Hemeroidy u konečníku
Nepříjemné onemocnění, o kterém se většina lidí stydí mluvit. Přitom se s nimi někdy v životě více než třetina z nás. Řekneme si, jak můžeme vznik a vývoj tohoto choulostivého problému jako jsou Hemeroidy sami ovlivnit.
Obsah
Co jsou hemeroidy
Možná vás překvapí, že hemeroidy neboli hemoroidy, máme úplně všichni. Důležité je ale to, že ne všichni s nimi mají potíže. Tyto žilní pleteně uvnitř konečníku tvoří polštářkovou výplň a jsou velmi důležité při našem vyprazdňování. Problémy nastávají v momentě, kdy tyto pleteně začnou nepříjemně otékat, pak se zanítí a vznikne v nich mnoho uzlíků křečových žil. Podle místa výskytu je dělíme na vnější a vnitřní.
Příznaky
Vnější hemeroidy se vyskytují u konečníku ve formě namodralých váčků různé velikosti. Jsou běžnější než ty vnitřní, z lékařského hlediska jsou méně závažné a dokonce se mohou projevit i u dětí. Vnější hemeroidy ale jen tak zatlačit nejdou. Jde o krevní sraženinu pod kůží u konečníku. Časem se tato sraženina vstřebá, ale po hemeroidu pak na místě zůstane vytahaná kožní řasa.
Vnitřní hemeroidy se tvoří uvnitř konečníku asi 3 až 4 cm od análního otvoru. Ze začátku nebývají bolestivé a projevují se spíše krvácením při stolici. V pokročilejších fázích vyhřezávají při stolici a je to velmi bolestivé. Nejdříve se občas objevují na konci vyprazdňování a pak se samy stáhnou zpět. Postupem času se ale musí zasunout ručně zpět. V pokročilé fázi zůstávají trvale vyhřezlé a řeší se to operativně. Bolest někdy znemožní sezení a dokonce i stání.
Ženy se s hemeroidy často setkají v průběhu těhotenství, zejména v posledním trimestru. Způsobuje to tlak miminka na pánevní dno, kdy dochází k utlačení žil i zhoršení odtoku žilní krve z pánve a otoku dolních končetin. Preventivně je dobré si v leže podkládat nohy, ale i pánev. Konečník dostane velkou zátěž i tlakem při porodu. Hemeroidy po porodu se objevují v době kojení, kdy maminky zase trpívají zácpou. Je třeba zvýšit pitný režim, jinak vznikají trhlinky ve sliznici konečníku zejména kvůli tuhé stolici.
Léčba hemeroidů – co pomáhá?
Hemeroidy samy nezmizí a léčba se odvíjí od pokročilosti jejich stádia. Pro lehčí stádia se hodí i domácí léčba. Pokud nezabere do 3 dnů, je třeba vyhledat lékaře, praktického nebo specialistu proktologa, kde není třeba žádanka od praktika. Dubová kůra na hemeroidy patří mezi babské rady a dokáže pomoci. Je ve formě mastí, gelů i sypaná na sedací koupele. Má stahující efekt a pomáhá na vyhřezávající vnitřní hemeroidy. Výborná je ve formě mastí, jinak má tendenci sliznici vysušovat, což vede k praskání.
Mast na hemeroidy
Pod konzervativní léčbou se skrývají zásady prevence, jako dostatečná konzumace vlákniny, tekutin, správná hygiena a prodyšné, nejlépe bavlněné prádlo. Při domácí léčbě se používají masti na hemeroidy, jako Faktu, Procto-Glyvenol nebo třeba Preparation H. Obsahují složku proti bolesti a složku hojivou. Ta zpevňuje cévy a zastavuje krvácení. Promastí sliznici konečníku a ta nebude tak praskat a krvácet. Masti lze použít u hemeroidů vnitřních i vnějších a je to dobrá způsob, jak na hemeroidy vyzrát.
Čípky na hemeroidy
Čípky, jako Proktis-M, jsou nenávykové a vhodné na vnitřní hemeroidy. Prevencí tuhé stolice způsobující fissury neboli trhliny jsou šetrná projímadla a změkčovadla stolice, jako právě glycerinové čípky a laktulóza. Laktulóza je osmoticky působící laxativum, ve střevech se nevstřebává a působí přímo v tlustém střevě. Zvýší obsah vody ve stolici, zvětší obsah střev a zlepší jejich vyprazdňování. Podle druhu potíží pomohou i teplé sedací koupele v odvaru z dubové kůry při překrvení hemeroidů a pocitu tlaku. Naopak na sraženina ve vnitřních hemeroidech si pomůžete aplikací ledu.
Hemeroidy jsou obdoba křečových žil na nohách, a proto pomůže i dlouhodobé užívání žilní výživy, tedy venofarmaka. Zlepšují pružnost žilní stěny, ovlivňují její propustnost a zlepší tok v lymfatickém systému. Můžete zkusit Mobivenal, Diovarix či Cantalin. Užívá se 1 tableta denně, při akutních problémech 2 tablety ráno a 2 tablety večer. Speciální doplňky stravy obsahují žilní výživu a probiotika dohromady jako je HemoStop. Výborný je i přípravek Detralex, který je pouze na recept.
Dnes 14.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Operace hemeroidů
Přijít k lékaři s hemeroidy včas umožní méně invazivní zákrok a zkrátí dobu hojení. Pro středně pokročilé vnitřní hemeroidy se využívají velmi účinné a méně invazivní metody. Patří sem podvazování, tzv. Barronova ligatura, kdy se hemeroid stáhne gumičkou, a pak sám odumře a odloučí se. Pak se používá i kryoterapie, laserové odstranění a elektrokoagulace. Metody lze provádět ambulantně v lokálním umrtvení.
Vnější hemeroidy se mohou vstřebat samy, ale zůstává po nich vytahaná kožní řasa. Ta pak komplikuje hygienu po stolici a způsobuje kožní problémy. Proktolog vnější hemeroid může ambulantně odstranit, zkrátit tak dobu hojení a bez vzniku kožní řasy.
Většinu hemeroidů lze řešit ambulantním zákrokem, který nevyžaduje pracovní neschopnost pacienta po zákroku. Obejde se často bez anestezie a vyřeší nepříjemný problém. Nejčastěji ambulantně prováděnými zákroje jsou třeba koagulace infračervenými paprsky vhodná pro malé hemeroidy. Působí pouze 3 mm do hloubky.
Nejrozšířenější metoda u nás je elastická ligatura. Provádí se při ní podvázání hemeroidu gumovým kroužkem, hemeroid je zaškrcen a odpadá. Po výkonu pociťují pacienti asi 2 dny tlak a bolesti v konečníku, pak potíže vymizí.
Za pomocí metody s názvem unipolární elektrokoagulace se uzel průchodem proudu scvrkne. Naopak u bipolární koagulace se uzel zničí teplem. No a konečně kryoterapie, což je zničení uzlu mrazem.
Vnitřní hemeroidy ve velmi pokročilém stádiu je nutno operovat klasicky skalpelem nebo laserově. Někdy se odstraňuje pouze hemeoroidální uzlík, jindy i okolní sliznice. Vhodný postup navrhuje lékař podle situace a stádia výskytu hemeroidů.