Nízký krevní tlak – co pomáhá?

Nízký tlak neboli hypotenze je velmi nepříjemný, ale naštěstí život neohrožující stav. Způsobuje jej nedostatečné dokrvení a okysličením mozku. Následkem je motání hlavy a závratě. Nízkým tlakem trpí více mladí a subtilní lidé, zvláště pak ženy.
Příznaky
Příznaky a projevy nízkého krevního tlaku je třeba vnímat v souvislostech. Hlavní potíže hypotenze plynou totiž z toho, že nízký tlak působí navíc proti gravitaci. Má totiž problém dostat krev až k mozku a ten pak není dostatečně prokrven a okysličen.
- únava
- spavost
- slabost
- bolesti hlavy
- studené končetiny
- mžitky před očima
- zalití studeným potem
- závratě
- omdlívání
Omdlívání je typické zejména u mladých vysokých lidí při dlouhém stání, zejména při kombinaci s vydýchaným vzduchem. Často se tak děje v MHD, sborových pěveckých vystoupeních a velkých akcích. Běžný projev hypotenze, který někdy v životě potká asi každého, jsou uvedené mžitky před očima, slabost a motání hlavy, po rychlém zvednutí ze sedu do stoje, nebo dokonce z lehu do stoje. Velmi těžká hypotenze se projevuje zejména při šokových příčinách a v tom případě může vést až k bezvědomí.
Co pomáhá?
U krevního tlaku sledujeme 2 hodnoty síly působení krve na stěny tepen. Systolický a diastolický tlak. Názvy se odvíjí od činnosti srdce, které tyto tlaky pravidelně střídá. Když dojde ke stahu srdeční komory a pumpování krve do krevního řečiště, jde o systolický neboli horní tlak. Nízký diastolický tlak je pak nízký spodní krevní tlak.
Prevence nízkého krevního tlaku je dost složitá. Nízkému tlaku způsobenému například jiným onemocněním předcházet nijak nelze. K prevenci hypotenze, který se projevuje z neznámé příčiny, může pomoci zejména zvyšování vaší fyzické odolnosti a vyhýbat se situacím, ve kterých dochází k těžkému snížení tlaku. Co s tím dělat, si popíšeme.
- sportovat, běhat, plavat nebo třeba dělat aerobik
- vyhýbat se dlouhému stání a rychlé vstávání
- zkřížit nohy
- snížit polohu hlavy
- dodržovat pitný režim
Jak si mohu pomoci sám
- U hypotenze projevující se při prudkém vstávání je třeba provádět tento pohyb velmi pomalu a postupně. Nejčastěji jde o ranní vstávání z postele, kdy je vhodné se na své posteli nejprve na chvíli posadit a pak se teprve pomalu zvedat.
- U lidí, kterým dělá nízký tlak potíže, při dlouhém stání ve vydýchaných prostorách, jako je tramvaj, autobus nebo třeba koncertní haly vám může pomoci zkřížit nohy, protože se tak vymáčkne alespoň trocha krve z nohou a může téct až k srdci a do hlavy.
- Pomůže také snížit polohu hlavy, sednout si, dát si hlavu mezi kolena, ruce nahoru, sklonit se k botám a zavázat si tkaničky.
- U těžší hypotenze spojené s omdlíváním je dobré uložit pacienta do polohy v ležea zvedneme mu nohy, aby mu krev z nohou mohla lehce cestu do vrchní části těla.
- Hypotonik by měl také hodně pít, protože by objem tělních tekutin, tedy i krve, měl být co největší. S kávou, která se zcela běžně na zvýšení tlaku doporučuje, však zacházejte velice opatrně. Navodí chvilkové zvýšení tlaku a následně vám může tlak naopak klesnout ještě víc. Mnohem vhodnější je slabý černý čaj s cukrem. Pomůže i sklenka červeného vína.
- Doporučujeme vitamin C a lékořici. Někomu může pomoci více solit.
- Obecně je vhodné zvyšování fyzické odolnosti formou fyzické práce na zahradě, procházek v přírodě, ale i jakýmkoliv druhem sportu, výborné je plavání.
- V sezóně navštěvujte alespoň 1x týdně saunu, protože právě saunování podporuje srdeční činnost a prokrvuje celé tělo.
- Popíjejte také celerovou šťávu v množství 1/2 šálku 2x denně.
- Povařte 2 cibule i se slupkou a velikosti vejce se 100 g kandovaného cukru po dobu 10 až 15minut a čaj pak během dně pijte po doušcích 3x denně.
Léčba nízkého krevního tlaku
- Léčba hypotenze se známou příčinou
Léčba hypotenze se známou příčinou se zaměřuje především na léčbu dané příčiny. To mohou být různé nemoci, vnější krvácení, vnitřní krvácení, ale i dehydratace, nadužívání léku předepsaného na vysoký tlak, ale můžeme to třeba i sami přehnat s bylinkami. Dále se léčba zaměřuje na léčbu samotné hypotenze.
- Léčba hypotenze s neznámou příčinou
Léčba hypotenze s neznámou příčinou se hodnotí nejprve míra potíží pacienta a při menších potížích hypotenze není nijak léčena. U těžké dlouhodobě trvající hypotenze pak ale hrozí nebezpečí poškození některých našich orgánů, které jsou velmi citlivé na nedostatek protékající krve. Zejména jde o ledviny a mozek. Léčba hypotenze pak probíhá za použití léků ovlivňujících napětí ve stěně cév.
Bylinky na nízký tlak
- Na nízký tlak krve je nejúčinnější bylinou rozmarýn lékařský. Použijte 2 čajové lžičky a přelijte je 200 ml studené vody a pomalu je pak zahřívejte k varu. Následně je odstavte a ihned sceďte. Pijte 2 šálky denně, a to nejlépe ráno a večer.
- Smíchejte po 25 g hlohu obecného, kopřivy dvoudomé a měsíčku lékařského. Večer naložte 25 g jmelí bílého bez bobulí do 3 šálků studené vody. Směs hlohu, kopřivy a měsíčku přelijte 3 šálky vroucí vody a 5 minut vyluhujte. Pak přidejte studený výluh ze jmelí a sceďte. Pijte 3 šálky denně.
- Rozmarýnové víno vytvoříte z 20 g sušeného rozmarýnového listu, které dáte do 1 litru bílého vína, nejlépe suchý ryzlink. Nechte 1 týden vyluhovat a slijte. Uskladněné v chladu vydrží 1 měsíc. Užívejte 2x až 3x denně 200 ml.
Nízký krevní tlak v těhotenství
Motání hlavy, pocity na omdlení, někdy jen samotné mdloby a během těhotenství i zimomřivost, studené ruce a nohy propojené se zvýšenou únavu. Za všechno může nízký tlak. Nízký krevní tlak během těhotenství může budoucí maminky hodně potrápit, i když ve své podstatě tělu ani v těhotenství nijak neubližuje. Nejvíce potíží způsobuje nízký tlak v začátku těhotenství a pak v jeho druhé půlce. Pomůže vše, co je výše uvedeno. Bylinky v těhotenství konzultujte vždy s lékařem.
Nízký krevní u dětí
Nejnižší tlak mívají kojenci, u kterých se pohybuje kolem 80/45mm Hg, což je normální tlak. Běžně se dětem tlak měří až od 3 let věku v rámci pravidelných preventivních prohlídek u pediatra. Mezi chlapci a dívkami mohou být výrazné rozdíly a měří se to podle tabulek. Postup léčby a projev příznaků je stejný jako u dospělých.
Když budu pít rozmarýnové víno 2-3x denně po 200 ml, tak mi těžko vydrží měsíc.