Omega 3 pro děti už před narozením
Omega 3 nenasycené kyseliny mají velký vliv na zdraví dítěte už před jeho narozením. Nastávající maminky by je měly přijímat v potravě, protože ovlivňují růst a vývoj plodu, hlavně centrální nervové soustavy a mozku. Ukázalo se také, že tyto kyseliny mohou rozvíjet IQ miminka, pokud jsou součástí mateřského mléka.
Obsah
Jsou důležité pro plod i pro miminka
Kromě toho omega 3 kyseliny chrání dítě před předčasným narozením, posilují jeho imunitu a jsou prevencí proti chronickým onemocněním. Po narození a kojení jsou však tyto kyseliny pro dítě stále nezbytné. Centrální nervová soustava a mozek se totiž nevyvíjejí jen před narozením, ale také během prvních tří let života dítěte.
Proto je třeba si hlídat příjem omega 3 nenasycených kyselin nejen v těhotenství a během kojení, ale také dávat stravu, bohatou na tyto kyseliny, malým dětem. Ostatně i později jsou tyto tuky našemu tělu prospěšné, proto je dobré v jejich přísunu pokračovat i po třetím roce dítěte.
Dokážou zmírnit hyperkinetickou poruchu
Nové medicínské poznatky o omega 3 mastných nenasycených kyselinách přinesly potvrzení jejich důležitosti pro dětský organismus. Australská studie prokázala, že zvýšené množství těchto kyselin vede ke zlepšení schopnosti číst u dětí s ADHD, tedy hyperkinetickou poruchou.
Děti s touto poruchou se po té, co jim byla podávána vyšší dávka omega 3 kyselin, zlepšily ve čtení slov a jejich hláskování. Podle jejich rodičů se u nich také snížily příznaky ADHD. Australská studie tedy prokázala, že zvýšená hladina těchto kyselin v krvi může zlepšit pozornost, gramotnost a zmírnit projevy poruchy u dětí s hyperkinetickou poruchou.
- Snižují hladinu „špatného“ LDL cholesterolu
- Předchází artritidě
- Jsou prevencí astmatu
- Snižují riziko rakoviny
- Snižují riziko poruch ledvin
- Jsou prevencí lupénky
- Zbaví vás únavy a depresí
Najdete je hlavně v mořských rybách
Nejvíc omega 3 nenasycených kyselin je v mase mořských ryb, jako je losos, sleď, makrela, nebo sardinka. Poměrně velké množství se nachází také ve sladkovodních rybách. Protože však ryby mohou být pro děti alergenem a také pro ně může být nebezpečné jíst maso s tak malými kostičkami, doporučuje se jim k užívání spíše rybí tuk.
Pokud děti rybí tuk odmítají, což není výjimka, mohou omega 3 kyseliny získávat z vlašských ořechů, mandlí, či rostlinných olejů lisovaných za studena ze lněného semínka nebo řepky olejné. Tyto kyseliny se nachází také v sójových bobech, nebo tzv. funkčních potravinách, jako jsou margaríny, cereální nebo mléčné výrobky, které jsou o tyto kyseliny obohaceny. Je možné podávat dětem omega 3 i ve formě potravinových doplňků.
Co se týče doporučené denní dávky omega 3 nenasycených kyselin, zajistí ji nám i dětem dvě porce tučné mořské ryby týdně.