Kotvičník zemní: Vedlejší účinky prakticky neexistují
Kotvičník zemní je bylina plná fytosterolů a díky nim patří mezi byliny s mimořádně silnými prospěšnými účinky. Proto je využíván jako léčivka po celém světě. U mužů dokáže podstatně zvýšit hladinu testosteronu a u žen estrogenu.
Obsah
Je to silné afrodiziakum
Kotvičník zemní je jedno z nejsilnějších přírodních afrodisiak. Zvyšuje u obou pohlaví podstatně libido, ale také posiluje potenci, léčí mužskou neplodnost, hypertrofii prostaty a vyrovná se i s vysokým cholesterolem. V posledních letech se však zjistilo, že kotvičník také dokáže zvedat u mužů hladinu testosteronu a to až o 30 % a u žen hladinu estrogenu.
Indiáni používali kotvičník jako diuretikum, proti sepsi a proti zánětu. Číňané jím pro změnu léčili ledvinové, jaterní a kardiovaskulární nemoci. Skutečnost, že dokáže zvýšit hladinu testosteronu, využívají celosvětově sportovci, protože jim to umožňuje snazší nárůst svalové hmoty a zvýšení výkonu.
Účinky kotvičníku na muže přes čtyřicet
- Zvyšuje hladinu testosteronu až o 30 %
- Zvyšuje sexuální touhu
- Pomáhá nárůstu svalové hmoty
- Snižuje tak tělesný tuk
- Snižuje cholesterol
- Obnovuje vitalitu
- Snižuje vnitřní napětí
Účinky kotvičníku na ženy přes čtyřicet
- Zvyšuje hladinu estrogenu
- Zvyšuje sexuální touhu
- Zmirňuje příznaky přechodu
- Redukuje tělesný tuk
- Mírní nespavost, napětí a depresi
Kotvičník zemní – vedlejší účinky
U mužů se hladina testosteronu s věkem snižuje. Tyto symptomy mohou působit jako sexuální dysfunkce, protože bývají spojeny se snížením libida a poruchami ejakulace. Na trhu je dnes mnoho různých léčebných prostředků s obsahem testosteronu, ale kotvičník má obrovskou výhodu nejen v tom, že skutečně funguje, ale také protože je přírodní a levnou alternativou bez jakýchkoliv vedlejších účinků.
Kotvičník roste zejména na suchých a slunných místech, jako jsou stepi a písčiny. Pravděpodobně se po Zemi rozšířil z mořských pobřeží Číny a Japonska. Dnes prospívá i v Africe, Evropě, Austrálii nebo Asii. Často roste planě, ale čím dál častěji je také pěstován cíleně za farmaceutickými účely. Lze ho pěstovat i u nás.
Účinné látky v kotvičníku jsou hlavně sapogeniny, alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, flavonoidy, třísloviny, glykosidy, rutin, kyselina linolová a linolenová a pryskyřice. Také obsahuje taniny, steroly, sacharidy, ale například i vitamín C a řadu dalších prospěšných látek.
Jedna léčitelka mi řekla, že kotvičník může vyvolat mozkovou příhodu. je to pravdou ?
Mirku, v redakci o tom nic nevíme. U kotvičníku se naopak běžně udává, že nemá žádné nežádoucí nebo škodlivé účinky. Snad bude vědět někdo ze čtenářů.
Dobrý den, kotvičník obsahuje MAO inhibitory, tudíž by se něměl používat společne s mléčnými výrobky. Nežádoucí účinek může být paradoxně bolení hlavy.