Zánět středního ucha – tipy, jak ho poznat a vyléčit
Snad každému maminka, nebo babička v mládí říkala, že v zimě musí nosit čepici. Mohlo by nám totiž nafoukat do uší a na to bychom doplatili zánětem středního ucha. To ale není jediný způsob, kvůli kterému se u vás může rozvinout. To ale vůbec nemění nic na tom, že sám o sobě je velmi nepříjemný a provází ho chvíle bolesti a pláče. Víte, jak ho poznáte a jak ho správně léčit?
Zánět středního ucha máme spojený převážně s dětstvím. Málokdo ale ví, že se nevyhýbá ani dospělým. (Ačkoliv u nich nebývá tak častý.) Všichni ho máme nicméně provázaný s vyhrocenými momenty, které je potřeba urychleně řešit. Vůbec při tom nesejde na tom, zda je pacientem dítě, nebo dospělý. Při zánětu středního ucha se cítíme velmi špatně všichni, takže je v našem vlastním zájmu se ho co nejrychleji zbavit.
Vše důležité, co byste měli o zánětu středního ucha vědět, si proto povíme v následujících několika odstavcích.
Obsah
Co je zánět středního ucha?
Jak už název této nemoci napovídá, jedná se o zánět, který postihuje střední část sluchového ústrojí. Podle symptomů ho rozdělujeme buď na akutní zánět středního ucha (OMA), nebo na zánět středního ucha s výpotkem (OME).
Pro akutní zánět středního ucha je typické, že postupuje rychle. Často ho provází otoky, horečka a bolest. Oproti tomu zánět středního ucha s výpotkem spíš ovlivňuje vaši schopnost slyšet.
Důvodů, proč zánět středního ucha vzniká existuje několik. Kromě již zmíněného nafoukání do ucha je úzce spojený s rýmou a infekcemi horních cest dýchacích. Kdo pořádně nesmrká, tomu se může rýma dostat až do Eustachovy trubice (která spojuje dýchací cesty s uchem), ve které dojde k množení bakterií, které posléze způsobí bolestivý zánět. Z toho důvodu je zánět středního ucha jak záležitostí dětí, tak některých dospělých.
Jaké jsou příznaky zánětu středního ucha
Pokud jste zatím neměli se zánětem středního ucha žádnou vlastní zkušenost, ale máte strach, že by u vás mohlo dojít k jeho rozvoji (případně se chcete pojistit, abyste byli schopní ho poznat u dětí), není na škodu, když si povíme něco o jeho nejčastějších symptomech.
Projevy zánětu středního ucha jsou:
Dnes 18.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Bolest ucha
- Podrážděnost
- Nespavost
- Časté sahání si na uši (hlavně u dětí)
- Horečka
- Žlutý, nebo krvavý výtok z ucha
- Porucha rovnováhy
- Nedoslýchavost
- Nevolnost
- Zvracení
- Průjem
- Nechutenství
Možná vás překvapilo, že zánět středního ucha vám může způsobit problémy s rovnováhou. Je to dáno tím, že ucho je s ní přímo spojené, takže jakékoliv sebemenší narušení jeho zdraví ji může dost citelně ovlivnit.
Zánět středního ucha u dětí
Zánět středního ucha je považován za dětskou nemoc. Hlavně proto, že malé děti mohou mít v některých případech problém se správnou technikou smrkání, čímž může docházet k hromadění bakterií a k častým infekcím.
Mezi nejčastější projevy zánětu středního ucha u dětí patří:
- Pláč
- Záchvaty zuřivosti
- Neustálé stěžování si na bolest ucha
- Časté sahání si na ucho
Pokud má tedy vaše dítě rýmu (nebo zatím neumí pořádně smrkat), případně mohlo být delší dobu v průvanu a náhle změní své chování, vše nasvědčuje tomu, že by mohlo trpět zánětem a je potřeba ho vzít neprodleně k lékaři. Je ale potřeba počítat s tím, že nebude spolupracovat, protože nebude chtít, aby mu na ucho někdo sahal. (Pozn. Autorka měla v dětství zánět středního ucha rovnou šestkrát a se spoluprací na tom nebyla o moc líp.)
Léčení
Když přijdete k lékaři, měl by proběhnout krátký pohovor, během kterého specifikujete své potíže. (Případně potíže vašeho dítěte.)
Hned potom by měl lékař provést vyšetření sluchu, ke kterému si pravděpodobně vezme na pomoc otoskop, kterým se podívá dovnitř. (Může tak v uchu vidět hnis, otok, krev, tekutinu atd.) Také se používá tympanometrie, prostřednictvím které lékař lépe vyhodnotí funkčnost středního ucha. V současné době se můžeme setkat i s reflektometrii a s všeobecným testem sluchu.
Léčba zánětu středního ucha pak probíhá tak, že:
- Dostanete antibiotika (ale jen někdy)
- Vám lékař naordinuje léky proti bolesti
- Na postižené ucho budete pokládat vlhkou žínku (teplou)
- Si budete do ucha kapat speciální kapky
V některých případech je ale infekce tak závažná, že doktor musí doporučit operativní zákrok. Jedná se ale až o úplně poslední ze všech možností.
Babské rady
Bylo by bláhové si myslet, že zánět středního ucha je pouhou záležitostí dneška. Trpěly jím i celé generace před námi, takže naše babičky vynalezly několik způsobů, jak si s ním poradit v teple našeho domova.
Proto se můžeme setkat s radami, jako je například:
- Kapání teplého olivového oleje do ucha
- Kapání kapek s Tea Tree olejem
- Aplikace oleje se zázvorem (ne však přímo do ucha)
- Přikládání teplé žínky
- Spánek a ležení na zdravém uchu
Samozřejmě, předtím, než se rozhodnete podobné experimenty absolvovat, je vhodné, abyste je nejdříve prokonzultovali se svým lékařem. Ucho je velmi citlivá oblast a řada z výše uvedených metod používá velmi silné přírodní látky, které by ho mohly podráždit, nebo rovnou poškodit. (Opatrnosti není nikdy dost. Zvlášť, pokud je pacientem váš potomek.)
Úplně nejlepší věc, kterou můžete udělat je ale to, že se budete věnovat kvalitní prevenci, která eliminuje potenciální zánět. Sice se ani přesto tomuto onemocnění nejspíš nevyhnete, ale rozhodně by k němu nemělo docházet častěji než je nutné.
Máte s léčbou zánětu středního ucha nějakou vlastní zkušenost? Budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů.