Co je pohanka?
Pohanka už u nás dávno zdomácněla, pohané ji k nám totiž přivezli už před více než osmi sty lety. Je to obilnina, ovšem má velmi netradiční příbuzné – rebarboru a šťovík. Obsahuje velké množství rutinu a vitamínu E, díky tomu má velmi blahodárný vliv na naše cévy.
Je vhodná pro celiaky
Kromě rutinu obsahuje pohanka také škrob a velký podíl vlákniny. V kuchyni je využitelná stejně jako jiné obilniny. Dá se jíst jako kaše, příloha, polévka, nebo se dá zapékat, ať už naslano nebo nasladko.
Pokud se chystáte začít pohanku využívat, měli byste však vědět, že pohanková mouka nemůže nikdy vykynout, protože neobsahuje lepek. Což je samozřejmě výhoda pro celiaky, ale také pro pacienty s cukrovkou. V případě celiakie je však důležité, aby pohanková mouka pocházela ze specializovaného mlýna, aby v ní nemohly být příměsi běžné mouky.
Pohanka dokáže zmírnit silné a dlouhé menstruační krvácení, pomáhá při dvanácterníkových a žaludečních vředech, střevních nádorech a při lokálním krvácení. Je dobrá na nechutenství i bolest hlavy.
Obsahuje mnoho prospěšných látek
- 18 různých aminokyselin
- Vlákninu
- Zinek
- Měď
- Selen
- Mangan
- Vitamín B1, B2
- Niacin
- Vitamín E
- Vitamín C
- Cholin
- Rutin
Aminokyselina lysin, kterou pohanka také obsahuje, je důležitá v prevenci proti oparům. Vitamíny B nám dodávají energii, podporují správnou funkci nervů a spolu s rutinem a vitamínem C snižují nebezpečí cévních příhod.
Cholin zajišťuje přenos nervových vzruchů, regeneruje jaterní buňky a pomáhá odbourávání tuku, nahromaděného v játrech. Pohanka obsahuje i kyselinu linoleovou, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Pohanka pochází ze střední Asie a u nás se pěstuje už od 12. století. V 16. století u nás byla bezkonkurenčně nejoblíbenější potravinou. Pak začala její obliba klesat, až se téměř vytratila. Dnes však zažívá renesanci hlavně mezi vegetariány, makrobiotiky, ale i u běžné populace.
Uvařte si pohanku doma
Pokud má pohanka světlou barvu, properte ji jednou ve vodě. Pokud je tmavá, properte a promněte ji víckrát. Sice přijdete o trochu toho rutinu, ale pohanka tak ztratí také svůj výrazný pach, který nemusí každému vyhovovat. Proto pokud s ní teprve začínáte, zvolte napřed spíše světlejší verzi.
Dnes 10.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Promytou pohanku dejte do vody o objemu jejího jeden a půl násobku a dejte vařit. Vařte asi 3 minuty, pak ji odstavte, přikryjte pokličkou a nechte ještě 15 minut stát. Největší příznivci zdravé výživy pohanku jen spaří v hrnci z tvrdé kameniny a přiklopí víkem.