Patní ostruha – babské rady, léčba

Pata, jediné zranitelné místo na těle řeckého hrdiny Achillea, způsobila před branami Tróje jeho zkázu. Jako obyčejní smrtelníci jsme zranitelní na mnoha jiných místech, i nám však pata dokáže způsobit velké nepříjemnosti. Jednou z nich je vznik nového kostěného výběžku v oblasti vazů a úponů ke kosti paty, lidově označovaného jako patní ostruha. Pokud se ráno probouzíte s bodavou bolestí paty nebo ji pociťujete při námaze nebo delší chůzi, je možné, že jste se právě zařadili do dlouhé řady lidí, kterým byla, nebo brzy bude, diagnostikována právě plantární fasciitis.
Jak se problém projevuje?
Patní ostruha o sobě začne dávat vědět bolestí ve chvílích, kdy je pata namáhaná, např. při sportu. S postupem času se však bolest vystřelující do chodidla či lýtka ozývá stále častěji, a to i v klidovém stavu, třeba ve spánku. Lehký otok, mírně zarudlá oblast paty a citlivost na dotek jsou dalšími znameními. Ve skutečně pokročilém stádiu již patní ostruha výrazně ovlivňuje u daného člověka chůzi a často také spánek. Nejedná se proto o problém, který by bylo radno podceňovat a na tomto faktu nic nemění ani to, že se jedná o diagnózu velmi rozšířenou.
Jak patní ostruha vzniká?
Z medicínského hlediska je vznik patní ostruhy reakcí organismu na dlouhodobý zánět svalového obalu v oblasti paty. Faktory, které jej podporují nejsou nikterak překvapivé, jedná se o přílišné namáhání nohy (může se jednat o běh stejně jako dlouhé stání), nevhodnou obuv, nadváhu a samozřejmě i úrazy spodní části nohy či některá onemocnění (např. revma). Ve chvíli, kdy se poté vašemu tělu ohlásí, bude již pravděpodobně dobře patrná na rentgenu či ultrazvuku. Lékař vám pomocí těchto metod diagnózu potvrdí a vy se samozřejmě začnete ptát: co s tím?
Existuje léčba patní ostruhy?
Kortikoidová injekce je často prvním řešením, přinese však jen krátkodobou úlevu. Z dlouhodobého hlediska je logicky důležité snížit zátěž prostřednictvím klidového režimu, zhubnutí nebo změnou obuvi. Ptáte-li se však, jestli má moderní věda v zásobě i nějakou sofistikovanější metodu, pak vězte, že má. V současné době je patní ostruha léčena opakovanou aplikací tzv. rázové vlny, která zlepšuje krevní cirkulaci a působí tak v místě problému protizánětlivě stejně jako podporuje regeneraci tkáně. Ve stádiu testování je potom aplikace růstových faktorů vyfiltrovaných přímo z krevní plazmy.