Antikoncepce – jaké existují druhy
Antikoncepce označuje některý ze způsobů ochrany proti početí a jejím cílem je zabránit tomu, aby se vajíčko setkalo se spermií, nebo aby při setkání nedošlo k oplodnění. Jaké jsou druhy nejlepší hormonální antikoncepce?
Obsah
Co je to
Antikoncepce zahrnuje celou řadu různých metod. Mezi základní metody antikoncepce patří mužská a ženská. K mužské antikoncepci patří prezervativ, ne moc účinný přerušovaný styk nebo trvalé sterilizace. Ženské metody antikoncepce jsou přirozené, bariérové, chemické, hormonální, nitroděložní tělísko nebo také sterilizace. Některé druhy antikoncepce by však vždy ženy měly používat pouze po poradě s lékařem.
Hormonální antikoncepce
První kombinovanou antikoncepční pilulku mezi lety 1951 až 1956 vyvinuli v anglickém Worchesteru Gregory Pincus a Min Chueh Chány. V USA byla pilulka uvedena na trh v roce 1959, v Evropě pak v roce 1961. Od té doby prošly pilulky proti početí obrovským vývojem, množství obsažených hormonů se výrazně snížilo a současně také ubyly nežádoucí účinky.
Kombinovaná hormonální antikoncepce je v současné době jednou z nejúčinnějších metod ochrany proti nechtěnému otěhotnění. Moderní nízkodávkované preparáty jsou navíc vysoce spolehlivé a způsobují pouze minimální zdravotní rizika. Kombinovaná neboli estrogen-gestagenní perorální metoda kontracepce je v současné době u nás nejčastěji užívaná antikoncepční metoda. Atopický ekzém a antikoncepce se nevylučují a jeho příznaky se mohou i zlepšit.
Dnes je na trhu mnoho druhů antikoncepce chránící před otěhotněním a některé z nich i před pohlavními chorobami. Užívání antikoncepce snižuje počet nechtěných těhotenství a počet potratů. Každý druh má své výhody i nevýhody, nese jiná zdravotní rizika, příznivé i nepříznivé vedlejší účinky a spolehlivost. Výběr vhodné antikoncepce závisí na věku pacientky, zdravotním stavu i prodělaných chorobách. Každá žena má dát i na názor svého gynekologa, aby jí doporučil a předepsal tu nejvhodnější antikoncepci. Záleží pak ale na ženě, která z variant jí vyhovuje a je cenově dostupná.
Jak oddálit menstruaci bez antikoncepce
Někdo tvrdí, že zabírá citron a vitamín C, ale spolehlivé to není. Gynekolog vám předepíše speciální léky, které obsahují hormony a oddálí menstruaci o celý cyklus asi o 10 dní.
Druhy a ceny
Patří k nejčastějším metodám a je velmi spolehlivá při pravidelném užívání. Blokuje uvolnění vajíčka z vaječníku, tedy ovulaci a zahuštěním hlenu děložního hrdla snižuje prostupnost pro spermie a blokádou růstu děložní sliznice zhoršuje podmínky pro uhnízdění vajíčka v děloze, tzv. gestagenní antikoncepce. Nejvhodnější pro mladé ženy se stálým partnerem. Nechrání před pohlavními chorobami. Bolest žaludku a antikoncepce se moc neobjevují, spíše vaše menstruační bolesti a nevolnosti vymizí. Jaké jsou tedy názvy hormonální antikoncepce.
Hormonální antikoncepce druhy
Kombinovaná hormonální antikoncepce
Obsahuje 2 typy hormonů – estrogeny a gestageny. Ceny se pohybují od 300,- do 1200,- Kč na 3 měsíce užívání, měsíčně od 100,- do 400,- Kč. Známe antikoncepci jednofázovou, kdy se hladina estrogenu a gestagenu v tabletce v průběhu cyklu nemění, dvoufázovou, kde se mění hladina gestagenů při stejné denní dávce estrogenů, a třífázovou, kde se v průběhu cyklu mění dávky estrogenů i gestagenů. Ta se nejvíce přibližuje přirozenému rytmu menstruační cyklu a je pro dívky po 15. roce věku. Nejméně nežádoucích účinků mají preparáty jednofázové. Kromě pilulek se kombinovaná hormonální antikoncepce nabízí ve formě náplastí či vaginálních kroužků, ty méně zatěžují játra a jsou velmi spolehlivé.
Dnes 16.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Gestagenní hormonální antikoncepce
Tyto progestinové hormonální preparáty neboli minipilulky nebrání uvolnění vajíčka, ale ovlivněním kvality hlenu děložního hrdla spermiím zabrání v průniku do dělohy a v cestě k vajíčku. Výrazně blokují růst děložní sliznice a brání hnízdění vajíčka v děloze. Gestagenní antikoncepční preparáty jsou vhodné i pro kojící ženy a mají malá zdravotní rizika. Kromě tablet jsou ve formě depotních – zásobních injekcí aplikovaných zpravidla každé 3 měsíce do hýžďového svalu, nebo se implantují od kůži. Hormonální antikoncepce injekce je stále oblíbenější.
Hormonální nitroděložní systémy na 5 a 3 roky
Hormonální nitroděložní systém na 5 let s cenou 5400,- včetně aplikace a na 3 roky s cenou 4900,- včetně aplikace pro mladší dívky. Je to kombinace tělíska a gestagenní hormonální antikoncepce ve formě zásobní kapsle. Patří mezi nejspolehlivější antikoncepční přípravky. Hormon působí zejména lokálně, v děloze, s malými vedlejšími účinky. Vhodné i pro kuřačky starší 35 let, diabetičky, ženy po trombóze i s vrozenou dispozicí k trombóze a embolii. Typické je počáteční několikaměsíční mírné nepravidelné krvácení a pak částečné nebo úplné vymizení menstruace.
Postkoitální antikoncepce – intercepce
Jde o hormonální antikoncepci, ale užívá se po pohlavním styku. Blokuje ovulaci a změnou charakteru děložní sliznice brání uhnízdění již oplozeného vajíčka. Může narušit pravidelnost menstruačního cyklu a někdy způsobuje nevolnost. Obsah hormonů je vysoký, není vhodná k pravidelnému užívání. Je ve formě volně prodejných tablet a je nutné ji užít nejpozději do 72 hodin po pohlavním styku. Cena pro jedno použití od 400,- do 500,- Kč.
Hormonální antikoncepce po 40
U žen, které si již nepřejí mít v tomto věku děti, se nabízí sterilizace. Velmi oblíbená jsou nitroděložní tělíska s hormonem nebo bez. Žena po 40 může používat nehormonální bariérové metody, třeba kondom, který ji chrání i proti onemocnění pohlavními chorobami. Ani kombinovaná hormonální antikoncepce není v tomto věku výjimkou. Čím blíže přechodu, tím více je používaná i jako substituce v těle ubývajících přirozených hormonů. Je proto hormonální antikoncepce v přechodu vhodná.
Vysazení antikoncepce
Po vysazení antikoncepce automaticky naskočí normální cyklus menstruačního krvácení. Při ovulaci se uvolňuje vajíčko, a pokud není oplozeno, vysoká děložní sliznice se společně s vajíčkem a s krví vyloučí. Někdy může být cyklus zpočátku trochu nepravidelný, než si tělo zase zvykne na vlastní hladiny hormonů. Na otěhotnění není nutno čekat.
Nehormonální antikoncepce
Bariérové metody antikoncepce vytvářejí překážku, která brání splynutí vajíčka a spermie. Je to pesar – vaginální diafragma, pesar – vaginální diafragma, cervikální klobouček i kondom.
Ženský kondom
Stojí od 20,- do 90,- Kč a je to nejúčinnější a současně jediná antikoncepce, která chrání před pohlavními chorobami. Používají se podobně jako pesar.
Pesar
Pesar se zavádí před pohlavním stykem před děložní hrdlo přímo do pochvy, tím zabraňuje pronikání spermií do dělohy. Je vhodné jej kombinovat se spermicidními gely, které znehybní nebo zabijí spermie. Po pohlavním styku se nechává 6 až 8 hodin uvnitř pochvy. V posledních letech ale bohužel pesary téměř vymizely z českého trhu.
Nitroděložní tělísko
Nitroděložní tělísko neboli Dana, či nehormonální tělísko, se zavádí do dělohy na dobu 5 let a funguje na principu likvidace spermií nebo jejich omezení pohybu a oplozovací schopnosti. Nevyvolává potrat a nejde o abortivní metodu. Cena včetně zavedení je podle typu a složení od 1000,- do 2500,- Kč. Tělíska jsou vhodnější pro ženy, co už rodily. Jsou i nové typy tělísek, pro ženy, co ještě nerodily. Najdete je pod názvem Gynefix a cena včetně zavedení je asi 3800,-Kč. Mezi nežádoucí účinky nitroděložních tělísek patří zesílení menstruačního krvácení a mírné zvýšení rizika infekcí a výtoků.
Chemické metody antikoncepce
Antikoncepční účinek funguje na principu spermicidních látek, které znehybňují zvýšením kyselosti v pochvě nebo přímo zabíjejí spermie. Na trhu jsou k sehnání ve formě pěny, želé, krémů nebo globulí. Tyto metody patří spíše k těm méně spolehlivým. Ceny se pohybují od 90,- do 250,- Kč na 10 aplikací.
Chirurgické metody antikoncepce – sterilizace
Metoda velmi spolehlivá, ale nevratná. Případné otěhotnění po sterilizaci je možné jen s využitím asistované reprodukce. K chirurgickým metodám patří u muže přerušení chámovodů a u ženy přerušení vejcovodů. Pak je vyloučena možnost spojení vajíčka a spermie. Je doporučena u žen, které již s jistotou neplánují děti nebo ze zdravotních důvodů mají další těhotenství zakázáno. Provádí se laparoskopickou metodou a s výjimkou sterilizace ze zdravotních důvodů je zákrok plně hrazen klientkou.