Šalvěj a její účinky
Šalvěj lékařská patří mezi tradiční prostředky lidové léčby a babských rad. Používá se k výrobě odvarů a kloktadel. Dokáže zmírnit průběh rozličných zánětů, pokaženého zažívání a střevních problémů. Užívá se vnitřně i zevně a provází ji charakteristická, silná, hořká a kořenitá vůně.
Není to jen léčivka, ale také koření
Šalvěj byla populární už v Persii, Číně a Egyptě. Nebyla však používána pouze jako lék, ale také v kuchyni, jako chuťově výrazné koření. Jméno pro šalvěj vychází z latinského salvia, což znamená léčit.
Původně rostla šalvěj jako trvalka v Malé Asii, ale postupně se rozšířila na mnohem větší území. Dnes ji naleznete i ve Španělsku, Francii, Itálii, nebo v Řecku. U nás se dá také pěstovat, ale spíše v květináči.
Šalvěj působí jako přírodní dezinfekce. Má antibakteriální a antiseptické účinky, díky čemuž je vhodná pro léčbu od prvních příznaků onemocnění a není žádný problém užívat ji společně s vhodnými léky.
Dezinfekční vlastnosti šalvěje vám pomohou s:
- Angínou
- Záněty a bolestmi krku
- Záněty ústní dutiny
- Poraněními v ústech
- Problémy se zuby
- Plísněmi
- Mykózami
Šalvěj je dobrá také na problémy s:
- Trávicím traktem
- Žaludkem
- Střevy
- Nadýmáním
- Gynekologickými problémy
- Nadměrným pocením
- Podrážděnými nervy
- Stresem
- Nespavostí
- Oděrkami
- Lupy
Jaké aktivní látky šalvěj obsahuje a na co si dát pozor při užívání
Šalvěj obsahuje řadu bioaktivních látek, jako jsou například vitamíny skupiny B, estrogenní hormony, salviol, ceneol a thujon, což jsou silice s baktericidními a protizánětlivými účinky. Dále se v ní nacházejí třísloviny, které mají protizánětlivý a stahující účinek, kyseliny amid nikotinové a oxyterpenové.
Kvůli tomu, že šalvěj obsahuje thujon, působí na náš organismus omamně až toxicky, proto se nedoporučuje k dlouhodobému užívání. Také předávkování může být nebezpečné – hrozí pseudoepileptickým záchvatem, který může skončit ztrátou vědomí.
Thujon je ovšem pro takové nebezpečné stavy nutné dávkovat opravdu štědře, většinou se hovoří o dávce 15 gramů a běžná doporučená léčebná dávka odvaru ze šalvěje není víc než 3 šálky denně, kde nebezpečí nehrozí.
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Z důvodu zbytečného zvyšování požívané dávky thujonu se ovšem šalvěj nikdy neužívá prevenčně, ale pouze při akutních zdravotních potížích. Konzumace pak netrvá více než 14 dní. Látky obsažené v šalvěji však mohou také snižovat tvorbu mateřského mléka, proto se šalvěj nedoporučuje ani těhotným a kojícím ženám.