Zinek a jeho účinky na naše zdraví

Účinky zinku a jeho funkce v lidském organismu jsou opravdu všestranné. Podílí se na produkci téměř dvou set hormonů, především inzulinu, testosteronu a růstového hormonu. Přispívá i ke správné funkci imunitního systému a pomáhá urychlovat hojení ran.
Zinek a krása
Zinek hraje významnou roli při udržování zdravé pleti, vlasů a nehtů. Jeho zkrášlující účinky podpoří, pokud ho užíváte spolu s vápníkem a hořčíkem. Důležitý je i při léčbě neplodnosti. Pomáhá předcházet depresím, vyčerpání, a zpomaluje proces stárnutí.
Pokud máte zinku nedostatek, může se to projevit právě depresemi, zhoršením nálady a nadměrnou únavou. Také byste měli zpozornět, pokud se vám často lámou nehty, vypadávají vlasy, máte problémy s pletí a špatně se vám hojí i ten nejmenší škrábanec, či pokud se vám zhoršuje paměť, zrak či sluch. To všechno mohou být známky, že vašemu organismu zinek chybí. V dospívání může nedostatek zinku navíc způsobit i zpomalení růstu a narušení pohlavního vyzrávání.
Zinek je spolu s hořčíkem jedním z nejdůležitějších minerálů pro náš organismus a jeho účinky jsou pro reakce v těle nenahraditelné. Je přítomný ve všech tkáních našeho těla, od kostí a svalů přes vnitřní orgány až po oči a pokožku. Nejvíce ho najdete v červených krvinkách. Dospělý člověk má v těle asi dva gramy zinku.
Minerál pro sportovce
Možná netušíte, že velké množství zinku ztrácíme díky pocení, například po intenzivním sportování. Už dvouhodinový trénink nás může připravit o podstatné tělesné rezervy tohoto minerálu. Dostatečný příjem zinku je tím pádem mimořádně důležitý hlavně pro sportovce a všechny, kteří pravidelně podstupují zvýšenou fyzickou námahu. (Zajímavostí je, že muži přicházejí o zinek také při ejakulaci, protože poměrně velké množství zinku se nachází i ve spermatu.)
Zinek je možné doplnit volbou vhodné potravy – najdete ho hlavně v potravinách bohatých na bílkoviny, například v celozrnných výrobcích a luštěninách, v ořeších, dýňových semínkách, v sýru nebo v mase. Tělo přitom dokáže o něco lépe zpracovat zinek z živočišných zdrojů. Problém ale je, že prvopočátečním zdrojem zinku v potravinách je půda – a v té ho dnes díky ekologickým problémům rapidně ubývá. Proto je často vhodné tělu dostatečné zásoby zinku poskytnout prostřednictvím potravních doplňků. Ty mohou být založené na bázi sulfátu, glukonátu nebo chelátu, přičemž chelátovou podobu dokáže tělo využít nejúčinněji.
Ověřte si, jestli máte zinku dostatek
Pokud si nejste jistí, jestli máte zinku nedostatek, můžete zkusit jednoduchý test: Vložte do úst dvě lžičky sulfátu zinku a soustřeďte se na to, jakou chuť cítíte. Pokud je výrazně nepříjemná a kovová, máte v těle zinku dost. V případě, že cítíte jen slabou kovovou příchuť, může vám zinek chybět – a pokud máte pocit, že ochutnáváte jen čistou vodu, pak máte pravděpodobně zinku výrazný nedostatek.
Doporučené dávkování zinku je 15 mg denně, u sportovců a lidí, kteří podstupují zvýšenou fyzickou zátěž pak 20 až 50 mg. Větší množství zinku potřebují také těhotné a kojící matky.