abyste daný typ potraviny vyškrtli na dobu několika dní až týdnů. (Vyzkoušet můžete měsíc bez mouky, měsíc bez mléka atd.) Každý den si pište seznam všeho, co jste jedli a pozorujte, zda se u vás neobjevily nějaké trávící obtíže či kopřivka. Určitě si zaznamenávejte i své vlastní pocity a zlepšení vašeho zdravotního stavu.
Pokud si na to sami netroufáte, rozhodně neuděláte chybu, když se do toho pustíte spolu s vaším lékařem. (Ten vás může ještě vyslat na alergologii, kde vám udělají testy na potravinové alergie.) Své místo má v tomto procesu i váš výživový poradce. (Vždy by to ale mělo být o kooperaci všech těchto odborníků současně.)
Když už se vám podaří přijít na to, která složka potravy (a nápojů) vám dělá problémy, měli byste se jí začít systematicky vyhýbat.
Pokud máte intoleranci laktózy, znamená to, že se vyhnete:
- Mléku
- Pudinkům
- Šlehačce
- Smetaně
- Sýrům (pokud zjistíte, že je vám po nich špatně)
- Jogurtům
Neznamená to ale, že se musíte smířit s životem bez mléka. Můžete ho nahradit například rostlinným (které vám nic neudělá). V obchodech je i široká nabídka produktů, které jsou vhodné pro lidi s alergií na laktózu. (Mléko, šlehačka, smetana atd.)
Pokud máte intoleranci lepku, ze svého jídelníčku vyřaďte:
- Pečivo
- Výrobky z bílé mouky (snacky, fast food…)
- Omáčky a polévky s jíškou a některými druhy zavářky (kapání, nudle…)
- Oplatky, zákusky a dorty
- Těstoviny
Místo nich si začněte kupovat produkty, které jsou vhodné pro celiaky a žitné druhy pečiva. Také se dívejte po bezlepkových potravinách. Vyhovovat vám mohou i alternativní druhy mouky, mezi které patří kokosová a mandlová.
Trpíte potravinovou intolerancí? Budeme rádi, když nám svůj příběh a postupy napíšete do komentářů pod článkem.