Bylinky, bez kterých se v kuchyni neobejdete
O bylinkách se říká, že jejich síla dokáže člověka postavit na nohy. Když je přidáte do jídla, dodáte mu extra porci chuti. Krom jiného mají bylinky velmi pozitivní vliv na správné fungování lidského těla. Víte, s jakými bylinkami se můžete v kuchyni setkat? To se dozvíte v tomto článku.
Bylinky jsou spojencem lidského zdraví už od chvíle, kdy se rozmohlo první lidové léčitelství. Ne nadarmo se v knihách, pohádkách a filmech můžeme setkat s tituly, jakými jsou například “babka kořenářka”, nebo “bylinkář”. Lidé, kteří měli schopnost rozumět rostlinám a jejich účinkům byli ve společnosti velmi cenění. A není se čemu divit.
Aby takový bylinkář získal schopnost léčit, stálo ho to (často) i roky pečlivého studia. Drobná záměna rostlin či odhad špatné dávky mohly být často fatální. Takto nadaní lidé proto byli nezřídka obžalováni z čarodějnictví.
Naštěstí pro nás, doba už pokročila hodně kupředu. Nemusíte se bát, že pokud si nasypete trochu bazalky do omáčky na pizzu, skončíte na planoucí hranici. Byla by však chyba si myslet, že bylinná koření, která v kuchyni používáte mají za následek pouhé vylepšení chuti jednotlivých pokrmů.
Pojďte se spolu s námi podívat na to, co jednotlivé bylinky umí a jak je lze použít.
Obsah
Proč používat bylinky?
Jak již bylo řečeno v úvodu, bylinky jsou často přísadou, která pomůže pozvednout prožitek z jídla o trochu výš.
Stačí, když se porozhlédneme po české i světové kuchyni. Byla by italská kuchyně tak dobrá, kdyby Italové nepoužívali bazalku či oregano? Byla by česká velikonoční nádivka tak chutná, pokud by v ní nebyly kopřivy? Chutnala by nám francouzská kuchyně, kdyby v ní nebyl rozmarýn a provensálské koření? Stejně tak skandinávská kuchyně by nebyla tím, čím je, pokud by v ní nebyl zastoupen tolik oblíbený kopr.
Z výše uvedeného výčtu je tedy více než patrné, že bylinky a koření mají ve světové kultuře své místo. Ačkoliv jsou bylinky jako takové dostupné všem, každá z nich má svou pomyslnou domovinu, ze které původně pochází. (Případně, kde se v kuchyni používá nejvíc.) Jedná se tedy částečně i o indikátor jednotlivých světových kuchyní.
Nejoblíbenější bylinky
Nebudeme dlouho chodit kolem horké kaše a rovnou se podíváme jak na více, tak méně známé bylinky, které lze v naší kuchyni použít. Mimo jiné si povíme i něco o tom, proč jsou pro lidský organismus tak prospěšné.
Dnes 14.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Mezi nejoblíbenější bylinky u nás patří:
- Bazalka
- Oregano
- Kopr
- Rozmarýn
- Skořice
- Šalvěj
- Máta
- Zázvor
- Kajenský pepř
- Česnek
- Heřmánek
- Tymián
- Petržel
- Koriandr
- Kopřiva
A mnoho dalších.
Když se podíváme na bazalku, ta je bohatá na vitamín A, K, železo a další důležité minerální látky. Kromě jiného je v ní vysoké množství antioxidantů, které bojují jak proti nemocem, tak proti volným radikálům. Právě ty jsou zodpovědné za vznik nejrůznějších civilizačních chorob. Podle některých studií by mohla bazalka zlepšovat náladu, snižovat tlak a potlačovat nepříjemný zápach z úst. (Studie však byly prováděny na zvířatech, proto je potřeba k výsledkům přistupovat s rezervou.)
Oregano je taktéž velmi bohaté na antioxidanty. Vědci poukazují i na to, že oregano má moc bojovat s řadou již existujících bakterií. S tím jde ruku v ruce i jeho schopnost léčit infekce v organismu.
Méně používanou, avšak stále oblíbenou bylinkou našich kuchyní je kopr. Ten je bohatý na vitamín A, vitamín C, mangan, železo a na další důležité prvky. V Asii a v Indii se věří, že s pomocí kopru lze léčit nechutenství, kašel, horečku a celou řadu dalších životních nepříjemností.
Když do svého jídelníčku zařadíte rozmarýn, obohatíte ho o dobrý zdroj vitamínu B6, vápníku a železa. Krom vysokého množství antioxidantů a antibakteriálních účinků vám rozmarýn zlepší trávení. V neposlední řadě se jedná o dobrého spojence proti onemocnění paměti, mozku a nervů.
Stejně tak i šalvěj je bohatá na vitamín B6, vitamín K, mangan a železo. Asi nikoho nepřekvapí, že konzumace šalvěje může významně podpořit zdraví vaší dutiny ústní. (Hlavně v případě, že trpíte na nepříjemné záněty a otoky.) Také se jí připisují účinky, které redukují symptomy spojené s menopauzou.
Tymián umí snížit tlak a pomáhá zvyšovat imunitu. Je totiž výborným zdrojem vitamínu C a vitamínu A. Tymián je často používán i jako přírodní repelent proti hmyzu.
Nakonec se podíváme i na u nás tolik oblíbenou petržel. Ta obsahuje úctyhodné množství vitamínu A, C a K. Stejně jako mnoho dalších obsahuje železo, vápník a hořčík. Z účinků na vaše zdraví bychom mohli jmenovat ochranu srdce a ledvin.
Bylinky a hubnutí
Možná jste to nevěděli, ale některé bylinky a koření vám mohou pomoci s hubnutím. Nejčastěji se v tomto ohledu skloňuje kajenský pepř. S hubnutím vám ale pomůže i skořice, zázvor, oregano, černý pepř nebo kardamom.
Bezpečné používání bylinek
Záleží jen na vás, zda se rozhodnete v kuchyni používat bylinky čerstvé, nebo dáte přednost sušeným. Koho baví pěstování rostlin, ten určitě vyzkouší i pěstování bylinek svépomocí.
Rozhodně je však potřeba myslet na to, že i když je příroda dobrý pomocník, nevyplatí se to s jejími dary přehánět. Pokud budete konzumovat nadměrnou dávku bylinek, můžete si způsobit otravu a nevolnost.
Některé byliny také nemusí být vhodné pro všechny strávníky. Jejich účinky mohou zhoršit zdravotní stav, nebo narušovat účinek některých léků. (Některé byliny mohou být nevhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. Jiné zase mohou snižovat účinky hormonální antikoncepce.)
Pouštíte-li se do těchto vod poprvé a nejste si úplně jistí, poraďte se se svým lékařem.
Jak bylinky využít?
Využití bylinek je takřka neomezené.
Nejčastěji se používají:
- V omáčkách
- Do těsta
- Při pečení masa
- V limonádách
- V polévkách
- Při přípravě dezertů (máta, skořice…)
- Do čajů
Kdo chce, ten může bylinky naložit do oleje a ten posléze používat na zakápnutí salátu či pro naložení dalších potravin. (Například hermelínu a jiných typů sýra.)
V případě, že chcete s experimentováním zajít ještě dál a chcete bylinky používat i jinak, vyzkoušejte si výrobu své vlastní bylinné tinktury. Bohatě stačí, když některé z výše uvedených bylin naložíte do lihu a necháte vše na pár dní vylouhovat.
Experimenty si užijete i v případě, že si z nasušených bylin vyrobíte vlastní vonné polštářky pro zklidnění a zlepšení spánku. (Šalvěj, levandule…) Dobrou zábavu slibuje i příprava vlastních bylinných bomb do koupele.
Jak již bylo řečeno – pro bylinky není místo jen a pouze v kuchyni. Vše záleží jen na vaší fantazii a schopnostech.
Používáte rádi bylinky? Dejte nám vědět do komentářů.