Zelený ječmen – superpotravina, která má zázračné účinky na zdraví
Doplněk potravy, kterému se říká zelený ječmen (nebo také mladý ječmen) je vyrobený ze zelených lístků ječmene, sklizených v rané fázi růstu. Pouhých několik dnů staré lístky ječmene totiž obsahují největší množství pro lidský organismus užitečných látek – od esenciálních aminokyselin až po vitamíny a minerály.
Zelený ječmen patří spolu s chlorellou a spirulinou mezi tak zvané zelené superpotraviny, které pomáhají detoxikovat organismus a jejich působení se vzájemně doplňuje. Mladé lístky ječmene jsou velmi bohaté na výživné látky, takže jsou ideálním doplňkem stravy při různých dietách. Mají například sedmkrát více vitamínu C než pomeranče a desetkrát více vápníku, než mléko.
Obsah
- 1 Zelený ječmen obsahuje
- 2 Účinky zeleného ječmene
- 3 Je lepší si pořídit zelený mladý ječmen v prášku, nebo v jiné podobě?
- 4 Není prášek jako prášek
- 5 Nejlepší je zelený ječmen z organického zemědělství – nebo z vlastního truhlíku
- 6 Jak mladý zelený ječmen v prášku připravit?
- 7 Kdo by při užívání zeleného ječmene měl být opatrný?
- 8 Zelený ječmen a jeho vliv na hubnutí
- 9 Jak zelený ječmen funguje a s čím vám pomohl? Recenze a zkušenosti uživatelů
Zelený ječmen obsahuje
- Množství vitamínů, především vitamínu C
- Řadu minerálů, mezi nimi hlavně železo, vápník, draslík a hořčík
- Chlorofyl, který zlepšuje metabolismus a pomáhá zvýšit tvorbu červených krvinek. Funguje také jako antioxidant a má protizánětlivé účinky.
- Enzymy, které mimo jiné podporují spalování tuků
- Dvacet různých aminokyselin, které jsou základními stavebními kameny bílkovin – z toho osm esenciálních aminokyselin, tedy těch, které si tělo neumí vyrobit samo
- Antioxidanty
Účinky zeleného ječmene
Zelený ječmen má poměrně všestranné účinky. Dodává energii, posiluje organismus, doplňuje potřebné látky a podporuje hubnutí. Dále také například:
- Detoxikuje organismus
- Funguje jako antioxidant, čímž zpomaluje stárnutí buněk
- Posiluje imunitní systém
- Brání překyselení organismu
- Pomáhá snížit hladinu cholesterolu a tím předcházet kardiovaskulárním onemocněním
- Podporuje zdravou střevní mikroflóru, čímž upravuje zažívání
- Pomáhá udržet optimální hladinu cukru v krvi
- Má protizánětlivé účinky, pomáhá předcházet infekcím
- Působí proti zácpě
- Je vhodnou součástí prevence proti rakovině a jiným civilizačním chorobám
- Podporuje funkci slinivky
- Urychluje hojení ran
- Pomáhá při kožních onemocněních (například akné, ekzémech a dalších)
- Pomáhá při hubnutí
- Pomáhá eliminovat nepříjemné tělesné pachy, osvěžuje dech
- Zlepšuje paradentózu
- Pomáhá snížit únavu, má povzbuzující účinky
- Zlepšuje dlouhodobý psychický stav
- Příznivě působí na hormonální systém
Je lepší si pořídit zelený mladý ječmen v prášku, nebo v jiné podobě?
Zelený ječmen můžete koupit ve formě prášku nebo tablet, případně i čaje. Můžete si tedy vybrat, v jaké podobě ho budete chtít užívat. Mladý zelený ječmen v prášku může tělo vstřebat rychleji, ve formě tablet zase dojde k úplnému využití obsažených živin. Tablety se hodí také pro ty, kterým je chuť nápoje vzniklého rozmícháním ječmene v prášku nepříjemná.
Není prášek jako prášek
Zelený mladý ječmen v prášku může být vyrobený přímo z drcených mladých lístků ječmene (drcený ječmen) nebo sušené šťávy vylisované z mladých lístků ječmene (lisovaná šťáva ze zeleného ječmene), přičemž druhá varianta je kvalitnější, a tedy obvykle i dražší.
Drcený ječmen pochází z lístků ječmene, které byly po usušení pouze rozdrcené na prášek. Tato forma mladého ječmene obsahuje větší množství vlákniny, než je tomu u sušeného a následně lisovaného mladého ječmene, a relativně menší množství účinných látek. Vysoký obsah vlákniny může u některých lidí vyvolat trávicí obtíže.
O něco dražší lisovaný zelený ječmen je vyrobený sofistikovanější metodou – z mladých lístků ječmene se vylisuje šťáva, která se následně usuší. Sušení probíhá při teplotě 31°C a trvá tři až pět sekund. Díky této metodě sušení dojde k efektivnímu odstranění vody a zbyde jen velmi výživný prášek s vysokou koncentrací účinných látek, ve kterém díky způsobu sušení zůstaly zachovány všechny důležité vitamíny a enzymy.
Nejlepší je zelený ječmen z organického zemědělství – nebo z vlastního truhlíku
Pokud se rozhodnete si zelený ječmen pořídit, měli byste si dát pozor, abyste vybrali takový, který má kvalitní původ a zpracování. Především je důležité, aby lístky, ze kterých je prášek připraven, byly sklizeny v rané fázi růstu, kdy obsahují nejvíce prospěšných látek. Ječmen, z kterého se prášek vyrábí, by také měl pocházet výhradně z organického zemědělství, vypěstovaný bez použití pesticidů a jiných chemických látek.
Zelený ječmen si můžete vypěstovat i sami doma, pokud máte dost trpělivosti. Semínka ječmene, která pořídíte v zahradnictví, zasadíte do truhlíku či květináče. Můžete použít běžný substrát pro pokojové rostliny. Nádobu se semínky umístěte na světlé místo, ideálně na slunce, a pravidelně zalévejte. Po zhruba deseti dnech je možné mladé lístky sklízet a lisovat. Dávejte si ale pozor, aby mladý ječmen nenapadla plíseň, která by ho znehodnotila. Ječmen by také při sklízení a přípravě neměl přijít do styku s kovem, který ve šťávě ničí některé důležité látky.
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Ke skladování mladého ječmene je vhodné suché a temné prostředí. Vlhkost totiž urychluje oxidační procesya přímé sluneční světlo zase urychluje rozklad chlorofylu.
Jak mladý zelený ječmen v prášku připravit?
Mladý ječmen se nejčastěji konzumuje ve formě nápoje. Ten připravíte rozpuštěním jedné čajové lžičky prášku ve zhruba 150-300 ml vody. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je jedna až dvě lžičky denně. Voda, kterou ječmen zaléváme, by neměla být teplejší než 45°C, protože vyšší teplota by zničila některé vitamíny a aktivní enzymy. Vyhněte se také perlivé vodě.
Prášek je možné také rozmíchat například v ovocné či zeleninové šťávě či džusu. Je lepší použít zeleninovou šťávu, například mrkvovou nebo rajčatovou, protože kyselé prostředí ovocných džusů poškozuje enzymy a další účinné látky, které zelený ječmen obsahuje. Pokud si přece ejn chcete ječmen rozpustit v ovocné šťávě, je vhodné vzniklý koktejl vypít do 15 minut po rozmíchání prášku.
Zelený ječmen můžete také podle chuti použít jako přísadu do smoothies nebo do salátů, pomazánek, jogurtů nebo jiných studených pokrmů. Vyberte si variantu, která vám bude chuťově nejvíce vyhovovat.
Nápoj ze zeleného ječmene je ideální užívat ráno na lačný žaludek. Nejlepší je ho vypít buď 20 minut před jídlem, nebo dvě hodiny po jídle. Také byste měli dodržet alespoň hodinový odstup od užívání ječmene a jakýchkoliv léků, protože kdyby se v žaludku setkaly, mohl by mladý ječmen snižovat jejich účinnost.
Aby se dostavily příznivé účinky užívání zeleného ječmene, je potřeba ho užívat dlouhodobě. Obvykle se doporučuje očistná kůra trvající 2 až 3 měsíce.
Kdo by při užívání zeleného ječmene měl být opatrný?
Protože zelený ječmen obsahuje vitamín K, který ovlivňuje srážlivost krve, není jeho užívání vhodné zároveň s léky na ředění krve, jako je například Warfarin. Zelený ječmen by se také neměl užívat, pokud podstupujete radioterapii, ani po operacích trávicího traktu, při akutní plicní embolii či při akutních zánětech hlubokého žilního systému.
Žádné nežádoucí účinky zeleného ječmene nejsou známé, ze začátku užívání se ale mohou objevit mírně nepříjemné projevy detoxikace organismu, jako je vyrážka, průjem, únava a bolesti hlavy. Tyto příznaky by měly do několika dní odeznít.
Zelený ječmen a jeho vliv na hubnutí
Pomůže vám zelený ječmen zhubnout? Odpověď zní: Ano, ale všechnu práci za vás neudělá. Zelený ječmen v první řadě nastartuje detoxikaci organismu. Díky pročištění od škodlivin je potom tělo mnohem lépe připravené na shazování kil.
Mladý ječmen zároveň obsahuje velké množství pro organismus potřebných látek. To je potřeba jednak na začátku diety, aby organismus měl dost energie k nastartování procesu hubnutí, ale i později. Při dietě totiž většinou omezujeme některou ze složek potravy, a tak často nepřijímáme všechny živiny ve vyváženém poměru, který tělo potřebuje. Zelený ječmen tento deficit dokáže vykompenzovat tím, že potřebné živiny doplní.
Jedna dávka mladého ječmene má přitom zhruba pouze 20 kalorií. Můžete jí nahradit jedno jídlo denně a ječmen vás zasytí a dodá potřebné živiny, ale kila nepřidá.
Zelený ječmen také obsahuje velké množství enzymů, které mimo jiné podporují funkci lipidového metabolismu a tím urychlují spalování tuků. Jeho pravidelné užívání také podporuje správnou funkci štítné žlázy, která ovlivňuje energetický metabolismus těla.
Zelený ječmen je tedy na hubnutí ideální pomocník. I při jeho užívání je ale důležité také upravit dietu a pravidelně cvičit. Pokud se vám do cvičení zrovna dvakrát nechce, možná vás potěší, že mladý ječmen má i mírně povzbuzující účinky, které vám do cvičení mohou dodat více energie.
Jak zelený ječmen funguje a s čím vám pomohl? Recenze a zkušenosti uživatelů
My ječmen a chlorellu užíváme doma tři. Jsem mladý zdravý člověk, a přesto jsem to chtěla vyzkoušet. Účinek nebyl nijak závratný, zhubla jsem asi tři kila a měla jsem moře energie. Někdy mě to opravdu nutilo chodit běhat, a pokud jsem kůru použila před spaním, tak jsem pak nespala :) Manžel taky tvrdí, že má více energie a moje maminka taky. Takže pro mě to přínos určitě mělo.
Dobruu
http://www.lidicky.cz/diskuse-nazory/volna-diskuze/mlady-jecmen-chlorella
Mladý ječmen piju již 4 rokem a účinky tedy vidím. Pravda je taková, že ze začátku člověk nic moc nepozoruje, protože se tělo čistí a může vám být dokonce o něco hůře, ale to je pro mě informace, že to tedy něco dělá. Než se tělo vyčistí, nějaký čas to trvá. Mám revmatoidní artritidu a ječmen mi velice pomohl. Doktoři do mě pořád ládovali nějaké kortikoidy a cílila jsem se postupně jak vzducholoď.
Soňa
http://zeny.e15.cz/diskuse/diskuse/?page=2&id=248916&dir=asc
Některé recenze se zmiňují také o specifické chuti zeleného ječmene, která může některým lidem být nepříjemná:
Že to má hnusnou chuť to ano, ale jsou i horší. Jak chlorela tak zelený ječmen jsou vynikající doplňky. Díky nim jsem si krásně pročistila organizmus a vyhrabala z nekonečných mykóz. Ječmen je dobrý na takové to akutní dodání energie, mně se osvědčil na únavu.
Za mě – určitě funguje. Jo a chlorelu bere i manžel který kromě aspirinu žádné léky neuznává.
Mišela1
http://www.emimino.cz/diskuse/mlady-zeleny-jecmen-50962/
A jaké máte se zeleným ječmenem zkušenosti vy?