Nejlepší bylinky na rýmu
Ucpaný nos, nepříjemný tlak v dutinách, slzení a kýchání, únava… Běžné příznaky rýmy asi každý z nás dobře zná. Průměrný dospělý člověk si toto onemocnění prodělá asi čtyřikrát do roka, děti, obzvlášť ty malé, často i sedmkrát a více. Jak proti rýmě účinně bojovat? Ještě než vyrazíte k doktorovi, zkuste sáhnout do přírodní lékárny.
Obsah
- 1 Na vině mohou být viry i bakterie
- 2 Co si s touto nepříjemnou nemocí počít?
- 3 Inhalace uvolní ucpaný nos
- 4 Přírodní kapky do nosu
- 5 Nosní sprcha pomůže předejít onemocnění
- 6 Byliny na odhlenění organismu
- 7 Cibule a zdraví
- 8 Šalvěj uleví krku i sliznicím
- 9 Divizna – účinná bylinka na odhlenění
- 10 Povzbuďte svou imunitu
- 11 Hlídejte si vlhkost vzduchu
Na vině mohou být viry i bakterie
Nejčastější příčinou rýmy je virová infekce. Rýma způsobená viry se většinou projevuje ve formě zvýšené produkce bezbarvého, vodnatého nosního sekretu. Na virovou infekci může navazovat infekce bakteriální, která často napadá virem oslabené sliznice. V takovém případě se vylučované hleny stávají hustšími, se žlutou až tmavě zelenou barvou.
Co si s touto nepříjemnou nemocí počít?
Říká se, že když se rýma léčí, trvá týden, zatímco když se neléčí, trvá sedm dní. Při této nemoci je důležité dopřát si odpočinek a mít trpělivost – přesto ale existují způsoby, jak si její zvládnutí ulehčit. Bylinky vám mohou pomoci uvolnit ucpané dutiny, usnadnit dýchání a zklidnit podrážděné sliznice. Po kterých se tedy vyplatí sáhnout?
Inhalace uvolní ucpaný nos
Od ucpaného nosu a dutin vám pomůže inhalace. Hodí se k ní bylinky, které obsahují silice a éterické oleje, jako je například eukalyptus, hřebíček, tymián, majoránka, dobromysl, fenykl, šalvěj či levandule. Můžete si vybrat takovou bylinku nebo jejich kombinaci, která vám nejvíce voní, abyste si inhalaci zpříjemnili. Do mísy s horkou vodou nakapejte trochu oleje z některé z těchto aromatických bylin. Skloňte se nad mísu a přehoďte si přes hlavu ručník nebo šátek, aby pára neunikala pryč. Tyto aromatické výpary vdechujte zhluboka nosem.
Použijte bylinky nebo sůl
K inhalaci můžete použít i čerstvé či sušené bylinky. Odvar na uvolnění dutin si připravíte z hrsti majoránkových nebo dobromyslových lístků, které tři minuty povaříte ve zhruba jeden a půl litru vody. Další odvar s podobnými účinky vznikne povařením polévkové lžíce fenyklových a stejného množství anýzových semen, které přelijeme půllitrem vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Inhalaci si můžete připravit i z obyčejné soli. Hrst soli přelijte půl litrem vroucí vody. Inhalace se provádí většinou zhruba pět minut, dvakrát denně po dobu pěti dní.
Přírodní kapky do nosu
Nejrychlejším pomocníkem proti rýmě jsou nosní kapky. Dejte si ale pozor, abyste je neužívali déle než týden. Většina nosních kapek totiž obsahuje látky, které sice způsobují splasknutí sliznice, ale při jejich dalším užívání na ni může vzniknout závislost. Bezpečnou přírodní alternativou jsou kapky do nosu na olejové bázi, které obsahují éterické oleje například z eukalyptu, tymiánu, borovice či azulenu, což je výtažek z heřmánku, který zklidňuje podrážděné sliznice a má protizánětlivé účinky. Další přírodní možností jsou nosní spreje z mořské vody, které zklidňují sliznici a podporují průchodnost nosu.
Nosní sprcha pomůže předejít onemocnění
Sůl se dá použít i ve formě nosní sprchy, která nejen pomůže uvolnit nos, ale při pravidelném používání také umožní rýmě a zánětům dutin účinně předcházet. Princip nosní sprchy spočívá v prolévání slané vody nosem – nalejete si ji do nosu jednou dírkou a necháte vytéct tu druhou. Zní to sice nepříjemně, ale s trochou praxe si na proplachování dutin snadno zvyknete. Důležitá je správná koncentrace soli, která by se měla blížit fyziologickému roztoku. V této koncentraci vás roztok se nebude pálit a proplachování půjde snadno. Nejlepší je k proplachování dutin použít mořskou sůl. Ke snadnějšímu provedení nosní sprchy vám poslouží konvička RhinoHorn, která se prodává i s odměrkou, díky níž snadno dosáhnete optimální koncentrace soli.
Byliny na odhlenění organismu
K uvolnění dýchacích cest přispějí bylinky, které odhleňují organismus a mají protizánětlivé účinky. Patří mezi ně například divizna, šalvěj, zázvor, křen či cibule. Zázvorový kořen prohřívá a odhleňuje organismus a má protizánětlivé účinky. Pití zázvorového čaje či sirupu pomůže nejen předejít nachlazení, ale také bojovat s už probíhající infekcí.
Zázvorový sirup – recept
Zázvorový sirup si můžete nejen koupit v lékárně, ale snadno vyrobit i doma. Recept je jednoduchý a suroviny vás budou stát jen pár korun. Na výrobu čtvrt litru zázvorového sirupu si připravte hrnek vody o objemu 250ml, stejné množství cukru krupice, a tolik zázvorového kořene, aby po oloupání a nakrájení zaplnil další 250 ml hrnek. Většinou je to jeden větší nebo dva až tři menší kořeny zázvoru. Zázvor oloupejte a nakrájejte na plátky. Vložte je do hrnce, zasypte cukrem, zalijte vodou a přiveďte k varu. Na mírném plamenu nechte vařit zhruba hodinu. Když směs dosáhne hustší konzistence sirupu, sceďte ji a nalejte do uzavíratelné sklenice. Domácí zázvorový sirup můžete v lednici skladovat až měsíc. Pokud chcete, aby vám vydržel déle, přidejte do receptu více cukru – čím sladší sirup je, tím bude mít delší trvanlivost. Další možností pro dlouhodobé skladování zázvorového sirupu je mrazák – v něm vám vydrží i déle než rok.
Zázvorový sirup jako lék na nachlazení i jako osvěžující limonáda
Kromě toho, že vám zázvorový sirup pomůže v zimním boji proti nachlazení, můžete si s ní v létě připravit také osvěžující, jemně pikantní limonádu. Stačí přidat vodu, kostku ledu, případně trochu citronové šťávy. Pokud chcete dosáhnout zajímavější chuti, povařte při přípravě sirupu spolu se zázvorem například pár svitků skořice, trochu meduňky nebo několik lístků máty. Cukr krupici také můžete nahradit cukrem třtinovým. Fantazii se meze nekladou. Ze zázvoru si můžete také uvařit čaj, který vám pomůže se vypotit: lžičku čerstvého nastrouhaného zázvoru nebo půl lžičky sušeného zázvoru vložte do hrnku, přidejte špetku pepře a tři kousky hřebíčku. (Můžete přidat i sáček obyčejného zeleného či černého čaje.) Zalejte 250 vařící vody a deset minut louhujte. Po vychladnutí přidejte polévkovou lžíci medu. Čaj se pije teplý po doušcích.
Dnes 21.1.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Vyzkoušejte medový křen
K odhlenění organismu pomůže také medový křen. Čerstvý kořen křenu oloupejte, najemno nastrouhejte a smíchejte s medem v poměru 1:1. Užívejte tři až pětkrát denně jednu lžičku po dobu pěti dnů. Medový křen pomůže zmírnit nachlazení, můžete ho ale užívat i preventivně, především ve chřipkové sezoně. Křen i med antibiotické a dezinfekční účinky a obsahují také velké množství vitamínů a minerálů.
Cibule a zdraví
Proti rýmě může díky vysokému obsahu éterických olejů pomoci i obyčejná cibule. Jedna z babských rad proti rýmě zní, že talíř s nakrájenou cibulí postavený vedle postele na noc pomůže pročistit nos a vydezinfikovat sliznici. Proti nachlazení nebo proti kašli pomůže cibulová šťáva. Cibuli nakrájejte na plátky nebo na kostičky, smíchejte se lžící cukru nebo ještě lépe medu a nechte odstát, dokud cibule nepustí šťávu. To užívejte po lžičkách. Šťáva z cibule je také výborným přírodním prostředkem proti kašli.
Šalvěj uleví krku i sliznicím
Výbornou bylinkou na odhlenění organismu je šalvěj lékařská. Obsahuje velké množství esenciálních olejů, které pomáhají uvolnit hleny při problémech s dýchacími cestami. Šalvěj má všestranné léčivé účinky – zklidní i bolení v krku nebo kašel. Při nachlazení si uvařte šalvějový čaj s medem. Můžete použít čerstvé i sušené lístky šalvěje. Zalejte je vroucí vodou a nechte čtvrt hodiny louhovat. Do vychladlého čaje smíchejte lžičku medu. Můžete si také pořídit prášek z šalvějových listů, který má stejné účinky jako čaj a jednodušší přípravu. Stačí ho rozpustit ve vodě a vypít, dá se přidat i do jídla. To je užitečné obzvlášť u malých dětí, kterým šalvějový čaj nechutná. Pro šalvějovou inhalaci si uvařte silnější odvar. Lístky šalvěje krátce povařte ve čtvrt až půl litru vody. Odvar můžete pro uvolnění nosu a dutin inhalovat nebo využít jako kloktadlo, které tiší bolesti v krku.
Divizna – účinná bylinka na odhlenění
Dalším užitečným pomocníkem v boji proti rýmě a nachlazení je divizna velkokvětá. Tato bylinka je často používaná především proti kašli, ale kromě toho také vytváří na sliznicích dýchacích cest povlak, který je chrání před podrážděním a vysycháním a má antibakteriální účinky. Diviznový čaj poskytne úlevu rýmou podrážděným sliznicím. Deset až patnáct gramů diviznových květů povařte po dobu deseti minut v půl litru vody. Nechte dalších deset minut louhovat a poté čaj přeceďte přes husté sítko. Tento krok je důležitý, protože diviznové květy jsou pokryté jemnými chloupky, které by se do čaje neměly dostat. Mohly by totiž způsobit podráždění sliznic. Uvolnit dýchací cesty pomůže také hřebíčkový čaj. Kromě toho čaj z tohoto aromatického koření pomáhá také snížit teplotu a podporuje pocení. Hřebíček působí proti bolesti a jako bonus také podporuje zažívání.
Povzbuďte svou imunitu
Předejít rýmě nebo zmírnit její průběh pomůžou bylinky, které podporují imunitu. patří mezi ně například rakytník řešetlákový nebo třapatka nachová, známá také pod názvem echinacea. Rakytník pomáhá zvýšit imunitu a podporuje léčení zánětů sliznic. Dá se užívat například ve formě tinktury, sirupu nebo tabulek. Sehnat se dá i čistá rakytníková šťáva. Pro dosažení optimálních účinků se doporučuje rakytník užívat alespoň po dobu jednoho měsíce. Echinacea se prodává nejčastěji v podobě tinktury, dá se najít třeba i ve formě tablet či čajů. Tato bylinka pomáhá zvýšit odolnost organismu vůči infekcím a stimuluje imunitní systém. A samozřejmě, jako při každé nemoci je důležitý také dostatek tekutin a spánku. Když se pořádně vyspíte, podpoříte tím svůj imunitní systém v boji proti nemoci.
Hlídejte si vlhkost vzduchu
Dobré je také dohlédnout na to, abyste doma měli dostatečnou vlhkost vzduchu. Zvlhčování vzduchu pomůže zabránit vysychání sliznic a tím zvýší jejich odolnost vůči infekcím. K udržení optimální vlhkosti vzduchu postačí mokrý ručník přehozený přes topení. Pokud míváte s rýmou a dalšími onemocněními dýchacích cest problémy častěji, můžete také zvážit koupi odpařovače nebo zvlhčovače vzduchu.