Balkon plný zeleně – bylinky do truhlíku
Koho by nelákalo natrhat si při vaření čerstvé bylinky, nebo si dojít utrhnout šťavnaté rajče přímo z keříku? Možná si myslíte, že pro takové malé radosti života potřebujete mít zahrádku. Ale ani pokud žijete ve městě, nemusíte pěstování bylinek nebo zeleniny vzdávat. Bude vám stačit vhodně orientovaný balkon, nebo alespoň kousek místa na okenním parapetu.
Obsah
- 1 Nemusíte zůstávat jen u okrasných květin
- 2 Truhlík s čerstvým kořením vždycky po ruce
- 3 Je libo rajčata, nebo třeba borůvky?
- 4 Pěstování bylinek na balkóně – které druhy si vybrat?
- 5 Co budete k pěstování bylinek na balkóně potřebovat?
- 6 Příliš mnoho vlhkosti škodí
- 7 Hnojit či nehnojit?
- 8 Pěstování bylinek v květináči – od semen po sazenice
- 9 Semena potřebují dostatek světla a tepla
- 10 Pro snadnější klíčení semena namočte
- 11 V květnu je čas přesadit bylinky ven
- 12 Předpěstované sazenice vám usnadní práci
Nemusíte zůstávat jen u okrasných květin
Okna či balkóny totiž nemusí zdobit jen rozkvetlé truhlíky s květinami. Můžete je využít pro pěstování široké škály jedlých rostlin – od bylinek pro použití v kuchyni přes rajčata a jahody až po brambory nebo dokonce dýně.
Právě teď je vhodná doba zamyslet se nad tím, jaké dobroty byste si letos doma chtěli vypěstovat. Pokud vás láká mít při vaření vždycky po ruce čerstvé koření, pak vás nejspíš potěší, že pěstování bylinek v květináči není nějak náročné. Můžete si vytvořit vlastní bylinkový truhlík na míru, do kterého zasadíte právě ty bylinky, které v kuchyni využíváte nejčastěji.
Truhlík s čerstvým kořením vždycky po ruce
Klasikou mezi kandidáty na bylinky do truhlíku je například oregano, petržel či pažitka. Jestli máte rádi grilování, můžete do truhlíku vysadit takové bylinky, které se hodí k dochucení grilované zeleniny a masa, jako je rozmarýn, tymián, šalvěj a dobromysl. Budete tak mít při grilování čerstvé koření vždycky po ruce.
Pokud nemáte „zelené ruce“ a v pěstování bylinek si zatím moc nevěříte, můžete si také ze zahradnictví objednat předpěstované truhlíky, které jsou už osázené různými vhodnými kombinacemi často používaných bylinek. Můžete si tak rovnou užívat čerstvých bylinek a starat se už jen o pravidelné zalévání.
Je libo rajčata, nebo třeba borůvky?
Bylinky nejsou zdaleka to jediné, co se dá na balkoně vypěstovat. I začátečník snadno zvládne sklidit úrodu například jahod či rajčat – je potřeba si jen vybrat vhodné druhy, určené právě pro tento typ pěstování. Na balkón se hodí například měsíční jahody – odrůda s drobnými plody se sladkou chutí, nebo keříčková rajčata. V květináči nebo truhlíku na balkoně vám mohou vyrůst například i ředkvičky nebo chilli papričky, a pokud máte dostatek místa, pak třeba i brambory nebo hlávkový salát.
Můžete i zaexperimentovat a zkusit si pořídit něco originálního – třeba Solanum muricatum – drobné exotické ovoce chutnající po melounech, kterému se také přezdívá „Pepino“, nebo třeba kanadskou borůvku, což je větší odrůda borůvek s výraznou chutí, která se hodí právě na balkonové pěstování.
Pěstování bylinek na balkóně – které druhy si vybrat?
Při výběru rostlin, které si do své domácí zahrádky pořídíte, byste se měli řídit především tím, na jakou světovou stranu máte okno či balkon orientované. Jiným bylinkám se totiž bude dařit na jižně orientovaných plochách s dostatkem slunečního světla, a jiným zas na balkonech či terasách obrácených na sever, kam zas tolik denního světla nedopadá. Výběr rostlin je tedy potřeba přizpůsobit tomu, jaké stanoviště máte k dispozici.
Pokud vaše okno či balkon směřuje na jih, bude se u vás dobře dařit teplomilným rostlinám, i když některé z nich budou vyžadovat přistínění před největším poledním žárem. Důležitá je také častá zálivka. Pokud se vám nechce stále myslet na zalévání, mohou vám pomoci samozavlažovací truhlíky a květináče, do kterých většinou stačí doplnit vodu zhruba jednou až dvakrát týdně. Samozavlažovací nádoby udrží půdu v letních vedrech vlhkou a přispějí k lepšímu růstu a větší úrodě.
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Na jižně orientované balkóny a terasy se hodí teplomilné bylinky, které původně pocházejí ze Středomoří a tím pádem dobře snášejí vystavení slunečnímu žáru. Jsou to například:
- Rozmarýn
- Šalvěj
- Levandule
- Bazalka
- Tymián
- Dobromysl
- Majoránka
- Bobkový list
Hodí se sem i slunečnice, rajčata nebo jahody. Jako okrasné rostliny můžete přidat třeba muškáty či sukulenty.
Balkóny a okna orientovaná na východ nebo západ mají výhodu v tom, že je na nich o přistínění rostlin postaráno. Bude se zde dobře dařit například těmto rostlinám:
- Máta
- Meduňka
- Stévie
Okna a balkony obrácená na sever jsou na pěstování rostlin často problematické. Po velkou část dne zde bývá stín, a proto se tu nemusí dařit rostlinám, které vyžadují větší množství světla. Bylinky, které dokážou prospívat i na zastíněných místech, jsou například:
- Pažitka
- Libeček
- Kerblík
Dále můžete zkusit pěstovat meduňku a mátu, protože tyto bylinky poměrně dobře snášejí i zastínění. Nemusíte to ale vzdávat ani s rajčaty s jahodami. Za pokus jejich pěstování stojí, i když je pravděpodobné že se budete muset smířit se skromnější úrodou.
Co budete k pěstování bylinek na balkóně potřebovat?
Pěstování bylinek na balkoně není nijak náročné na pomůcky. Základem je vhodná nádoba a substrát, a pak samozřejmě semínka či sazenice rostlin, které chcete pěstovat. V závislosti na konkrétních pěstovaných druzích si vyberte vhodné hnojivo – některé bylinky hnojení ale nevyžadují.
Nádoba by měla být přiměřená velikosti rostliny. Pokud nejde o samozavlažovací truhlík či květináč, měli byste dospoda nejdřív umístit drenážní vrstvu ze štěrku, drobných kamínků nebo drobných hliněných střepů. Také je možné využít speciální materiály jako je keramzit či perlit.
Příliš mnoho vlhkosti škodí
Drenážní vrstva slouží k ochraně rostlin před přemokřováním substrátu, které by mohlo způsobit uhnívání kořenů či jiné problémy. Vytváří totiž částečně propustnou vrstvu, která umožňuje postupné pronikání vody do substrátu. Drenážní vrstvou naplňte nádobu zhruba z jedné čtvrtiny, zbytek nádoby naplňte substrátem, do kterého budete rostliny sázet.
Substráty určené speciálně pro pěstování bylinek v květináči se dají koupit v zahradnictvích či hobbymarketech. Bude vám ale stačit i obyčejná zemina, pro odlehčení promíchaná s pískem. Obzvlášť původem středomořské bylinky totiž potřebují lehčí a propustnější substrát.
Hnojit či nehnojit?
Pro rostliny pěstované v nádobách je obecně důležité pravidelné hnojení, protože mají k dispozici jen omezené množství hlíny, ze kterého se rychle vyčerpají živiny. Mimořádně důležité je hnojení obzvlášť pro jahody, rajčata a papriky.
Hnojit by se ale naopak příliš neměly původem středomořské bylinky, které se v přírodě vyskytují na živinami chudých půdách, jako je třeba tymián, levandule, bazalka a oregano. Při častém hnojení by sice rychleji rostly, bylo by to ale na úkor jejich chuti.
Nejvhodnější pro hnojení bylinek jsou organická hnojiva. Dají se koupit i taková, která jsou určená přímo pro bylinky. Vyhněte se hnojivům, která nejsou vyrobena z přírodních surovin – chemická hnojiva by rozhodně neměla přijít do styku s částmi rostlin, které budete později konzumovat.
Pěstování bylinek v květináči – od semen po sazenice
Pokud jste pokročilí (nebo odvážní) zahradníci, můžete si vypěstovat bylinky přímo ze semen. Pokud si ještě příliš nevěříte nebo si chcete ušetřit práci, je možné později v zahradnictví koupit předpěstované sazenice. Semena se začínají vysévat už od února, v závislosti na délce klíčení konkrétní rostliny.
Semena vysejte do nádoby naplněné substrátem pro výsevy. Můžete si ho sami připravit tím, že smícháte zahradní zeminu, písek a prosátý kompost. Nádobu umístěte na vnitřní parapet, ideálně u jižně orientovaného okna, a přikryjete průhledným víkem nebo fólií s větracími otvory. Přikrytí je důležité, protože klíčící semenáčky potřebuji vyšší vzdušnou vlhkost. Větrací otvory jsou potřebné pro regulaci vlhkosti, protože kdyby byla příliš vysoká, mohla by rostlinky napadnout plíseň.
Semena potřebují dostatek světla a tepla
Pokud nemáte dostatečně dobře osvětlené místo, můžete semenům přisvítit žárovkou či zářivkou s denním spektrem. Semínka pravidelně roste pomocí rozprašovače, naplněného odstátou, vlažnou vodou. Semena potřebují ke klíčení také stálou teplotu, většinou nad 20°C. V případě potřeby můžete rostlinkám zespoda přitopit elektrickou dečkou.
Pro snadnější klíčení semena namočte
Bylinkám a ostatním rostlinám můžete ke snadnějšímu klíčení pomoci tím, že je před vysetím na několik hodin namočíte do vody nebo bylinkového nálevu. Semena totiž obsahují inhibitory klíčení, které mají zajistit, aby nevyklíčila předčasně při první jarní spršce a vzápětí neuschla. K vyklíčení je probudí až větší přísun vláhy.
Místo vody můžete použít také heřmánkový nálev, který semena ochrání proti houbovým chorobám, plísním a bakteriím, nebo odvar z dubové kůry (ideálně z mladých větví), který změkčí povrch tvrdých semen. Přesličkový nálev zas semenům dodá křemík a tím je posílí.
Čím větší semeno a čím silnější je jeho slupka, tím déle je dobré ho nechat ve vodě. Drobným semenům bylinek obvykle stačí několik hodin, zatímco semena rajčat nebo papriky je lepší nechat namočené jeden až dva dny. V tom případě je ale vodu nebo bylinkový nálev potřeba dvakrát denně vyměnit.
Semena vysévejte ještě vlhká, nenechávejte je opět uschnout. Pro velmi drobná semínka, jaké mají například jahody, je spíš než namáčení ve vodě vhodné po umístění na povrch substrátu semena opakovaně jemně rosit rozprašovačem.
Když semenáčky vyklíčí, je potřeba je rozsadit, aby nerostly příliš blízko sebe. To se ale netýká rostlin s kůlovým kořenem (což je silný, kolmo dolů rostoucí hlavní kořen, který výrazně přesahuje drobnější postranní kořeny), jako je petržel, mrkev či kopr, kterým přesazování naopak škodí. Pro tyto rostliny je lepší pozdější výsev přímo do venkovního truhlíku.
V květnu je čas přesadit bylinky ven
Většina u nás pěstovaných bylinek je teplomilných, a proto se většinou přesazují do venkovních truhlíků až na začátku května. Tou dobou už vám z časně jarního výsevu vyrostou sazenice bylin, připravené na přesazení ven do květináče nebo truhlíku. Jahody a zeleninu můžete vysazovat ven už od dubna. Správný čas na přesazení je tehdy, když semenáčkům vyraší první pár neděložních lístků.
Ještě než sazenice vysadíte ven, měli byste je postupně otužovat. Nejdříve často větrejte v místnosti, ve které se semenáčky nacházejí, a postupně je během dne na stále se prodlužující dobu přemísťujte ven, aby se mohly plynule přizpůsobit odlišným venkovním podmínkám. Dávejte ale pozor, aby rostlinky nestály v průvanu a nesvítilo na ně přímé slunce.
Předpěstované sazenice vám usnadní práci
Pro začátečníky je nejjednodušší koupit si už předpěstované sazenice. Seženete je v zahradnictvích, čím dál tím častěji se dají koupit také například na farmářských trzích. Vyhněte se květináčům s bylinkami, které pocházejí ze supermarketů – ty jsou totiž určené pro okamžitou spotřebu a na dlouhodobé pěstování se nehodí.
I pokud vám pěstování bylinek od semen připadá náročné, můžete si díky předpěstovaným sazenicím snadno zajistit úrodu čerstvých bylinek a dalších plodin, které budete mít na balkóně vždy na dosah ruky. Nemusíte si tedy dělat starosti, že pěstování bylinek na balkóně nezvládnete – zkuste pro začátek objednat pár sazenic a hurá do toho!