Propolisová mast tiší bolest a ničí baktérie

Propolis vytvářejí včely z pryskyřic, které sbírají na rostlinách a přidávají k nim výměšky svých žláz. Pro ně je to stavební a ochranná látka, ale pro nás je to prakticky poklad. Propolis je totiž antibakteriální, čehož využíváme v léčbě nesmírně širokého okruhu zdravotních obtíží. Navíc dokáže tišit bolest, což možnosti jeho využití v přírodní medicíně ještě rozšiřuje.
Obsah
Napřed si ověřte, že nejste alergici
Pro včely slouží propolis jako tepelná izolace a právě teplem se z něho uvolňují účinné antibakteriální látky. Při léčbě propolis aplikujeme ve formě mastí nebo roztoků. Jediná jeho nevýhoda spočívá v tom, že je v něm obsah účinných látek pokaždé jiný.
Než začnete s léčbou propolisem, ověřte si, zda na něho nemáte alergii. To zjistíte tak, že si kouskem vaty vetřete propolis na dlaňovou stranu zápěstí a necháte zaschnout. Pokud máte alergii, naskáčou vám pupínky. Pokud ne, můžete začít s léčbou.
Propolis dokáže:
- Usmrcovat a ničit baktérie
- Brzdit růst baktérií
- Tlumit citlivost a bolest
- Povzbuzovat imunitu
- Neutralizovat účinky některých jedů a bakteriálních toxinů
- Ničit a zabraňovat růstu některých plísní
- Léčit záněty
- Podporovat hojení ran
- Tlumit účinky škodlivého záření
Vyrobte si tinkturu nebo mast doma
Nejdostupnější je nám surový propolis, který seškrábeme z plástových buněk. Dá se využít k léčbě prasklin na patách, kuřích ok nebo otlaků. Z propolisu prostě uhnětete placičku, přiložíte ji na poškozenou kůži a převážete na pár dní obvazem. Propolis podpoří hojení prasklin a trhlin, ale také změkčí kůži, takže další ošetření bude mnohem snazší.
Jinou léčebnou formou propolisu je tinktura. Jde o propolis, vyluhovaný v alkoholu. Použít se dá jak vysoce koncentrovaný alkohol, tak i konzumní alkohol do 60 %. U vysokých koncentrací je nutné tinkturu ředit, aby vám nepopálila kůži a sliznice. Na půl litru alkoholu počítejte 70-100 g nadrceného propolisu. Láhev uložte do tmy na 2-3 týdny a občas protřepejte. Pak tinkturu přeceďte, abyste se zbavili usazenin na dně. Jen nikdy nepoužívejte kovové sítko – kov ničí účinné látky propolisu.
Propolisovou mast si můžete připravit jak ze surového drceného propolisu, tak z propolisové tinktury. Masťový základ může být z bílé vazelíny, vepřového sádla, bambuckého másla, nebo z jakéhokoliv tuku, využívaného pro kosmetické účely.
Suroviny: Budete potřebovat 1 díl propolisu na 1 díl masťového základu. Pokud budete chtít mít mast voňavější, přidejte ještě 1 díl strouhaného včelího vosku.
Postup: Masťový základ s voskem rozpusťte ve vodní lázni a přidejte k nim postupně za stálého míchání dřevěnou měchačkou nadrcený propolis (nebo nalijte tinkturu). Míchejte, dokud z propolisu nezůstanou jen drobounké kousky, což bude trvat maximálně 10 minut (z tinktury se za tu dobu odpaří alkohol). Mast můžete přecedit přes vatičku, ale kousky propolisu ničemu nevadí. Nechte mast ztuhnout a uchovávejte v lednici.
Propolis se vypořádá s těmito nemocemi a potížemi
- Záněty průdušek a horních cest dýchacích
- Záněty nosohltanu a onemocnění mandlí
- Záněty žaludeční sliznice, žaludečními a duodenálními vředy
- Záněty v ústech, afty, paradentózou
- Popáleninami
- Kožními ekzémy
- Poraněními, oděrkami a praskliny kůže
- Pásovými opary
- Při chřipkových epidemiích funguje jako prevence
Dnes 2.6.2023 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Já mám propolis právě ve formě hmoty a vždycky, když jsem nachlazená, tak jej cucám. Trošku to ke konci pálí, ale je to skutečný zázrak. Často k tomu také užívám Wobenzym, což je zase lék na posílení imunity z živočišných a rostlinných enzymů.