Kopřiva: Léčebné účinky a využitelnost v kuchyni
Jedna z nejvšestrannějších léčivek vám určitě roste všude kolem domu a možná se jí i snažíte usilovně zbavit. Ano, řeč je o kopřivě dvoudomé, která je u nás zároveň nejotravnějším plevelem. Kdybychom ji uměli skutečně využívat, ani bychom na zahrádce nepěstovali nic jiného. Nejenže kopřiva léčí, ale je vynikající i v kuchyni, kosmetice i jako hnojivo zahrady.
Obsah
Kdy je nejlepší kopřivu sbírat?
Kopřiva může dorůstat až do výšky 2,5 metrů a její původ je v Evropě, severní Africe a Asii. Nejlepší doba pro sklizeň je na jaře, dokud je kopřiva mladá a dají se sklízet její mladé výhonky. Pokud však kopřivy kosíte, můžete z nich svrchních asi 6 listů s řapíkem sušit celoročně. Kořen a semena se sbírají od srpna do listopadu.
Kořen je nejlepší sušit na slunci, stonek s listy pak zavěšené v kyticích na suchém a stinném místě. Sušenou kopřivu skladujeme nejlépe v plátěných pytlících.
Kopřiva se vyznačuje jak léčivými účinky, tak využitelností v kuchyni. Obsahuje asi dvojnásobné množství proteinů, než mají sójové boby. Také má v sobě vysoké množství minerálů jako je hořčík, vápník nebo železo a další. Obsahuje i vitamín C, B, chlorofyl, karoten, bílkoviny, sacharidy, celulózu, acetylcholin, nebo třísloviny.
S čím vám kopřiva může pomoci?
- Je mírně močopudná
- Snižuje krevní cukr
- Působí proti krvácení
- Léčí záněty
- Působí proti pocení
- Regeneruje
- Detoxikuje
- Má antirevmatické účinky
- Snižuje krevní tlak
- Působí antivirově
- Podporuje trávení
- Léčí kašel
- Podporuje krvetvorbu
- Startuje metabolismus
- Působí proti vypadávání vlasů
- Posiluje vlasy
K vnitřnímu použití se dělá odvar z kořene nebo nadzemní části, pro vnější použití jsou nejlepší odvary, nálevy a tinktury.
Kopřiva je ovšem skvělá také v kuchyni. Listy z ní se dají připravit jako špenát nebo salát, je výborná do rizota, knedlíků, nudlí i noků. Také se hodí do různých omelet, bramboráků, nádivek, těstovin, závinů nebo na pizzu. Syrové kopřivy s pomačkanými žahavými chloupky se dají dávat i do pomazánek.
2 lžičky kopřivy přelijte 250 ml vody a nechte projít varem. Dejte na 10 minut odstát, sceďte a můžete pít jako čaj proti nachlazení, chřipce a chudokrevnosti. Nálev se dá ovšem využít také zevně na vyrážky, kopřivku nebo vlasy.
Proti jarní únavě je velmi účinná šťáva z kopřiv. Umyjte a rozmixujte vrcholky kopřiv, přeceďte, oslaďte a přidejte citrón pro dochucení. Pijte napůl zředěné vodou a uchovávejte v lednici.
Nápoj na vyčištění krve si připravíte z celých kopřiv, které vykopete i s kořínkem, omyjete, zalijete vařící vodou a necháte 24 hodin odstát. Pak sceďte a během tří dnů popíjejte.
Dnes 10.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Víte, která další léčivka u nás roste všude, podobně jako kopřiva a podobně jako ona je kvůli tomu podceňovaná jako plevel? Je to smetanka lékařská neboli pampeliška.