Fytoestrogeny: Poznejte těch 6 nejúčinnějších
Přibližuje se k vám mílovými kroky menopauza a lámete si hlavu s tím, jak zmírnit její projevy? Možná vám pomohou fytoestrogeny v potravinách a fytoestrogeny v bylinkách. Kde se ale přesně nachází? A na co jsou vlastně fytohormony dobré?
Menopauza rozhodně není procházka rozkvetlou zahradou, což ví každá žena, která se již setkala s jejími projevy, které nebývají vždy výhradně pozitivní. Vzhledem k tomu, že v tomto období dochází k masivnímu úbytku ženského pohlavního hormonu estrogenu, může se to projevovat nejen nepravidelnou menstruací a problémy s početím, ale také návaly horka a pocení, větší náladovostí, ztrátou libida či zhoršenou kvalitou pokožky a vlasů.
Přečtěte si: Nejlepší bylinky na klimakterium
I když se říká, že vnitřní krása je tím nejcennějším, co můžeme mít, ve skutečnosti jsme z větší části marnivé a chceme se líbit (byť třeba jen samy sobě). Také se chceme cítit v pohodě a chceme podávat stabilní pracovní výkon. Právě proto se hodí znát fytohormony, které mohou hrát při zvládání příznaků menopauzy velmi zásadní úlohu.
Na které potraviny a bylinky byste se tedy měly ve své životosprávě blíže zaměřit?
Obsah
Fytoestrogeny v potravinách
Když na chvíli odhlédneme od estrogen tablet, které se dají sehnat ve volném prodeji na internetových e-shopech a v lékárnách, fytoestrogeny, což jsou látky z rostlinné říše, které se podobají ženskému hormonu estrogenu, se nachází i v některých potravinách. Tradičně se ženám v perimenopauze, během menopauzy a post-menopauzy doporučuje konzumace sóji a výrobků z ní, protože se považuje za jeden ze zdrojů isoflavonů.
Nejlepší bylinky pro zralé ženy
Jetel luční červený
Roste téměř na každé louce a mnoho z nás ho považuje za plevel. Přitom jde o rostlinu, která se přidává do širokého spektra volně prodejných doplňků stravy na menopauzu. Jeho nejvýznamnější látkou jsou právě fytoestrogeny, které mohou mít pozitivní vliv na průběh PMS, menstruační cyklus a na menopauzu. Také se uvádí, že pití čaje z této rostliny může mít před spaním zklidňující efekt.
Ploštičník hroznatý
Dalším možným pomocníkem může být ploštičník hroznatý, který je taktéž zdrojem fytoestrogenů. Zajímavostí je také to, že právě tato rostlina byla v minulosti v lidové medicíně hojně užívána na ženské potíže, které souvisely s menstruací a menstruačními křečemi.
Smldinec chlupatý
I smldinec chlupatý se přidává do volně prodejných doplňků stravy pro menopauzální ženy, protože se o něm říká, že může podpořit ženskou hormonální rovnováhu. Opět obsahuje látky, které lze zařadit mezi fytoestrogeny, proto po něm můžete v případě potíží sáhnout.
Dnes 14.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Len setý
O lnu setém se ví, že může podpořit normální trávení. Z toho důvodu se často přidává do různých kaší a snídaňových směsí. Málokdo ale ví, že i on je zdrojem fytoestrogenů, které mohou přispět k udržení celkové pohody. Také je zdrojem nenasycených mastných kyselin Omega-3, které jsou důležité pro normální funkci kardiovaskulárního systému, mozku a zraku.
Drmek obecný
Drmek obecný by mohl vyhovovat ženám, které mají v plánu i přes vyšší věk otěhotnět, protože se o něm říká, že může podpořit ovulaci, která je pro početí zásadní. V neposlední řadě může přispět k lepšímu snášení menstruačních bolestí a k lepšímu zvládání příznaků menopauzy. Lze tedy říct, že jde o další bylinku, která je ideální pro ženské zdraví.
Ženšen pravý
Ženšen pravý není technicky vzato fytoestrogenem, ale silným adaptogenem. Jak jistě víte, ten je v Asii považován za hodně důležitý životabudič, který podporuje normální hladinu energie, chuť na sex či normální stav imunity. Pokud tedy potřebujete celkově harmonizovat své tělo a mysl, ani ženšen by vám neměl v životosprávě během menopauzy chybět. Zvlášť, pokud vás trápí horší pracovní výkony, kvůli kterým si nejste tak jisté se svou prací.
Co dalšího pomáhá?
Kromě doplňování fytoestrogenů v období přechodu a po něm pomáhá i změna životosprávy. Rozhodně je moudré zahrnout do svého každodenního programu alespoň 20 minut pohybové aktivity. (Což může být i svižnější chůze.) Také kontrolujte velikost porcí, dopřávejte si dostatek odpočinku a snižte hladinu stresu. (To není vždy jednoduché, ale může vám pomoci třeba delegování úkolů na někoho jiného.) Díky tomu všemu byste se měly zase brzy cítit ve větší pohodě.