Zubní korunka: Povíme vám, co to je i jak se vyrábí!
K zubaři by měl každý z nás zavítat alespoň dvakrát ročně. Někteří ale prevenci dlouhodobě zanedbávají a do ordinace přicházejí až s pusou plnou kazů a dalšími vleklými problémy, které výrazně narušují kvalitu jejich života. Když je škoda velká, zubař vám nejspíš řekne, že bude nejlepší udělat vám korunku. V tomto článku si proto o této proceduře povíme vše, co o ní musíte vědět.
K zubům má většina lidí velmi zvláštní vztah. Ačkoliv nás až na krátké období provází do konce života, kromě pravidelného čištění pro ně (mnohdy) děláme jen minimum. Kromě každoroční prohlídky u stomatologa bychom měli docházet i na dentální hygienu, která zbaví zuby nebezpečného zubního kamene a plaku (který způsobuje kaz a narušuje zdraví našich dásní). Dentální hygienistka navíc člověka naučí, jak si zuby správně vyčistit. Což je cesta, jak se vyhnout novým zubním kazům i velmi nepříjemné paradentóze.
Pokud je kaz velký, nebo se zub už nedá zachránit, zubař vám oznámí, že vám vyhotoví korunku. Jelikož se nám něco podobného nestává každý den a zároveň jde o proceduru, která vychází i na několik tisíc korun, je dobré, abyste věděli, o co přesně jde.
Jestli jste připraveni, tak můžeme začít.
Co je zubní korunka?
Zubní korunka je ve své podstatě nástavec, který přikryje poškozený zub. Co se týče materiálů, ze kterého bývá vyrobená, můžete si vybírat. Někdo preferuje korunky kovové, jiný zase upřednostňuje porcelán. Setkáváme se ale i se zubními korunkami z kompozitu, keramiky, nebo s takovými, které kombinují několik materiálů současně.
O tom, jaký materiál bude použit rozhoduje primárně váš lékař. Musí totiž zhodnotit, na jakém místě se poškozený zub nachází, jak moc bude korunka vidět při mluvení, nebo zívání, v jakém stavu jsou vaše dásně, jakou barvu mají okolní zuby a v neposlední řadě také to, kolik toho zbývá z vašeho původního zubu.
Zubní korunka se může dávat na přední, ale i na zadní zuby. Když je její provedení precizní, na první pohled nikdo nepozná, že nejde o váš pravý chrup. Pochopitelně jsou ale takto nenápadné korunky o něco dražší.
Pro koho je vhodná
K nasazování korunek dochází ve chvíli, kdy zub není schopen zastávat svoji primární funkci.
Třeba v případě, že:
Dnes 9.11.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Je hodně opotřebovaný
- Je popraskaný
- Ho kus upadl, nebo se jinak rozpadl
- Je celkově oslabený
Korunka se dá nasadit i jako náhrada za zcela chybějící zub. V takovém případě se ale musí udělat zubní můstek, nebo rovnou celý implantát.
Jak se nasazuje?
Čeká vás nasazování zubní korunky a máte z něho strach? Tak se hlavně uklidněte, protože se není vůbec čeho bát.
Princip nasazení zubní korunky je velice snadný. Zubař vám udělá rentgen, nebo otisk zubů, aby získal formu pro nově vyrobený zub. Jakmile je tahle fáze hotová, váš zub ořeže tak, aby vznikl podstavec pro vaši korunku. Aby nebyl poškozen a nezpůsoboval vám nepohodlí, nasadí vám na něj dočasnou korunku, která ho ochrání do chvíle, kdy přijde čas na nasazení té finální. Ta je konstruovaná tak, aby přímo zapadla do vybroušeného základu z vašeho zubu.
Vzhledem k tomu, že je potřeba udělat korunku na míru, je pravděpodobné, že na ni budete několik dnů až týdnů čekat.
Péče o zubní korunku
I když máte místo poškozeného zubu korunku, neznamená to, že se o ni nemusíte starat. Kromě důkladného čištění normálním a mezizubním kartáčkem a pastou pro citlivé zuby se vyhněte kousání do tvrdých potravin. (Tvrdé bonbony, opražená kukuřice, ořechy…) Korunka z porcelánu by to nemusela vydržet a mohla by vám prasknout. Nejlépe vám ale poradí váš zubař, který má s vybraným materiálem dlouholetou zkušenost a zná jeho výhody i slabiny.
Máte zubní korunku? Pokud ano, jaký materiál jste si pro ni vybrali?