Vše o bylinkách: Účinky rozmarýnu lékařského
I když máme po ruce moderní léky a další typy léčiv, rozrůstá se skupina lidí, kteří se při řešení svých zdravotních obtíží obrací na všemocnou přírodu. Pokud však bylinky nebudete používat správně, můžete si jimi ke svému překvapení ublížit. Dnes se proto podíváme, jak na naše tělo účinkuje rozmarýn lékařský.
Když pečete kuře, nebo děláte svou vyhlášenou nádivku, prakticky pokaždé sáhnete po čerstvých, nebo po sušených bylinkách. V naší kuchyni se proto zabydlela šalvěj, bazalka či tymián. V podzimních a zimních měsících hodně saháme i po rozmarýnu (nebo také jinak řečeno po rozmarýnu lékařském), který jídlu dodá výrazně aromatickou vůni a chuť.
Jak už ale jeho název napovídá, to není zdaleka vše, co vám může nabídnout. Kromě toho, že jeho vůně působí na naše smysly má zajímavé účinky i na tělo. Mohou ale z jeho pozitivních vlivů těžit všichni? A na co vše se vlastně hodí?
Na tyto a další otázky vám dáme odpověď v našem dnešním článku.
Obsah
Co je rozmarýn lékařský?
Rozmarýn lékařský je bylina z rodu hluchavkovitých, jejíž jméno by se dalo do češtiny přeložit jako mořská rosa. V přírodě (ale i na cizí zahrádce) ho poznáte tak, že dosahuje až do výšky dvou metrů a ze stonku mu vyrůstají aromaticky vonící “jehličky”. V případě, že ho spatříte na jaře, nebo v létě, možná vás dokonce překvapí svými bílými, fialovými nebo namodralými květy.
Zdravotní účinky rozmarýnu
Rozmarýn nedostal přídomek lékařský jen tak. Na co všechno ho tedy můžeme ve svém životě použít?
Rozmarýn lékařský dokáže:
- Podpořit imunitní systém
- Bojovat proti zánětům
- Zlepšit trávení
- Zlepšit paměť a koncentraci
- Chránit nervy před poškozením
- Zpomalit stárnutí mozku
Určitě by si ho tedy měli pravidelně dopřávat jak lidé v produktivním věku, tak senioři, kteří se bojí postupné ztráty svých kognitivních funkcí.
Dnes 13.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Na co si dát pozor?
Hodně lidí zapomíná na to, že bylinky mají velmi často stejně silné účinky, jako člověkem vyrobená léčiva. To znamená, že pokud s nimi nebudete zacházet s maximální opatrností, může se vám kvůli nim i přitížit.
Když to s rozmarýnem přeženete, tak se můžete potýkat s(e):
- Zvracením
- Křečemi
- Kómatem
- Plicním edémem
- Potratem (Z toho důvodu se nedoporučuje těhotným)
V bezpečí nejsou ani lidé, kteří berou diuretika (léky na odvodnění), antidepresiva s lithiem, léky na ředění krve a léky na vysoký tlak. Právě tyto medikamenty mají k rozmarýnu dost výraznou kontraindikaci.
Tipy, jak s ním naložit v kuchyni
Když už o rozmarýnu lékařském víme vše podstatné, nemůžeme vynechat ani jeho využití v naší kuchyni.
Jak už bylo zmíněno, můžete ho dávat jako koření do masa, nebo nádivek. Také z něj ale připravíme česnekové máslo s rozmarýnem, rozmarýnový olej (na marinádu, nebo do salátů) nebo rozmarýnovou sůl. Někteří ho mají dokonce rádi tak moc, že z něj připravují velmi osvěžující rozmarýnovou limonádu. (Tu můžete o volných večerech dolévat ve sklenici ginem.)
Používáte ve své kuchyni rozmarýn lékařský? Pokud ano, určitě budeme rádi, když nám napíšete své oblíbené recepty do komentářů pod článkem.