Jalovec obecný není jen aromatické koření, ale taky lék
Plody jalovce se nazývají jalovčinky a možná je máte zapsané jako velmi aromatické koření na ochucení zvěřiny. Je to však také účinný přírodní lék na klouby, záněty močových cest a infekční choroby. Jalovec sám roste jako strom nebo i pěkně košatý keř.
Obsah
Jalovec obecný je dnes přísně chráněný
Jalovec poznáte kromě voňavých jalovčinek také podle velmi pichlavých a tvrdých jehlic, které jsou stále zelené a mají stříbřitě zelenou barvu. Dřív se i jeho dřevo používalo pro typické aroma na uzení masa, ale dnes se jalovec dostal pro svou vzácnost na seznam chráněných rostlin.
Samičí bobule, které se sbírají jako koření a pro léčivou moc, dozrávají jednou za dva až tři roky, stejně jako samčí, ale na rozdíl od nich dozráváním dužnatí. Původně jsou to zelené šištičky, které později připomínají spíš bobule a jsou namodrale černé.
Poznáte ho podle výrazné vůně
Přestože je jalovec vlastně velmi nenáročný na prostředí, snese suchou i vlhkou půdu nebo klimatické výkyvy, už se u nás téměř nevyskytuje. Ocitl se na listině chráněných druhů. Dá se ovšem pěstovat i na zahradách a množí se buď výsevem, nebo roubováním.
Jalovčinky se sklízejí na podzim a pak se suší v tenkých vrstvách. Obsahují třísloviny, hořčiny, flavonoidy, vápník, draslík, vitamín C a další prospěšné a léčivé prvky. Nasládlou chuť jim dodávají glukóza a fruktóza a výrazně kořenité aroma pinen, kafr, borneol, terpinol, kadinen a jiné látky.
Jalovec dokáže:
- Vyčistit náš organismus
- Je dezinfekční a antiseptický
- Je močopudný
- Stimuluje tvorbu žluči a žaludečních šťáv
- Pomáhá s nechutenstvím a trávicími potížemi
- Léčí nemoci močového systému
- Pomáhá při srdeční slabosti
- Harmonizuje ženský cyklus
- Ve formě obkladu pomáhá při bolesti kloubů a na revma
- Ulevuje při nemocích dýchacích cest
- Pomáhá s otoky nohou při selhávání srdce
- Léčí nemoci kůže
- Pomáhá s rekonvalescencí po nemocích
Jak jalovec obecný používat k léčení
Z rozdrcených jalovčinek se připravuje čaj. Na šálek použijte 2 lžičky sušených a rozdrcených bobulí, zalijte vařící vodou a louhujte 10 minut. Popíjejte 2x-3x denně. Z jalovčinek se vyrábí také víno, které čistí krev, léčivé sirupy, šťávy, nebo ocet.
Jalovec ovšem není vhodný pro lidi s onemocněním ledvin, pro těhotné ženy a kojící matky. Jako většina bylinných léčebných kúr nemůže být užíván dlouhodobě – tedy déle než 6 týdnů.
Dá se však kromě vnitřního užití využít také vně. Obklady pomáhají při revmatismu a bolestech kloubů. Vynikající je také jako koupel, bývá součástí mastí a olejů. Podporuje totiž prokrvení kůže a tím i hojení.