Pupalkový olej je spíše lék než potravina
Pupalka dvouletá je i svým zjevem pozoruhodná rostlina. Pochází původně ze Severní Ameriky a u nás se jí také někdy říká noční svíce. To protože se její žluté nebo bílé květy rozvinou jen na jednu noc a pak zase uvadnou. Díky tomu, že se rozvoní hlavně v noci, opylují pupalku téměř výhradně noční motýli.
Obsah
Obsahuje spoustu nenasycených mastných kyselin
Pupalka dvouletá obsahuje velké množství bioaktivních látek, které se všechny vyskytují v oleji z jejích semen. Jako ostatní oleje, obsahuje i ten pupalkový hodně nenasycených mastných kyselin, které potřebujeme k syntéze pro život nezbytných látek. Těmto kyselinám říkáme eikosanoidy. Tyto nenasycené mastné kyseliny pomáhají řídit srdeční činnost, krevní tlak, imunitu, trávení, spalování, ale také léčí záněty, nebo pomáhají ženám v období těhotenství a menstruace. Pupalkový olej obsahuje až 70 % kyseliny linolové a 9 % kyseliny gama-linoleové. Ta se v těle přeměňuje na prostaglandiny, které brání zvyšování hmotnosti tím, že nedovolí, abychom zadržovali vodu a sodík. Prostaglandiny také pomáhají před porodem otevírat porodní cesty, umenšují kožní problémy, vylepšují imunitu, ale i odolnost proti stresu. Pupalkový olej dokáže:
- Snížit riziko infarktu, angíny pectoris a mrtvice
- Příznivě ovlivňuje činnost jater
- Působí protizánětlivě na klouby
- Pomáhá proti zánětům víček, slzení a pálení očí
- Zvyšuje elasticitu kůže
- Léčí akné
- Napomáhá hubnutí
- Omezuje tvorbu křečových žil a podporuje prokrvení končetin
- Pomáhá proti menstruačním a klimakterickým potížím
- Zlepšuje otevírání porodních cest
- Pomáhá s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou a schizofrenií
Jak pupalkový olej dávkovat?
POZOR: Pupalkový olej byste ovšem neměly užívat, pokud kojíte, mohl by zhoršit, nebo zcela zastavit vaši laktaci. Problém může být také s velmi vysokými dávkami oleje u lidí, trpících epilepsií. Může u nich vyvolat záchvat. Menší množství pupalkového oleje však tento problém nezpůsobí. Jinak je pupalkový olej vhodný i pro děti, ale nemusí jim chutnat, protože je nahořklý. Proto jim ho přidávejte spíš do jídla. Doporučené dávkování pro dospělé i děti jsou 1-2 lžičky po jídle, případně v jídle. Ovšem pamatujte na to, že ho nesmíte zahřívat. Proto ho do jídla přidávejte až před samotným jedením a úplně nejlépe do studené kuchyně.
Je dobrý i na ruce, nehty, pleť a vlasy
Pupalkový olej je ovšem skvělý také pro své kosmetické účinky. Můžete ho využít pro péči o ruce a nehty. Smíchejte lžíci pupalkového oleje, lžíci mléka a dvě lžíce medu. Nechte alespoň 20 min působit. Podobně ho můžete využít na masku pro citlivou až poškozenou pleť. Stačí smíchat lžíci oleje se smetanou a aplikovat 1-2x týdně na 20 minut. Pupalkový olej vám také pomůže se suchými a roztřepenými konečky vlasů. Olej nahřejte, naneste na vlasy, které pak zabalte do fólie a pak do ručníku. Nechte působit asi 30 minut a pak si vlasy umyjte.
Kde seženete osvědčený pupalkový olej?
Kvalitní, za studena lisovaný pupalkový olej s betakarotenem 250 ml za 611 Kč najdete v ověřeném eshopu Pro zdraví. Účinné látky z pupalky poskytují stavební látky pro biosyntézu našeho organismu a karotenoidy zabraňují tvorbě volných radikálů a tak složky, které k biosyntéze potřebujeme, ochraňují. Chcete vědět, jaké další oleje mohou být velmi prospěšné vašemu zdraví? Podívejte se na zdravé oleje.