Chůze s trekingovými holemi: Sport, který si zamiluje každý
Chůze je nejpřirozenější druh pohybu. Ne vždy je ale možné se jí oddávat bez naprostých potíží. Zvlášť starší lidé mohou mít horší balanc a zároveň potřebují při chůzi nějakou oporu. Právě pro ně je vhodná chůze s trekingovými holemi. Víte, čeho všeho lze s jejich používáním dosáhnout?
Chůze je způsob, jak se přesunout z místa na místo. Někdo ji využívá ke krátkým procházkám po městě, jiný zase k dlouhým horským túrám. V poslední době jsme však svědky toho, že obyčejnou chůzi doplňují trekingové hole. Jelikož je třímají v ruce lidé všech věkových kategorií, můžeme si začít pokládat otázku, zda má chození s hůlkami nějaký benefit, o kterém ještě nevíme.
Na to se podíváme v následujících několika odstavcích.
Důvody, proč chodit s trekingovými holemi
Pokud jste hodně mladí, nebo uprostřed produktivního věku, můžete si při chůzi s hůlkami připadat poněkud nepatřičně. Strach z nich ale mohou mít i senioři. Například ti, kteří trpí nějakým omezením pohybu a nejsou si jistí, zda výlet s nimi zvládnou.
Ať už se řadíte do kterékoliv skupiny, měli byste vědět, že:
- Hůlky pomáhají snižovat napětí kloubů při chůzi (veškerou práci nenecháváte jen na nohách)
- Se vám zlepší cirkulace krve v těle (ruce jen tak nevisí, takže dojde k jejich lepšímu prokrvení)
- Snižují riziko pádu
- Zlepšují rovnováhu a koordinaci těla
- Posilují ruce
- Pomohou vám s hubnutím
Jak vidíte, z těchto výhod mohou těžit prakticky všechny skupiny turistů. Mladým trekingové hůlky pomohou lépe unést váhu jejich batohu (případně dítěte, které jim sedí na zádech), takže si tolik nezatíží klouby v kolenou a jiných částech nohou. Také jim pomohou lépe vytrénovat ruce.
U starších lidí je zase důležité, že jim hůlky dodávají oporu, zlepšují jim koordinaci pohybu a zároveň zamezují riziku toho, že upadnou.
Jak chodit s trekingovými holemi
Dnes 13.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Aby se vám s holemi dobře chodilo, měli byste si vybrat takové, u kterých lze zvolil jejich délku. Výhodnější pro vás budou určitě i ty, které mají očka na zápěstí, takže vám tak snadno nesklouznou.
Držení trekingových holí by mělo být uvolněné a mělo by směřovat ze strany dovnitř. Následně dejte lokty blízko k tělu a zkuste udělat pár kroků, abyste si zvykli na nový druh pohybu. Během chůze byste měli pohybovat rukama, tak, že uděláte mírný pohyb předloktím směrem vzhůru. Pokud vám to nevyhovuje, můžete hýbat jenom zápěstím. Abyste byli schopni ujít i podstatně delší vzdálenost, myslete na to, že při chůzi musíte jít pokaždé do protivky. (Při vyšlápnutí levou nohou zvedáte pravou hůlku a naopak.) Co se týče “bodání” hůlek do země, tak ho není nutné provádět. Bohatě stačí, když se země jenom zlehka dotknete.
Chodíte s trekingovými hůlkami? Pokud ano, zvládli jste je ovládat okamžité poté, co jste si je vzali do ruky?