Co je to spirulina a chlorella a jaké jsou jejich léčivé účinky?
Neexistuje snad nikdo, kdo by si nepřál zůstat zdravý a plný života. Právě tyto důvody lidi nejčastěji vedou k tomu, aby do svého jídelníčku zařadili některý z výživových doplňků. Mezi nimi je i spirulina a chlorella. Víte, jaké účinky na lidský organismus mají a proč je dobré je vyzkoušet?
Každý, kdo se v posledních letech začal zajímat o trendy ve zdravém životním stylu nejspíš zaznamenal výskyt dvou nových ingrediencí. Jsou jimi spirulina a chlorella. V dnešní době jsou obě tyto složky extrémně populární a řada lidí na ně nedá dopustit. Proto se nelze divit, že na schopnosti spiruliny a chlorelly existují tisíce recenzí.
Možná ale o této dvojce čtete úplně poprvé a může být pro vás těžké odhadnout, proč jsou právě tyto dvě potraviny tak vysoce ceněné.
Pojďme se společně podívat na účinky spiruliny a chlorelly na lidské zdraví.
Obsah
Rozdíl mezi spirulinou a chlorellou
Spirulina
Možná máte pocit, že spirulina a chlorella patří do jedné kategorie, pro kterou je předurčuje jejich divný název. Ve skutečnosti se ale nejedná o totéž.
Spirulina je druh vodní sinice, která se vyskytuje především v oblastech s tropickým klimatem. Řada lidí ji považuje za jednu z nejúčinnějších super potravin.
Obsahuje totiž:
- Vitamíny skupiny B
- Vitamín C
- Vitamín A
- Vitamín E
- Karoteny
- Antioxidanty
- Bílkoviny
A mnoho dalších příznivých látek pro váš organismus. Je však potřeba říct, že ne všechny látky, které spirulina obsahuje jsou pro lidský organismus naprosto vstřebatelné. Například u vitamínu B12 bylo zjištěno, že lidské tělo dokáže zpracovat pouze asi 20 % jeho celkového množství.
Během výzkumu bylo také doloženo, že je velmi významným zdrojem antioxidantů a bílkovin. Také je často používána pro své modrozelené barvivo. Krom kaší a smoothies jí lze netoxicky obarvit i některé cukrovinky.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Z dalších zdravotních účinků vám může spirulina nabídnout:
- Snížení cholesterolu
- Zlepšení obranyschopnosti (především u alergiků)
- Snižuje riziko výskytu rakoviny
- Pomáhá předcházet sportovním zraněním
- Snižuje riziko cukrovky
Jak je tedy vidět, využití spiruliny ve vašem životě je opravdu bohaté. Je tedy jen čistě na vás, zda se rozhodnete pro její konzumaci v tabletách či dáte přednost spirulině v prášku.
Zdravotní rizika užívání spiruliny
Stejně jako u některých jiných potravin platí, že plusy užívání jsou vyváženy i několika mínusy.
Jedním z nich je, že se konzumace spiruliny nedoporučuje dětem. Ty mohou být na její účinky citlivější než dospělí. Měly by se jí vyhýbat i těhotné a kojící ženy a lidé s autoimunitním onemocněním. Existuje také nemalé riziko otravy v případě, že se rozhodnete konzumovat spirulinu z neověřeného a neotestovaného zdroje.
Chlorella
Chlorella je vodní řasa (nikoliv sinice). Oproti spirulině je využívána spíš pro detoxikaci organismu. To však neznamená, že by neobsahovala další prospěšné látky pro vaše zdraví.
Mezi nimi jsou:
- Bílkoviny
- Vitamín C
- Vitamín B12
- Antioxidanty
- Zinek
- Měď
- Vápník
- Železo
- Hořčík
- Vláknina
A mnoho dalších.
Stejně jako u spiruliny lze chlorellu užívat ve formě tablet či v prášku. Vědci a lékaři také zjistili, že chlorella dokáže zlepšit účinky některých agresivních druhů léčby, jakou je například chemoterapie.
Mezi její nejdůležitější účinky patří:
- Schopnost detoxikace
- Snižuje množství cholesterolu v krvi
- Bojuje proti vysokému tlaku
- Snižuje riziko onemocnění cukrovkou
Samozřejmě, toto není celý výčet jednotlivých účinků. Řada z těch dalších však nebyla dostatečně vědecky podložena. Jedná se například o tvrzení, že chlorella zlepšuje stavy při PMS či napomáhá ke zlepšení zraku.
Zdravotní rizika užívání chlorelly
Stejně jako spirulina má i užívání chlorelly několik negativ.
Pokud jste citliví, mohou se u vás po požití chlorelly objevit zažívací obtíže. To zahrnuje nepříjemnou plynatost a možný průjem. Chlorella u vás také může způsobit nižší toleranci vůči slunečnímu záření.
Užívání chlorelly se také nedoporučuje u těch, kteří mají slabou imunitu, u žen v těhotenství a během kojení a také v případě alergií na plísně.
Mínus při užívání chlorelly je také to, že ji někteří výrobci nezpracují požadovaným způsobem. Z toho důvodu se může stát, že chlorella projde lidským organismem bez požadovaných účinků. Proto vždy pečlivě čtěte informace uváděné výrobcem. Správně fungující chlorella musí projít procesem desintegrace.
Jak vidíte, účinky obou tolik populárních potravin se opravdu velmi liší. Sami si ovšem můžete vybrat která z nich bude více vyhovovat vašim potřebám.
A jaké jsou vaše zkušenosti s užíváním spiruliny a chlorelly?