Které bylinky vám pomohou na deprese?

Smutek, únava, špatná nálada, problémy s usínáním, nechutenství nebo naopak nadměrná chuť na sladké – to všechno mohou být první příznaky toho, že vás trápí deprese. A přestože byste se s podezřením na tuto diagnózu měli vydat především k lékaři, příroda nám nabízí různé způsoby, jak s mírnými depresemi zatočit, nebo si alespoň trochu ulevit.
Obsah
Třezalka je asi nejznámější z bylinek na léčbu depresí. Už odedávna se odvar z třezalky používal k utlumení úzkosti a neklidu. U lehčích forem deprese pak může třezalka nahradit klasická antidepresiva, případně se dá použít jako doplňková léčba. Dá se užívat buď ve formě čaje, nebo v koncentrovanější formě v podobě kapslí. Nevhodné je užívání třezalky pro kardiaky, těhotné ženy a pro ženy užívající antikoncepci, protože třezalka ve větším množství může snižovat její účinnost. Před začátkem užívání je vhodné se poradit s lékařem.
Meduňka díky obsahu uklidňujících silic pomáhá nejen při úzkostech, podráždění a depresích, ale i při nespavosti, nesoustředěnosti a zapomětlivosti. Kromě toho, že má čaj z meduňky blahodárné účinky, má také příjemnou, lehce citrónovou chuť a vůni.
Levandule je známá hlavně díky své pronikavé, sladké vůni, která má uklidňující účinky. Levandulové silice pomáhají odstranit napětí, zmírnit bolesti hlavy a migrény. Při vnitřním užívání levandule mírně snižuje krevní tlak a povzbuzuje slinivku k větší tvorbě enzymů. Když si trochu levandulového oleje přidáte do koupele, pomůže vám k relaxaci a uvolnění.
Heřmánek nemá jen hojivé účinky
Kozlík lékařský je bylina, která se hodí především pro ty, kdo mají problémy se spánkem. Čaj či kapky z kozlíku vám pomohou rychleji usnout a zkvalitní spánek. Tato bylinka totiž obsahuje látky se sedativními účinky. Využívá se i při úzkostech a ke zmírnění depresí, působí i jako mírné analgetikum a snižuje krevní tlak.
Heřmánek obsahuje silice, které dokážou navodit pocit uklidnění. Kromě toho také ulevuje od bolesti a pomáhá při hojení ran. K léčbě se využívá především jeho květ, který se suší a pije jako čaj.
Bazalka je známá především jako koření hojně využívané ve středomořské kuchyni, málokdo ale ví, že má příznivé účinky i na deprese a jiné psychické obtíže. Tato bylinka totiž obsahuje silice a éterické oleje, které zklidňují nervovou soustavu. Pomáhají zmírnit bolesti hlavy, tiší úzkosti a zahání deprese, únavu a stres. Kromě toho také bazalka prospívá trávicímu traktu a dá se využít i při léčbědolních cest močových. Užívá se například jako čaj, který si připravíte z jedné lžičky sušené bazalky zalité vařící vodou, kterou necháte deset minut odstát, můžete si ji ale i přidat do salátu nebo si z ní vyrobit domácí pesto.
Poradit se s lékařem je základ
Šanta kočičí je zase známá spíše jako bylinka, kterou milují kočky. Tato bylina má ale také sedativní účinky a dokonce obsahuje i malé množství halucinogenů. Dříve se žvýkání kořene šanty doporučovalo nesmělým a plachým lidem, aby je povzbudilo k větší průbojnosti. Její sušené listy se také často kouřily. Pro mírné povzbuzující účinky ale postačí, pokud si lžičku sušené šanty přidáte třeba do čaje.
Pokud se s depresemi léčíte, měli byste užívání jakýchkoliv bylinek probrat se svým lékařem. Některé z nich mohou mít poměrně silné účinky. Při slabších depresích ale bylinky jako třezalka mohou být vhodnou náhradou antidepresiv nebo účinnou podporou v léčbě.
Dnes 8.6.2023 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.