Co všechno způsobuje zánět okostice zubů

Zánět okostice je velmi nepříjemný. Zuby vás bolí tak, že nevíte, co máte dělat. Máte zarudlé, oteklé nebo krvácející dásně, cítíte neustálý tlak mezi zuby a nejvíce trpíte při jídle.
Co to způsobuje?
Okostice je vazivový obal, který chrání naši kost. K jeho zánětu dochází typicky právě v okolí zubů. Zdrojem je nejčastěji zánětlivé ložisko, které úzce souvisí se zubní dření nebo dásněmi. Je to jedno z nejbolestivějších onemocnění v oblasti zubního lékařství.
Při zánětu okostice, jinak zvaného periostitida, se infekce dostává ze zubu dále přes ozubici do kosti, pod okostici. Perios je blána, která nám kryje kost a nachází se mezi kostí a sliznicí. Jde o bakteriální infekci.
Zánět okostice zubu příznaky
Postupně se objevuje zduření dásní a tvoří se takzvaný absces pod okosticí. Odborně se nazývá subperiostální absces. Sliznice nad ním je velmi prosáklá, červená a na pohmat je pod ní cítit přítomnost tekutiny, která je v tomto případě v podobě hnisu. Dále se objevuje také otok obličeje v příslušné oblasti, kde se zánětlivé ložisko vyskytuje.
Hromadění zánětlivého výpotku v podobě hnisu mezi povrchem kosti a okosticí je provázeno opravdu bouřlivými klinickými příznaky. Ty se projevují nadměrnou bolestivostí sliznice na tlak, spontánně bodavými bolesti, které vystřelují. Dále se objevují zvětšené a bolestivé lymfatické uzliny. V neposlední řadě se také přidávají vysoké teploty až horečky.
Pokud nakonec dojde k odumření a proděravění okostice, přítomný hnis proniká pod sliznici a vytváří v tomto místě takzvaný se submukózní absces. Pacientovi se ale v této fázi vývoje choroby dost výrazně uleví a jeho bolesti pominou. Doporučujeme ale tuto situaci nepodceňovat a zajít co nejrychleji k zubaři.
Jak se to dá léčit?
Řešením je odborné ošetření postiženého místa zubařem a nezbytné je i nasazení antibiotik. Bez návštěvy zubního lékaře není totiž účinná léčba vůbec možná.
Zubní lékař u zánětu okostice ošetří vaše zubní kanálky. To sice není nic příjemného, ale je to nutné. Pro zmírnění bolesti se proto podává anestetikum. Zubní kanálky se musí opravdu velmi dobře vydezinfikovat a v některých případech se následně musí i vyplnit.
Dnes 18.1.2021 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Stomatolog musí posoudit, zda není lepším řešením vytržení již postiženého zubu. Tento krok pomůže vyloučit riziko opakování zánětu okostice ve stejném místě. Pak lékař nasadí antibiotickou léčbu, aby nedošlo k dalšímu šíření bakteriální infekce.
Rizika neléčení nemoci jsou opravdu značná. Pokud totiž není postižené místo včas ošetřeno u lékaře, dochází k dalšímu šíření zánětu, následně až k devastaci chrupu a neustálému stupňování velmi mučivé bolesti, která se opravdu nedá jen tak vydržet. Zánět okostice zubu a zánět dásní proto nikdy nepodceňujte a navštivte svého zubaře co nejdříve.
Lze užívat na tento typ zánětu Wobenzym? Děkuji
Předpokládám, že jo. Už jenom kvůli rychlejšímu hojení po zákroku lékaře.