Saunováním ke zdraví!

Saunování vám pomůže zlepšit fyzické i psychické zdraví. Pobyt v sauně je výbornou prevencí proti nemocem, především v chladnějším období roku. Díky němu totiž tělo začne mnohem intenzivněji vytvářet imunitní látky a jejich zvýšená hladina v organismu přetrvává až týden od pobytu v sauně. Kromě toho saunování pomáhá odstranit z těla hleny, které mohou obsahovat mikroby, a uvolňuje svalstvo dýchacích cest, čímž usnadňuje dýchání.
Pobyt v sauně zažene bacily
Pokud si pravidelně dopřáváte pobyt v sauně, platí, že i pokud by se vám přece jen podařilo nějakou nemocí nakazit, bude její průběh výrazně lehčí. Jestli u vás už ale nějaká nemoc propukla naplno, neměli byste do sauny chodit – v takovém případě by se vám mohlo spíš přitížit, obzvlášť pokud máte horečku.
Saunování přispívá nejen ke zdraví těla, ale i duše
Saunování je také velmi účinná detoxikace organismu – díky jediné návštěvě sauny se z těla vyplaví takové množství toxinů, že by za normálních okolností jejich odbourání z organismu trvalo celý týden. Kromě toho také pomáhá při nespavosti nebo nechutenství a působí jako prevence proti bolestem hlavy a migrénám.
Saunování má příznivé účinky i na duševní pohodu – snižuje stres a napětí a má pozitivní vliv na kvalitu spánku, takže si během noci výrazně lépe odpočinete.
Jak na to?
Existují určité zásady, které je vhodné dodržovat, pokud chcete, aby pobyt v sauně vašemu zdraví co nejvíce prospěl. Co tedy dělat, aby pro vás saunování bylo příjemné a abyste jeho léčivé účinky co nejlépe využili?
- Před každým vstupem do sauny se osprchujte a důkladně osušte. Do sauny byste nikdy neměli vstupovat mokří.
- Před pobytem v sauně vynechte alkohol a cigarety. Saunování by také nemělo předcházet těžké jídlo, prospěšné ale není ani chodit do sauny úplně nalačno.
- V sauně zůstávejte, jen dokud je vám to příjemné. Přestože běžná doporučená doba jednoho cyklu v sauně je dvanáct minut, u každého člověka je tato doba individuální.
- Pokud vás začnou pálit ušní boltce, špička nosu, pokožka nebo bradavky, ihned pobyt v sauně ukončete.
- Po zahřátí v sauně se nejdřív osprchujte studenou vodou, a až potom se ochlaďte v bazénu. Neměli byste do něj skočit, ale postupně se ponořit, ideálně i s hlavou.
- V bazénu se doporučuje zůstat 2-5 minut. Sledujte své pocity: během této doby by se nejdříve měl dostavit pocit chladu. Potom se začnete cítit příjemně, a ve chvíli, kdy znovu začnete vnímat chlad, je načase vylézt z vody ven.
- Tento proces střídání tepla a chladu byste ideálně měli zopakovat dvakrát až třikrát. Mezi jednotlivými cykly v sauně nezapomeňte na doplňování tekutin. Ideální je minerální voda, protože spolu s potem se z těla ztrácí sodík a draslík, které je třeba doplnit.
- Po saunování si dopřejte pořádný odpočinek – vaše tělo vám bude vděčné.
Do sauny by neměli chodit lidé s onemocněním srdce či ledvin, nebo ti, kdo trpí vysokým tlakem. Pokud máte některý z těchto zdravotních problémů, ale přesto chcete saunování zkusit, můžete po poradě se svým lékařem vyzkoušet infrasaunu, ve které teploty nedosahují takových výšek, jako v klasické sauně.