Rozpustná vláknina pročistí naše střeva

Vláknina nepatří mezi živiny, ale přesto ji naše tělo nutně potřebuje. Je to něco jako čisticí prostředek pro střeva. Vláknina existuje rozpustná a nerozpustná a obě bývají přítomny v potravinách obsahujících vlákninu v různém poměru.
Obsah
Nabobtná na několikanásobný objem
Rozpustné vláknině se někdy říká také měkká a vyznačuje se tím, že se rozpouští ve vodě. Tedy přesněji řečeno v ní bobtná. Proto při jejím požívání musíme myslet také na zvýšený přísun vody. Rozpustná vláknina díky ní několikrát znásobí svůj objem už v horní části trávicího systému. Tímto velkým objemem stimuluje peristaltiku střev a svou konzistencí změkčuje stolici. Baktérie v tlustém střevě tuto rozpustnou vlákninu částečně rozkládají.
Na rozpustnou vlákninu můžete narazit ve formě
- Hemicelulóz – to je vláknina z kukuřice a pšenice
- Pektinu – ovocná vláknina
- Inulinu – vláknina z čekanky, česneku a artyčoků
- Psyllium – vláknina ze semen jitrocele indického
Rozpustnou vlákninu ve významném množství najdete také v:
- Mladém ječmeni
- Otrubách
- Luštěninách
Existuje také rozpustná vláknina, která nebobtná. Získává se ze semen rostliny, která se podobá fazoli, v podobě částečně hydrolyzované guarové gumy. Tato vláknina se používá při pečení a vaření jako pojidlo pro lidi s bezlepkovou dietou. V případě nízkého přísunu tekutin u této nebobtnavé vlákniny nehrozí zácpa.
Rozpustná vláknina má za úkol
- Regulovat trávení
- Optimalizovat vstřebávání sacharidů v tenkém střevě
- Optimalizovat vstřebávání tuků
- Vázat žlučové kyseliny
- Vázat vodu a tak zvětšovat obsah střev
- Díky velkému objemu střeva čistit
- Díky velkému objemu ředit toxické látky ve střevě
Jak nám rozpustná vláknina prospívá?
Vláknina zvyšuje objem stravy v žaludku a tím také vyvolává pocit plnosti. Díky tomu se dá využít při hubnutí. Také zvyšuje střevní peristaltiku a pomáhá správnému trávení. Váže na sebe toxické a jinak nežádoucí látky z potravy a tak chrání náš trávicí systém a je prevencí rakoviny.
Chrání nás také před srdečními chorobami, cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu v krvi a obezitou. Léčí zácpy, hemeroidy, syndrom podrážděného střeva, nebo také zánět střevní výchlipky.
Kolik vlákniny byste měli denně sníst?
Experti se shodují na tom, že zdravý dospělý člověk by měl denně sníst asi 25-30 g vlákniny. Bohužel, v naší stravě převažuje ta živočišná, úplně bez vlákniny, a proto přijímáme průměrně pouze 10-15 g vlákniny denně. Proto se nebojte svůj příjem podstatně zvýšit.
Denní doporučenou dávku vlákniny pro děti si můžete spočítat tak, že k jeho věku přičtete 5 a vyjdou vám gramy vlákniny. Nedávejte ji však dětem mladším šesti let.
Dnes 2.6.2023 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Není sice příliš pravděpodobné, že se vám podaří přijímat vlákniny podstatně více, než je zdravé, ale je pravda, že nadměrné množství může škodit. Může zhoršit vstřebávání vitaminů a minerálů, hlavně železa a vápníku, ačkoliv to nebylo klinicky prokázáno. Pokud nebudete rozpustnou vlákninu dostatečně zapíjet, může však zcela určitě způsobit zácpu.
Kde koupíte zaručeně kvalitní rozpustnou vlákninu?
Půlkilové balení velmi dobře hodnocené rozpustné vlákniny Psyllium od Dr. Popova koupíte například v e-shopu prozdravi.cz.
Na cestách je ovšem praktičtější vláknina v kapslích – nebudete mít po ránu žádné starosti s její přípravou. Vyzkoušejte kapsle psyllia od Dr. Popova, které také naleznete v e-shopu Pro zdraví..